Poruchy hybnosti kĺbov

Poruchy hybnosti kĺbovPoruchy hybnosti kĺbov dokážu každého človeka, bez ohľadu na vek, potrápiť. Kĺby sú totiž potrebné na vykonávanie každého pohybu, a preto sa ich porucha často spája aj s poruchou chôdze. Preto každá informácia ohľadom tejto témy nebude na zahodenie.

Poruchy hybnosti kĺbov a ich príčiny:


1. Úraz

Úrazy kĺbov sú pomerne časté, ale aj nepríjemné. Najčastejšie ide o úraz kĺbov v kolene alebo o bedrový kĺb, ktorý si poraníme už pri obyčajnom páde.

Keďže tieto kĺby sa starajú o pohyb nôh, nezaobíde sa to bez poruchy chôdze. S úrazom sa spája aj následný opuch kĺbu, ktorý taktiež napomáha k jeho poruche hybnosti.

Samozrejme, poškodiť si môžeme hociktorý kĺb, no tieto dva sú najdôležitejšie na vykonávanie pohybu.

2. Starnutie

S pokročilým vekom sa stráca aj pružnosť a pevnosť kostí a kĺbov. To sa odzrkadľuje na pohybe, ktorý je spomalený a často aj krivkajúci.

Je to dôsledkom rednutia kostí a strácania flexibility kĺbov, ktoré sa stávajú tuhšie.

Preto sa nemáme čomu čudovať, že dochádza k poruche hybnosti kĺbov. Za to však môžu aj ochorenia kostí a kĺbov, ktorých riziko rastie práve s pribúdajúcim vekom.

3. Artróza

Artróza je chronické a veľmi časté ochorenie kĺbov, ktoré súvisí s dlhodobým poškodzovaním ich chrupavky.

Toto je jedno z ochorení, ktoré sa vyskytuje najmä u starších ľuďoch. Artróza sa prejavuje stuhnutosťou, opuchom a bolestivosťou kĺbov. Preto je znížená aj ich pohyblivosť.

Ak to chceme rozhýbať, nepomáha to a bolesť sa ďalej stupňuje. Často sú postihnuté kĺby v oblasti bedier a kolien. Neliečená artróza spôsobuje až deformáciu kĺbov.

4. Artritída

Artritída je zápalové ochorenie kĺbov, ktoré má viacero foriem. Najznámejšia je reumatoidná artritída.

Zápal kĺbu sa prejavuje opuchom, stuhnutosťou a bolestivosťou kĺbov. Ide o podobné prejavy, ako pri artróze. Preto aj tu dochádza k poruche hybnosti kĺbov.

V neskorších štádiách môže dôjsť taktiež až k deformácii kĺbov.

5. Nadváha a obezita

Nadváha a obezita dokážu človeka veľmi potrápiť. Výnimkou nie sú ani kĺby, ktoré dostávajú poriadne zabrať, pretože musia uniesť vyššiu telesnú váhu.

Poškodené sú najmä kĺby dolných končatín (najviac kolenné kĺby). Úlohu v tom zohráva aj ukladanie tukov vo svalov, čo poškodzuje chrupavku.

Tieto choroby teda urýchľujú nástup artrózy spolu s jej komplikáciami.

6. Lymfedém

Lymfatický systém predstavuje ochranný a obranný aparát tela.

Avšak nesprávny odtok lymfy dokáže narušiť funkcie tela. Dochádza najmä k opuchom častí tela (najviac končatiny). Tento opuch tuhne a neskôr zabraňuje hybnosti kĺbov.

7. Huntingtonová choroba

Huntingtonova choroba je veľmi vážne, ale aj zriedkavé ochorenie. Bohužiaľ je neliečiteľné a nakoniec vedie k smrti postihnutého.

Prejavuje sa postupným poškodzovaním mozgu, kedy sa typicky objavujú svalové zášklby a chorea (mimovoľné pohyby).

To sa spája aj s výrazným obmedzením kĺbov. Okrem toho sa objavujú aj iné príznaky, ktoré majú súvislosť s nervovou sústavou (napríklad porucha reči).

8. Myopatia (svalová dystrofia)

Svalová dystrofia je neuromuskulárne ochorenie (postihuje nervovú a pohybovú sústavu), avšak postihuje skôr kostrové svalstvo. Preto dochádza aj k ovplyvneniu kĺbov.

Myopatia postihuje svaly, čo si môžeme všimnúť na príznakoch. Patria sem svalová slabosťbolesť svalov, nezvládanie ťažšej fyzickej námahy, únava, časté pádysvalové kŕče a iné.

Niečo podobné nastáva aj pri zápale svalov, kedy sa vyskytuje v značnej miere aj strata svalov.

9. Dna

Dna je ochorenie kĺbov, ktoré do značnej miery súvisí so životným štýlom. Podstatou dny je vysoká koncentrácia kyseliny močovej v organizme.

Jej kryštáliky sa začnú usadzovať v kĺboch, čo vyvolá zápal a následný opuch, ktorý je sprevádzaný bolesťou. Ako prvý je opuchnutý palec na nohe.

