Mikroskopická krv v moči (mikrohematúria)

Mikroskopická krv v močiMikroskopická krv v moči, odborne mikrohematúria, je stav, kedy náš moč obsahuje veľmi malé množstvo červených krviniek, ktoré sa dá zistiť len za pomoci mikroskopu. Krv by sa nemala za žiadnych okolností nachádzať v moči, a preto je potrebné povedať si viac o príčinách a možnej liečbe tohto stavu.

Príčiny mikroskopickej krvi v moči:


1. Hemofília

Hemofília je stav, kedy máme poruchu zrážanlivosti krvi spojenú so zvýšeným krvácaním, od obyčajnej modriny až po smrteľné vykrvácanie.

Ďalšími príznakmi sú aj krv v moči, krv v stolici, krvácanie do mozgu, krvácanie z nosa a iné. Niečo takéto sa deje aj pri nedostatku krvných doštičiek, ktoré zabráňujú vykrvácaniu.

2. Zápal obličiek

Zápal obličiek je celkom nebezpečný stav, kedy je tkanivo obličiek napadnuté bakteriálnou infekciou.

Typickými príznakmi sú horúčka, únava, bolesť brucha a chrbtanevoľnosť či vracanie.

Ďalej to sú rôzne poruchy močovej sústavy, ako sú časté močenie, bolesť pri samotnom močení a mikroskopická krv v moči. V horších prípadoch môže dôjsť k otrave krvi a k zlyhaniu obličiek.

3. Glomerulonefritídy

Glomerulonefritídy sú ochorenia, ktoré sú ovplyvnené abnormálnymi imunitnými reakciami.

Narušenie funkcie obličiek (spôsobené poškodením glomerul) vedie k vyššiemu prepúšťaniu červených krviniek, čo má za následok krv v moči, ktorú môžeme vidieť aj voľným okom.

Okrem toho je prítomný aj zvýšený krvný tlak, bielkovina v moči a iné príznaky.

4. Močové kamene

Močové kamene sú veľmi nepríjemným a hlavne bolestivým stavom. Vznikajú v močových cestách z odpadových látok.

Ak sa takýto kamienok zasekne v močových cestách, má to za následok nielen poruchu odtoku moču, ale aj krv v moči a bolesť, ktorá vystreľuje do brucha, tresiel a slabín.

V niektorých prípadoch je bolesť sprevádzaná nevoľnosťou a zvracaním. Pri neliečení tohto stavu vzniká hydronefróza.

5. Infekcie močových ciest

Infekcie močových ciest spojené so zápalom sú častým problémom, najmä u žien, pretože v porovnaní s mužmi majú kratšiu močovú trubicu.

Prejavujú sa častým nutkaním na močenie, prerušovaným močením, pálením a rezaním pri močení a močením malého množstva moču.

Okrem toho môže moč nepríjemne zapáchať a môže obsahovať krv alebo bielkovinu. Niekedy je to sprevádzané aj bolesťou v podbrušku a inkontinenciou moču. Horšími komplikáciami sú zápal obličiek a zlyhanie obličiek.

6. Rakovina prostaty

Rakovina prostaty je veľmi závažnou a veľmi častou formou nádorových ochorení u mužov. Jej výskyt v poslednej dobe neustále stúpa.

Zo začiatku, ako každá rakovina, je bezpríznaková. Po čase sa prejavuje nielen častým močením počas dňa alebo noci, ale aj prerušovaným močením, bolestivým močením a krvou v moči.

7. Rakovina obličky

Rakovina obličky je nebezpečné ochorenie, ktoré sa spočiatku prejavuje len krvou v moči a nebolestivou hrčkou v hĺbke brucha.

Neskôr dôjde k prítomnosti metastáz, ktoré je spojené s ďalšími príznakmi.

8. Infekčná endokarditída

Infekčná endokarditída je postihnutie vnútornej vrstvy srdca infekčným procesom.

Prejavy ochorenia sú pestré, no pre nás je dôležitý vplyv na obličky, kedy sa môže objaviť mikroskopická krv v moči. Ide skôr o menej častý príznak a viac o chorobe sa dočítate v príslušnom článku.

Diagnostika

Vo väčšine prípadov je vyšetrenie krvi a moču dostačujúce na určenie diagnózy.

Niekedy je však potrebné vykonať aj iné vyšetrenia, ako je ultrazvuk a RTG brucha.

Ako liečiť mikroskopickú krv v moči

Liečba spočíva vo vyriešení problému, ktorý ho zapríčiňuje. Pri rôznych zápaloch a infekciách močovej sústavy sa užívajú antibiotiká a protizápalové lieky.

Rakovina prostaty sa lieči buď chirurgicky, chemoterapiou alebo hormonálnou terapiou.

Pri rakovine obličiek je namiesto hormonálnej terapia rádioterapia. Liečba hemofílie je možná len pod drobnohľadom hematológa. Viac o možnej liečbe povie lekár.

Kedy navštíviť lekára

Mikroskopická krv v moči nie je bežný príznak a na jeho diagnostiku je potrebné najmä vyšetrenie moču. Preto nedokážeme sami usúdiť, či je v moči nejaké množstvo krvi.

Z toho dôvodu sa odporúča navštíviť lekára, keď trpíte inými príznakmi, vrátane porúch močovej sústavy.

Podceňovanie tohto problému môže totiž zapríčiniť vznik rôznych komplikácií, ktoré dokážu znepríjemniť váš život.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button