Začervenanie očných spojiviek
Začervenanie očných spojiviek je najčastejšie dôsledkom ich zápalu. Niekedy však môže byť prítomné aj pri ochoreniach, ktoré sa netýkajú priamo očí. V tomto článku si povieme, o aké ochorenia ide a v čom spočíva ich liečba.
Príčiny začervenania očných spojiviek:
1. Zápal spojiviek
Zápal spojiviek (odborne konjunktivitída) je bežné zápalové ochorenie oka. Spojivka je tá časť oka, ktorá chráni oko pred poškodením a pred prienikom infekcie.
Ide o tenkú vrstvu, ktorá sa nachádza na spodnej časti očných viečok a tiahne sa cez skléru, čo je biela časť oka.
Zápal spojiviek najčastejšie spôsobuje bakteriálna alebo vírusová infekcia. Niekedy však môže ísť aj o neinfekčnú formu, kedy je oko dlhodobo podráždené (v dôsledku iného ochorenia alebo vonkajších vplyvov, napríklad nečistoty či chemické látky v ovzduší).
Zápal spojiviek sa prejavuje najmä začervenaním oka a očných spojiviek, bolesťou oka, nadmerným slzením a svrbením oka, niekedy aj hnisavým výtokom (pri bakteriálnej infekcii). Tieto príznaky môžu postihnúť buď jedno oko, alebo obe.
2. Zelený zákal
Zelený zákal je pomerne časté očné ochorenie. Podstatou choroby je porucha odtoku vnútroočnej tekutiny, čo zvyšuje vnútroočný tlak.
Zvýšený tlak v oku vedie k poškodzovaniu zrakového nervu. Spočiatku sa zelený zákal nijako neprejavuje, no odstupom času sa objaví zhoršenie zraku, mihanie pred očami či výpadok zorného poľa.
Okrem toho môže choroba viesť k podráždeniu oka, pre ktoré je charakteristické začervenanie a bolesť oka. V krajných prípadoch spôsobuje zelený zákal slepotu.
3. Alergická nádcha
Alergická nádcha (iným názvom aj senná nádcha) je najčastejšie ochorenie, ktoré vzniká alergickou reakciou. Táto reakcia postihuje sliznicu nosnej dutiny, čo spôsobuje typické kýchanie, svrbenie v nose a smrkanie nosom.
Ďalšími príznakmi sú aj zhoršenie čuchu či postihnutie očí za vzniku zápalu spojiviek. Toto sú prejavy akútnej alergickej nádchy. Pri dlhodobej sa vyskytujú najmä nosové polypy.
4. Kawasakiho choroba
Kawasakiho choroba je zriedkavý stav, ktorého podstatou je zápal krvných ciev v dôsledku abnormálnej imunitnej reakcie (preto môžeme povedať, že ide o autoimunitné ochorenie).
Na Slovensku k tomuto stavu skoro vôbec nedochádza, ale nájdu sa krajiny, kde je bežná (napríklad Japonsko).
Typickým príznakom ochorenia je vysoká horúčka, ktorá môže pretrvávať aj týždeň, začervenanie jazyka a podnebia a začervenanie očí.
Okrem toho môže Kawasakiho choroba postihnúť aj kĺby (napríklad poruchy hybnosti kĺbov), obličky, tráviaci trakt, srdce (napríklad zápal osrdcovníka) a iné orgány.
5. Ochorenia horných dýchacích ciest
Dokonca aj niektoré ochorenia horných dýchacích ciest sa môžu prejavovať začervenaním očných spojiviek. Jedná sa najmä o angínu alebo zápal nosohltanu.
Angína (alebo aj zápal mandlí) je časté ochorenie, ktoré sa prejavuje príznakmi, ktoré dobre poznáme – opuch mandlí, bolesti hlavy, horúčka, únava, bolesti svalov či bolesť v krku.
Zápal nosohltanu (alebo aj nazofaryngitída) je taktiež časté ochorenie, ktoré má podobné príznaky ako angína – horúčka, plný nos, kašeľ či bolesť v krku. U oboch môže dôjsť aj k začervenaniu očných spojiviek.
6. Osýpky
Osýpky sú infekčným ochorením, ktoré postihuje deti. V dnešnej dobe sa takmer nevyskytuje (aspoň nie u nás), pretože existuje očkovanie.
Za vznikom choroby stojí vírus, ktorí sa namnoží v sliznici horných dýchacích ciest. Preto sú prvými príznakmi zvýšená teplota, kašeľ, únava a nádcha.
Postupne sa už objavujú aj prvé vyrážky, ktoré sú pre osýpky typické. Okrem toho môžu byť prítomné aj ďalšie príznaky, napríklad začervenanie očných spojiviek či zvýšené slzenie.
7. Rosacea
Nielen ochorenia očí alebo dýchacej sústavy spôsobujú začervenanie očných viečok, ale aj kožné ochorenia.
Napríklad rosacea. Jedná sa teoreticky o nebezpečný stav, kedy má chorý iba začervenanú kožu (najmä tvár), niekedy aj očné spojivky.
Diagnostika
Aby bola diagnóza určená, musí byť vypočutý pacient, ktorý popíše svoje ťažkosti. Ďalej je potrebné, aby lekár vykonal vyšetrenie očí (kontrola zraku, vyšetrenie očného pozadia, meranie vnútroočného tlaku a iné).
Ak nie je problém priamo v očiach, vykonávajú sa ďalšie vyšetrenia, napríklad vyšetrenie krvného obrazu.
Ako liečiť začervenanie očných spojiviek
Zelený zákal sa lieči liekmi vo forme očných kvapiek, ktoré zmierňujú príznaky ochorenia. Ak ale nie sú dostatočne efektívne, môže sa pristúpiť na inú liečebnú metódu – laser alebo chirurgický zákrok.
Zápal spojiviek sa najčastejšie lieči liekmi zo skupiny antibiotiká (tie sa používajú pri bakteriálnej infekcii) alebo liekmi proti alergii – antihistaminiká (pri alergickom zápale).
Antihistaminiká sa spolu s nosnými sprejmi (s obsahom protizápalových látok) používajú aj pri liečbe alergickej nádchy.
Kawasakiho choroba sa lieči v špecializovaných pediatrických centrách, kde by mali byť pacienti sledovaní. Základom bude podávanie vnútrožilových imunoglobulínov (protilátky) a kyseliny acetylsalicylovej (tá má protizápalové účinky).
Osýpky sa pomerne ťažko liečia, pretože antibiotiká sú úplne neúčinné. Preto je potrebné zabezpečiť dostatok tekutín a znížiť horúčku pacienta (liekmi zo skupiny antipyretiká).
Ochorenia dýchacích ciest typu angína sa liečia najmä antibiotikami, ale pomôžu aj doplnky stravy, ktoré zlepšia imunitu. Kožné ochorenia typu rosacea sa liečia masťami alebo antibiotikami.
Kedy navštíviť lekára
Začervenanie očných spojiviek môže byť prvým príznakom nejakého ochorenia. Preto neváhajte a navštívte lekára, keď sa začervenie objavuje dlhšiu dobu.
Určite by ste nemali odkladať lekárske vyšetrenie vtedy, keď sú prítomné aj ďalšie príznaky, najmä bolesť očí a zhoršenie zraku.
Niekedy je ťažké identifikovať začervenie očných spojiviek, pretože sa to mýli z celkovým začervenaním očí. V oboch prípadoch je ale návšteva lekára vhodná.
Použité zdroje: základné zdroje textu