Vyliec.sk > Príznaky > Pomalý rast nechtov

Pomalý rast nechtov

Pomalý rast nechtovPomalý rast nechtov súvisí najmä s nedostatkom látok, ktoré sú súčasťou štruktúry nechtov. Niekedy je príčinou aj ochorenie metabolizmu či obehovej sústavy. Viac o príčinách a liečbe sa dozviete v tomto článku.

Príčiny pomalého rastu nechtov:


Pomalý rast nechtov nie je vôbec nebezpečný, no povedať si niečo o ich zdraví nie je vôbec na škodu. Pomalý rast je bežný u tehotných žien a starších ľudí. Okrem toho aj niektoré lieky zapríčiňujú túto zmenu. Dokonca aj teplota ovplyvňuje rast a najviac to je vidno v období zimy. Nájde sa mnoho faktorov a mi sa pozrieme na tie, ktoré nie sú pre zdravie organizmu typické.

1. Nedostatok živín

Najčastejšou príčinou pomalého rastu nechtov je nedostatok živín, najmä minerálov a vitamínov. So zdravím nechtov sa spája hneď niekoľko minerálov – vápnikzinok či kremík. S vitamínov to sú hlavne vitamín A a vitamín C. Okrem toho aj kolagén zabezpečuje ich rast. Keď je nedostatok viacerých z týchto látok, prejaví sa to aj na štruktúre nechtov, ktoré sa začnú viac lámať.

2. Mykotické ochorenie nechtu

Mykotické ochorenie sa vyskytuje predovšetkým u nechtoch na nohe. Je to z toho dôvodu, že ideálnym prostredím pre plesne je teplo a vlhko. Preto stačí nosiť obuv, ktorá je neprievzdušná, a hneď dôjde k tvorbe plesní. Toto sa vyskytuje najmä v lete a u ľudí, ktorí sa nadmerne potia.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Okrem toho sa častejšie vyskytuje aj u ľudí s cukrovkou, ischemickou chorobou dolných končatín či poruchou imunity. Typickými príznakmi ochorenia sú deformácia nechtov, prehĺbené nechty, zmena farby nechtov (najčastejšie žltá) či lámavé nechty.

3. Hypotyreóza

Hypotyreóza je označenie pre zníženú funkcia štítnej žľazy, kedy dochádza k vyššej produkcii jej hormónov. Týmito hormónmi sú tyroxín, trijodtyronín a kalcitonín. Úlohou tyroxínu a trijódtyronínu je najmä rast systémov v tele či regulovanie metabolizmu. Tretí hormón kalcitonín je známy tým, že kontroluje hladinu vápnika v krvi.

Keďže hormóny zabezpečujú pomerne mnoho funkcií, bude mať hypotyreóza pomerne veľa príznakov. Napríklad dochádza k predčasnej aterosklerózeúnavevysokému cholesteroluzápchezvýšenej telesnej hmotnostisvalovej slabosti, vypadávanie vlasov a k iným príznakom. Nás sa však týka vplyv na nechty, ktoré sa stávajú prehĺbenými, častejšie sa lámu a pomaly rastú.

4. Turnerov syndróm

Turnerov syndróm je zriedkavé vrodené ochorenie, ktoré postihuje iba ženské pohlavie. Príčinou je chýbajúci chromozóm X. Prvým príznakom syndrómu je opuch končatín a nízka pôrodná váha.

Ďalej choroba spôsobuje neplodnosť a neprítomnosť menštruácie, pretože vaječníky nie sú vyvinuté. Medzi ďalšie príznaky môžeme zaradiť malú výšku (do 160 cm), vady srdca, poruchy so sluchom a zrakom, prehĺbené nechty či pomalý rast nechtov.

5. Choroby srdcovo-cievneho systému

Ďalšou príčinou pomalého rastu nechtov sú aj poruchy srdcovo-cievnej sústavy. Typickou je najmä ischemická choroba dolných končatín (ICHDK), ktorá sa vyskytuje hlavne u starších ľudí.

Podstatou choroby je ateroskleróza, kedy dochádza k ukladaniu tuku do stien tepien, čo vedie k ich zúženiu. Z toho nám vyplýva, že tepny nie sú schopné dopraviť kyslík do cieľového orgánu (v našom prípade do nôh). Prvá fáza ICHDK spočíva v bolesti nôh pri vykonávaní nejakej fyzickej aktivity. Príznakom ďalšej fázy je bolesť nôh aj v pokoji. Najzávažnejšie štádium spočíva v odumieraní tkanív dolnej končatiny (t. j. svaly, koža či nechty), čo vedie k tvorbe vredom a rán. Cez tieto rany sa do tela dostávajú infekcie za vzniku gangrény.

6. Tuberkulóza

Tuberkulóza je ochorenie, ktoré v minulosti bežne končilo smrťou. Dnes už však existuje nielen účinná liečba, ale aj preventívne očkovanie. Za vznikom tuberkulózy stojí baktéria nazývaná mykobakterium tuberculosis, ktorá napadá pľúca. To sa nemusí nijako prejavovať, no prítomná môže byť horúčka, únava, kašeľ či vykašliavanie krvi. Ak má postihnutý oslabenú imunitu, baktéria sa ľahko rozšíri do celého tela, čo zapríčiní usmrtenie.

Okrem tuberkulózy pľúc existujú aj formy, ktoré napadajú lymfatické uzliny alebo kosti a kĺby. Nás však zaujíma vplyv choroby na nechty. Prítomnosť baktérie v tele dokáže totiž spomaliť nielen ich rast, ale zmeniť aj ich farbu (zväčša na fialovú). Ide ale o symptóm, ktorý sa pri tuberkulóze vyskytuje len ojedinele.

Diagnostika

Diagnóza tohto príznaku nemusí byť ani nutná, pretože nejde o nič vážne. Ak ale chceme zistiť presnú príčinu, postačí nám hlavne vyšetrenie nechtu dermatológom alebo vyšetrenie krvného obrazu.

Ako liečiť pomalý rast nechtov

V prípade, že rast nechtov je ovplyvnený nedostatkom živín, budete musieť prijímať pestrú stravu, ktorá obsahuje dostatok minerálov a vitamínov. Pri mykotickom ochorení nechtu sa aplikuje masť, ktorá patrí medzi antimykotiká. Na zníženú funkciu štítnej žľazy je účinné podávať tyroxín a tyronín.

Turnerov syndróm je choroba, ktorá sa sama o sebe nedá liečiť. Existujú však metódy, ktorých úlohou je zmiernenie príznakov. Liečba ischemickej choroby dolných končatín spočíva hneď v niekoľkých spôsoboch – napríklad lieky proti zrážaniu krvi, lieky na zníženie cholesterolu a krvného tlaku či cievno-chirurgický zákrok (vytvorenie Bypass-u). Ak je pomalý rast nechtov zapríčinený tuberkulózou, budete užívať lieky zo skupiny antituberkulotiká.

Kedy navštíviť lekára

Pomalý rast nechtov nie je v žiadnom smere nebezpečný, takže nie je potrebná lekárska prehliadka. Existuje však prípad, kedy sa odporúča navštíviť lekára. Je to vtedy, keď si všimneme prítomnosť ďalších príznakov, ktoré už môžu niesť isté riziká.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.