Neprítomnosť menštruácie (amenorea)
Neprítomnosť menštruácie je náznakom ochorenia či už pohlavných orgánov alebo iných sústav organizmu. Nie vždy je dôvod na obavy. Počas tehotenstva a po menopauze sa nevyskytuje menštruácia. Niekedy ide iba o meškanie menštruácie, čo je dôsledkom abnormálnej hladiny hormónov alebo fyzického a psychického preťaženie organizmu (stres, vyčerpanosť). V takýchto prípadoch sa prítomnosť menštruácie obnoví už v ďalšom menštruačnom cykle.
Neprítomnosť menštruácie a jej príčiny:
1. Tehotenstvo
Počas tehotenstva a niekoľko mesiacov po pôrode je menštruácia nemožná. Nedochádza totiž k ovulácii, čo je uvoľnenie vajíčka.
Hormóny hrajú počas tehotenstva svoju rolu, pretože nedovolia, aby sa sliznica maternice vylúčila von, jednoducho povedané, nedovolia vznik menštruácie.
Ak by došlo k menštruácii, strhla by plod, čo by viedlo k samovoľnému potratu. Avšak dochádza niekedy ku vaginálnemu krvácaniu, no netreba si to hneď spájať s menštruáciou.
2. Menopauza
S menopauzou vymizne menštruácia. Je to niekedy v 45. až 50. roku života.
U niektorých žien však dochádza k menopauze už skôr, a preto by mali navštíviť gynekológa, ktorý dočasne predpíše hormonálnu substitučnú liečbu.
Neprítomnosť menštruácie sa objavuje aj vtedy, keď predčasne vyhasne funkcia vaječníkov, čo sa môže objaviť niekedy po štyridsiatke.
3. Antikoncepcia
Je celkom bežné, že ženy užívajúce antikoncpečné lieky majú rôzne zmeny v menštruačnom cykle.
Môže ísť o oneskorenú alebo predčasnú menštruáciu, no niekedy dochádza aj k jej neprítomnosti. Je to z toho dôvodu, že antikoncepcia spôsobuje zmenu hormónov v tele ženy.
4. Ochorenia pohlavných orgánov
Vážnejšou príčinou neprítomnosti menštruácie sú už ochorenia, konkrétne pohlavného ústrojenstva.
Ide skôr o dlhodobé problémy s menštruáciou, kedy sa okrem jej neprítomnosti objavuje aj oneskorenie či silné a dlhé krvácanie. Dobrým príkladom je syndróm polycystických ovárií.
Syndróm polycystických ovárií je hormonálna porucha, ktorá postihuje ženy.
Základom ochorenia je kombinácia vzniku cýst na vaječníkoch a hormonálnych zmien (zvýšené množstvo androgénov). Nejedná sa o život ohrozujúcu chorobu, no nesie komplikácie, ako je neschopnosť otehotnieť.
5. Podvýživa
Podvýživou chápeme nedostatok živín (tuky, cukry, bielkoviny, minerály a vitamíny), ktoré sú potrebné pre správny chod organizmu.
Či už trpíte podvýživou z dôsledku vlastného rozhodnutia (diéta) alebo nejakou chorobou (anorexia, bulímia), dochádza k rôznym zmenám menštruačného cyklu. S podvýživou súvisí aj nadmerná únava či nervozita.
6. Hypertyreóza
Hypertyreóza je označenie pre zvýšenú funkciu štítnej žľazy. Keďže dochádza k zmenám hladiny hormónov, je možné, že bude ovplyvnený menštruačný cyklus ženy.
Okrem toho sa dostaví aj zvýšená chuť do jedla, nízky cholesterol, búšenie srdca, nespavosť a iné príznaky, ktoré môžu zapríčiniť aj závažnejšie komplikácie.
7. Fyzické a psychické preťaženie
Stres, nervozita, únava či vyčerpanosť môžu zapríčiniť neprítomnosť alebo oneskorenie menštruácie. Síce ide o zriedkavý stav, ktorý spôsobí len dočasné poruchy.
V ďalšom menštruačnom cykle by sa mala menštruácia opäť obnoviť.
Diagnostika
Vaša anamnéza a gynekologické vyšetrenie pomôžu lekárovi určiť diagnózu.
Nie vždy to bude stačiť na zistenie presnej príčiny, a preto môže lekár vykonať aj ďalšie vyšetrenia, ako je napríklad ultrazvuk panvy.
Ako liečiť neprítomnosť menštruácie
V prvom rade je dôležité sa zamerať na riešenie problému, ktorý zapríčiňuje neprítomnosť menštruácie.
Preto niekedy postačí vysadenie antikoncepcie, dostatočný odpočinok alebo životný štýl spojený s dostatkom živín. Pri kolísavej hladine hormónov budete užívať lieky, ktoré regulujú tvorbu hormónov.
Ak ale ide o ochorenie, liečba už nebude taká jednoduchá. Napríklad syndróm polycystických ovárií je neliečiteľný, a preto liečba spočíva iba v potlačení príznakov, respektíve ku kontrolovaniu stavu, aby sa syndróm ďalej nerozvíjal.
Kedy navštíviť lekára
Neprítomnosť menštruácie nemusí hneď znamenať, že trpíte nejakou poruchou či chorobou. Preto nie je potrebné zájsť za lekárom.
Ak sa ale menštruácie neobjavuje ani v druhom menštruačnom cykle, navštívte lekára. Môže ísť totiž o závažnú komplikáciu.
Použité zdroje: základné zdroje textu