Úvod / Choroby / Pottova choroba

Pottova choroba

Pottova chorobaS termínom Pottova choroba ste sa zrejme nestretli, ale napriek tomu možno túto chorobu poznáte z televíznych obrazoviek z jedného známeho westernu. Ak vás to začalo zaujímať, potom čítajte ďalej.

Aké sú príčiny tohto nezvyčajného ochorenia? Ako sa prejavuje a dá sa vôbec liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny:


Pottova choroba je v podstate jedna z foriem kostnej tuberkulózy. V bežnom živote sa s ňou na SR už prakticky nestretneme. Ako si môžete prečítať v príslušnom článku, tuberkulóza je infekčné ochorenie spôsobené odolnými baktériami zo skupiny mykobaktérií. Vyššie riziko vzniku choroby je u podvyživených ľudí a u jedincov s poruchami imunity.

Tuberkulóza sa síce väčšine z nás javí ako pľúcne ochorenie, v skutočnosti však môže napadnúť prakticky všetky tkanivá. Pri Pottovej chorobe dochádza k postihnutiu stavcov.

Prejavy:

Najčastejšie je tuberkulóznym procesom postihnutá hrudná chrbtica okolo ktorej môžu vznikať tuberkulózne abscesy. Ľudia trpia nepríjemnou bolesťou chrbta a ďalšie komplikácie sa objavia v situácii, kedy v stavcoch vzniknú patologické zlomeniny alebo ak sa stavce zápalom prakticky rozpustia.

V takejto situácii môže byť poškodená miecha, čo je nasledované poruchami hybnosti a citlivosti trupu a dolných končatín. Ak sa Pottova choroba v pokročilom štádiu nelieči, tak postupom času ochrnú pacienti na obe nohy.
 
Ak poznáte známy western "Vtedy na západe" s úžasnou hudbou od Ennia Morriconeho, potom si iste pamätáte postavu bohatého pána Mortona , ktorý šéfuje bande zloduchov a navyše je v priebehu filmu stále viac paralyzovaný Pottovou chorôb.

Diagnostika:

Poškodenie stavcov možno niekedy odhaliť pomocou röntgenu, ale lepšie je vykonanie CT vyšetrenia alebo magnetickej rezonancie daného úseku chrbtice. U chorého bude pozitívny kožný tuberkulínový test a tzv. Quantiferon test.

Liečba:

Základom terapie je podávanie kombinácie antituberkulotík, čo sú lieky schopné zabíjať mykobaktérie. Liečba je dlhodobá, často trvá niekoľko mesiacov.

Okrem toho je nutné zabrániť kolapsu stavcov pomocou rôznych stabilizačných nástavcov a golierov, v niektorých prípadoch môžu byť potrebné chirurgické zákroky s cieľom odstrániť odumreté tkanivo, vypustiť abscesy a zabrániť poškodeniu miechy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *