Zášklby v svaloch

Zášklby v svalochZášklby v svaloch je symptóm, ktorý súvisí s nejakým ochorením, najčastejšie nervovej sústavy. Niekedy sa však jedná aj o chorobu obehového systému alebo o infekciu. Samozrejme, niektoré zášklby sú slabé a ojedinelé, iné zase postihujú viac svalov.

Zášklby v svaloch rozdeľujeme na dve formy – fascikulácia a fibrilácia. Fascikuláciu môžeme definovať ako mimovoľné zášklby, ktoré sú prítomné v skupine svalových vlákien. Fibrilácia je druh zášklbu, ktorý postihuje len jedno svalové vlákno. Ďalším rozdielom je aj ich viditeľnosť, kedy fascikuláciu môžeme sledovať voľným okom, no fibriláciu nie.

Príčiny zášklbov v svaloch:


1. Ochorenia nervovej sústavy

Epilepsia

Epilepsia je neurologické ochorenie, ktoré sa prejavuje opakovanými záchvatmi. Epilepsia sa vyznačuje výskytom buniek v mozgu, ktoré dokážu narušiť funkciu mozgu.

Aj preto sú prejavy veľmi pestré, no zväčša dôjde aj k postihnutiu pohybovej sústavy (vypadávanie predmetov z rúk, mimovoľné zášklby v svaloch, trasenie a brnenie určitej časti tela, svalová slabosť, ochrnutie a kŕče).

Okrem toho sú príznakmi aj strata pamäti, vedomia a časté pády.

Obrna

Obrna je porucha, ktorá znemožňuje pacientovi vykonávať pohyb nejakej časti tela (najčastejšie končatiny).

Poznáme dve formy – parézu a plégiu. Pri paréze dokáže pacient čiastočne vykonávať nejaký pohyb s končatinami, no a práve pri tejto forme sa vyskytujú aj zášklby v svaloch.

Plégia spočíva v tom, že nie sme schopní vykonať žiadny pohyb s končatinami.

Obrna dokáže postihnúť nielen jednu časť tela, ale aj obe ruky a obe nohy.

Amyotrofická laterálna skleróza

Amyotrofická laterálna skleróza je nebezpečné neurologické ochorenie, ktoré vedie až k smrti pacienta.

Našťastie ide o zriedkavú chorobu a napadá najmä pacientov medzi 40. až 60. rokom života.

Podstatou choroby je postupné odumieranie nervových buniek v mozgu a v mieche. To sa zo začiatku nijako neprejavuje, no odstupom času dôjdu prvé príznaky – zášklby v svaloch, kŕče svalov, strata svalovej hmoty a svalová slabosť.

Toto vedie k ďalším komplikáciám, kedy môžu zlyhávať svaly dôležitých orgánov (najčastejšie pľúca) a dostaviť sa ďalšie poruchy (porucha reči, hybnosti, prehĺtania, dýchania).

Huntingtonova choroba

Huntingtonova choroba je taktiež veľmi nebezpečné ochorenie, ktoré vedie až k smrti.

Choroba spočíva v poškodzovaní mozgu, čo sa odzrkadlí na príznakoch.

Medzi ne zaradíme svalové zášklby (tie sú prvým príznakom), ktoré sa neskôr menia na záchvaty mimovoľných pohybov (chorea). Preto sa človek stáva nesebestačným a potrebuje opateru druhého.

2. Ochorenia cievneho systému

Zášklby svalov sa najčastejšie objavujú pri ochoreniach, ktoré postihujú nervovú sústavu. Okrem toho aj poruchy cievnej sústavy sa môžu prejavovať rovnako.

Reč je najmä o ischemickej chorobe dolných končatín, ktorej podstatou je ateroskleróza, čo je ukladanie tuku do stien tepien a následne zužovanie tepien.

Choroba má hneď niekoľko fáz. Počas prvej fázy nedochádza k žiadnym prejavom, no druhá sa už prejavuje poruchou chôdze spojenou s bolesťou (v dôsledku nedostatočného okysličenia končatín).

