Prehĺbené nechty
Prehĺbené nechty môžeme charakterizovať ako nechty, ktorých stred je prehĺbený a koniec zatočený smerom hore. Normálne nechty majú oválny tvar, akoby kopírovali prst. Prehĺbenie môže značiť, že niečo nie je v poriadku. Najčastejšie ide o mykotické ochorenie
Príčiny prehĺbených nechtov:
1. Mykotické ochorenie nechtov
Mykotické (plesňové) ochorenia najčastejšie zapríčiňujú zmenu kvality a tvaru nechtov. Existuje mnoho druhov plesní a každý postihuje kožu, nechty či vlasy iným spôsobom.
Kvasinky sú jednobunkové plesne, ktoré sú pre človeka aj prospešné, pretože sú súčasťou mikroflóry kože. Ak ich je ale priveľa, ide už o negatívny vplyv. Dochádza ku kvasinkovej infekcií, ktorá napadá hociktorú časť organizmu.
Ak napadne nechty, má to za následok oslabenie stavby nechtu spolu s vyššou lámavosťou. Menej často dôjde aj k prehĺbeniu nechtov.
Dermatofyty sú mikroorganizmy, ktoré vyvolávajú ochorenia kože. Živia sa bunkami kože, no niekedy napádajú aj nechty a vlasy. To má za následok aj prehĺbenie a zakrivenie nechtov.
2. Nedostatok železa
Železo je jedným z najdôležitejších minerálov pre organizmus, pretože zabezpečuje tvorbu hemoglobínu a červených krviniek.
Preto jeho nedostatok spôsobuje anémiu. Anémia je stav, kedy poklesne nielen hemoglobín, ale aj samotné červené krvinky.
Najčastejšie sa to prejavuje únavou, svalovou slabosťou, motaním hlavy či dýchavičnosťou pri námahe. Avšak anémia má vplyv aj na nechty. Tie sa stávajú krehkými, lámavými a často sú aj prehĺbené.
3. Hypotyreóza
Hypotyreóza, alebo aj znížená funkcia štítnej žľazy, je hormonálna porucha. Podstata choroby spočíva z názvu, kedy dochádza k zníženej tvorbe hormónov, ktoré vylučuje štítna žľaza. Sú to tyronín a tyroxín, ktoré majú široký spektrum významu pre organizmus.
Nedostatok týchto hormónov sa prejavuje na viacerých častiach tela. Napríklad dochádza k predčasnej ateroskleróze, únave, vysokému cholesterolu, zápche, zvýšenej telesnej hmotnosti, svalovej slabosti a k iným príznakom.
Pre nás je však dôležitý vplyv na nechty, respektíve kožu. V prvom rade je napadnutá pokožka, ktorá je vysušená.
Neskôr dochádza aj k postihnutiu nechtov, ktoré sa zažnú najmä lámať, no môžu byť aj prehĺbené. Okrem toho je postihnutá aj štruktúra vlasov, čo vedie k ich vypadávaniu.
Diagnostika
Presnú diagnózu stanoví lekár na základe vyšetrenia krvného obrazu, ktoré nás oboznámi o prítomnosti nielen infekcie, ale aj o hladine hormónov a červených krviniek.
Samozrejme, dôležité je aj dôkladné vyšetrenie poškodeného nechtu.
Ako liečiť prehĺbené nechty
Prehĺbené nechty nemusia vymiznúť samy od seba. Preto je dobré podporiť liečbu. Pri anémii užívajte dostatok železa, najlepšie z potravín, no keď sa inač nedá, tak aj vo forme doplnkov stravy.
Pri mykotickej chorobe nechtov sa odporúča kombinovaná liečba, t.j. lokálna aj celková. Lokálnu zahŕňajú špeciálne antimykotické laky, ktoré sa nanesú na poškodený necht, a celkovú zahŕňajú lieky.
Ak prehĺbené nechty zapríčiňuje znížená funkcia štítnej žľazy, budete užívať hormonálne lieky, ktoré vám zvýšia hladinu chýbajúceho hormónu.
Kedy navštíviť lekára
Prehĺbené nechty sú príznakom, ktorý nám môže povedať viac, ako si na prvý pohľad myslíme.
Každý si to hneď spája s nejakou infekciou nechtov či pokožky. Nie vždy je to tak. Dozvedeli sme sa totiž, že aj nedostatok železa či znížená funkcia štítnej žľazy zapríčiňuje tento stav. A kedy sa teda odporúča navštíviť lekára? Vtedy, keď nedokonalosti nechtov pretrvávajú dlhšiu dobu, alebo vtedy, keď sa váš stav nechtov zhoršuje.
Použité zdroje: základné zdroje textu