Pleseň nechtu (onychomykóza)

Pleseň nechtuPleseň nechtu sa odborne označuje ako onychomykóza, postihuje hlavne prsty dolných končatín a je častým dôvodom opakovaných návštev kožného lekára. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe.

Pleseň nechtu a jej príčiny


Príčinou je infekčné postihnutie nechtu a jeho okolie niektorou z bežne sa vyskytujúcich plesní.

Tieto plesne zahŕňajú kvasinky a ďalšie kožné plesne (dermatofyty). Zvýšené riziko je u ľudí s nadmerným potením, ktorí nosia nepriedušné ponožky a obuv a u ľudí s narušeným cievnym zásobením dolnej končatiny (ľudia vyššieho veku, s cukrovkou, s ischemickou chorobou dolných končatín a pod.)

A u chorých s poruchami imunity. K prenosu infekcie môže dôjsť v bazénoch, saunách a ďalších spoločných zariadeniach, kde je vlhko a kde ľudia chodia bosí.

Prejavy

Pri infekcii sa necht začne deformovať, hrubne sa a mení sa jeho farba na žltú alebo belavú. Necht stráca svoju pevnosť, stane sa lámavým, štiepia a drobí sa.

Plesňou môže byť postihnutá aj okolitá koža, ktorá môže bolieť, sčervenie a nepríjemne páchne.

Diagnostika

Diagnózu stanovuje zvyčajne kožný lekár.

V niektorých prípadoch je diagnóza v podstate jasná, inokedy je nutné získať malú vzorku nechtu k mikrobiologickým testom s kultiváciou na zistenie vyvolávajúceho činiteľa.

Liečba

Základom terapie sú antimykotiká (protiplesňové lieky). Vo väčšine prípadov sa aplikujú lokálne na postihnuté nechty vo forme mastí, možno ich však podávať aj v podobe polykaných tabliet, pričom sa účinná látka dostane do miesta infekcie krvným riečiskom.

Okrem samotnej terapie je vhodné postihnutých poučiť o správnej hygiene a nosení priedušných vzdušných ponožiek a obuvi.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/plisen-nehtu

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button