Neskôr sa môže vyskytnúť opuch aj v ďalších kĺboch.

10. Syndróm karpálneho tunela

Karpálny tunel je úzky priechod plný väzov a kostí na vašej ruke. Obsahuje nervy a šľachy.

Niekedy zahusťovanie podráždených šliach alebo iného napučiavania zužuje tunel a spôsobuje stlačenie nervu.

Symptómy sa zvyčajne začínajú postupne a keď sa zhoršujú, uchopenie predmetov sa môže stať pomerne ťažké. Včasná diagnostika a liečba sú dôležité, aby sa zabránilo trvalému poškodeniu nervov.

11. Tenisový lakeť

Tenisový lakeť je poškodenie úponových šliach. K tomuto stavu dochádza najčastejšie pri dlhodobej záťaži.

Už z názvu vyplýva, že tenisti sa s týmto stavom často stretávajú (pri vykonávaní backhand-u s nedostatočným ohnutím v lakti).

Príznakmi tejto poruchy sú bolestivosť v oblasti lakťového kĺbu (niekedy vystreľuje aj do prstov) a opuch šliach, čo mierne znemožní pohyblivosť kĺbu.

12. Kawasakiho choroba

Kawasakiho choroba je zriedkavý stav, ktorého podstatou je zápal krvných ciev v dôsledku abnormálnej imunitnej reakcie.

Názov choroby pochádza z Japonska, a práve preto sa najčastejšie vyskytuje u japonských detí do 5 rokov. Na Slovensku k tomuto stavu skoro vôbec nedochádza.

Choroba sa spája s vysokou horúčkou, ktorá môže pretrvávať viac ako týždeň. Okrem toho sa objavuje aj zápal spojiviek a začervenanie pier či jazyka.

Ešte sú prítomné ďalšie príznaky, no pre nás je dôležitý vplyv na kĺby, ktoré sú čiastočne poškodené. Preto nie sú vylúčené poruchy hybnosti kĺbov.

13. Reumatická horúčka

Reumatická horúčka je ochorenie, ktoré postihuje najmä srdce a kĺby. Má spojitosť s angínou, čo je zápal mandlí.

K tomuto stavu však dochádza pri nadmernom liečení angíny, kedy vzniká zápal, ktorý spôsobuje náš imunitný systém. Preto ide o autoimunitnú chorobu.

Prejavy sú pestré, ktoré vychádzajú z celkového zdravotného stavu (horúčka, únava) a z postihnutia srdca (bolesť na hrudi, poruchy srdcového rytmu), kĺbov (zápal kĺbov, bolesť kĺbov, neschopnosť hýbať s kĺbmi), kože (vyrážka) a mozgu (chorea).

Diagnostika

Určiť diagnózu poruchy hybnosti kĺbov je často jednoduché. Základom je vaša anamnéza a vyšetrenie kĺbu, najlepšie ortopédom.

Nájdu sa aj také prípady, kedy budú potrebné ďalšie vyšetrenia, ako sú napríklad vyšetrenie krvného obrazu, RTG, CT vyšetrenie, ultrazvuk, ECHO srdca a elektromyografické vyšetrenia.

Ako liečiť poruchy hybnosti kĺbov

Vybrať presnú liečebnú metódu je veľmi dôležité. Tú vyberá odborník na základe diagnózy. Nájdu sa však prípady, kedy nepotrebujete pomoc lekára.

V takom prípade zvolíte užívanie liekov, ktoré podporujú zdravie kĺbov, šliach a chrupaviek. Takýto postup sa odporúča aj pri starnutí.

Ak vaše problémy spôsobujú rôzne ochorenia alebo zranenia, liečba už bude zložitejšia a často kombinovaná. V prvom rade je nutné nepreťažovať kĺby.

U niektorých ľudí je tento bod veľmi ťažko splniteľný (napríklad u ľudí s prácou, ktorá je fyzicky náročnejšia).

Ďalším krokom je už liečba konkrétnej choroby. Preto budete užívať lieky, ktorých druh záleží na chorobe. Napríklad protizápalové lieky sa užívajú pri artróze, artritíde, dne, syndróme karpálneho tunela, reumatickej horúčke a pri rôznych zraneniach, ktoré sa spájajú so zápalom kĺbu.

V iných prípadoch nebudú lieky vždy stačiť, a preto môže dôjsť až k chirurgickému zákroku. Ten sa vykonáva pri nešťastných zraneniach, artróze, lymfedému a syndróme karpálneho tunela. Často je táto metóda najúčinnejšia.

Ďalšie informácie ohľadom liečby poruchy hybnosti kĺbov sa dozviete buď od lekára, alebo z článkov, ktoré sú venované konkrétnej chorobe.

Kedy navštíviť lekára

Poruchy hybnosti kĺbov netreba podceniť, a preto sa odporúča navštíviť odborníka už pri prvých náznakoch.

Neschopnosť pohybovať s vašimi kĺbmi je totiž dosť závažný stav, ktorý v horších prípadoch obmedzuje aj chôdzu, čo v konečnom dôsledku vedie k ležaniu istého času (niekedy aj natrvalo) v posteli.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button