V ďalšom štádiu tieto bolesti pretrvávajú nielen počas chôdze, ale aj v pokoji. Okrem toho sa môžu objavovať aj zášklby v svaloch.

Kritickou fázou je stav, kedy začnú odumierať tkanivá končatiny, čo sa prejavuje častými infekciami, gangrénou a tvorbou vredov.

3. Lymská borelióza

Lymská borelióza je infekčné ochorenie, ktorého prenášačom je kliešť. Choroba má dve základné štádia. Prvá fáza spočíva len v začervenaní pokožky na mieste, kde sa kliešť prisal.

Okrem toho môže byť prítomná aj únava či zvýšená teplota.

Ďalšie štádium je už nebezpečnejšie, lebo choroba napadá tkanivá a orgány – kĺby (vznik artritídy), srdce (vznik myokarditída) a mozog (zápal mozgových blán, zápal mozgu či postihnutie nervov, ktoré je spájané aj s poruchou pohyblivosti končatín a zášklbmi v svaloch).

Diagnostika

Lekár určí diagnózu na základe anamnézy (presné dotazy ohľadne vzniku a priebehu ochorenia, respektíve príznaku), základného vyšetrenia (pozorovanie pohyblivosti či vyšetrenie svalstva) a poprípade aj z prítomnosti ďalších príznakov.

Nie vždy to bude stačiť, a preto lekár navrhne ďalšie vyšetrenia, napríklad CT vyšetrenie, magnetickú rezonanciu či vyšetrenie krvného obrazu.

Ako liečiť zášklby v svaloch

Svalové zášklby vymiznú liečbou choroby, ktorá ich spôsobuje. Liečba však bude zložitá a dlhodobá, pretože ide najmä o ochorenia nervovej sústavy.

Obrna je len ťažko liečiteľná, a preto je jedinou možnosťou zvýšená starostlivosť o postihnutého, napríklad pri detskej mozgovej obrne.

Amyotrofická laterálna skleróza je choroba, ktorá sa taktiež nedá vyliečiť. Existujú však len zlúčeniny, ktoré dokážu predĺžiť život (napríklad riluzol).

Okrem toho je nutná aj zvýšená starostlivosť o postihnutého či vykonávanie rehabilitačných procedúr. Rovnako ani Huntingtonova choroba sa nedá liečiť, ktorá končí až smrťou.

Epilepsia je už liečiteľná choroba. Liečba spočíva v užívaní liekov zo skupiny antiepileptiká. Ide pomerne o nebezpečné lieky (spôsobujú totiž mnoho vedľajších účinkov), a preto je nutné dodržiavať dávkovanie.

Ak lieky nepomáhajú, je k dispozícii aj ďalšia metóda liečby – neurochirurgia (jedná sa ale o veľmi komplikovaný zákrok).

Teraz prejdeme na liečbu ischemickej choroby dolných končatín. V prvom štádiu je liečba jednoduchá, kedy budete užívať najmä lieky proti zrážaniu krvi (kyselina acetylsalicylová či klopidogrel).

Okrem toho sa predpisujú aj ďalšie lieky, ktoré napríklad znižujú krvný tlak či vysoký cholesterol. Niekedy môže dôjsť aj k cievno-chirurgickému zákroku. V horších prípadoch je nutná amputácia končatiny.

Nakoniec sa pozrieme na liečbu lymskej boreliózy. Tá spočíva v užívaní antibotík zo skupiny tetracyklíny. Je však potrebné čo najskôr začať liečbu, pretože v posledných štádiách už nemusí byť funkčná.

Kedy navštíviť lekára

Zášklby v svaloch sú prvým príznakom ochorení nervovej sústavy a niektoré z nich sú aj nebezpečné, ba dokonca aj neliečiteľné.

Preto ak sa u vás vyskytuje tento príznak niekoľko dní a bez zjavnej príčiny, navštívte lekára.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button