Dlhé menštruačné krvácanie
Dlhé menštruačné krvácanie je charakterizované zmenou alebo poruchou menštruačného cyklu. Odborný názov tohto príznaku je polymenorea. Príčinou tohto stavu sú najmä zmeny hormónov v tele, ale aj rôzne infekčné či zápalové ochorenia, vrátane ochorenia pohlavnej sústavy. V tomto článku nájdeme dôležité informácie ohľadom príčin, diagnostiky a liečby dlhého menštruáčneho krvácania.
Príčiny dlhého menštruačného krvácania:
1. Hormonálne zmeny
Zmena hladiny hormónov vyvoláva nielen dlhé menštruačné krvácanie, ale aj iné symptómy vrátane silných bolestí.
Hormonálne zmeny prebiehajú najmä pred menopauzou alebo pri nástupe menštruácie. Napríklad aj pri vysadení hormonálnej antikoncepcie sa mení hladina hormónov.
Závažnejšou príčinou abnormálnej hladiny hormónov je porucha štítnej žľazy. Štítna žľaza produkuje hormóny tyroxín a tyronín.
V mnohých prípadoch ide o znížený výdaj týchto hormónov, čo spôsobí predĺženie menštruácie.
2. Ochorenia pohlavných orgánov
Za vznik dlhšieho krvácania počas menštruácie často môžu aj ochorenia pohlavného ústrojenstva, ktoré sú infekčného alebo zápalového pôvodu.
Zápal maternice sa vyznačuje bolesťami v podbrušku, výtokom z pošvy a krvácaním mimo menštruačného cyklu.
Maternica je sama o sebe veľký orgán, a preto môže dôjsť k zápalu jednej z jej časti, napríklad sa zapáli hrdlo, sliznica alebo svalovina tela maternice.
Nádory v maternici taktiež spôsobujú dlhé menštruačné krvácanie spojené s bolesťami. Ďalšími ochoreniami, pri ktorých dochádza k dlhému menštruačnému krvácaniu, sú myómy maternice, endometrióza a maternicové polypy.
Aj rôzne infekcie postihujúce pohlavnú sústavu zapríčiňujú zmenu dĺžky krvácania počas menštruácie.
Patrí sem napríklad infekcia priamo v pohlavných orgánoch alebo pohlavne prenosné ochorenia – kvasinková infekcia. V mnohých prípadoch sa vyskytujú aj iné symptómy, ako je silné krvácanie a bolesť.
3. Srdcovo-cievne ochorenia
Ide síce o menej častú až zriedkavú príčinu, ale je potrebné ju aspoň spomenúť. Takými ochoreniami sú vysoký krvný tlak a niektoré ochorenia srdca.
Diagnostika
Presnú diagnózu určí lekár (gynekológ) na základe nielen klasického gynekologického vyšetrenie, ale aj na vašom opise vášho menštruačného cyklu.
Na presné zistenie príčiny môže byť potrebné aj vyšetrenie krvného obrazu (zisťuje prítomnosť infekcie), ultrazvuk (používa sa pri podozrení na rakovinu, endometriózy, myóm maternice a maternicových polypov), hysteroskopia a iné vyšetrenia.
Ako liečiť dlhé menštruačné krvácanie
Príznak dlhého menštruačného krvácania vymizne po vyliečení ochorenia, ktoré ho spôsobuje. Pri zníženej funkcii štítnej žľazy a pri iných stavoch, kedy je znížená hladina hormónov, sa užívajú lieky s obsahom chýbajúcich hormónov.
Liečba endometriózy môže byť náročná a zahŕňa koaguláciu laserom a hormonálne prípravky. Polypy maternice sa odporúčajú mechanicky odstrániť, čím sa zlepší stav pacienta.
Pri rakovine maternice je zozačiatku vhodný chirurgický zákrok, no vo vážnejších prípadoch je úspešná chemoterapia a niekedy hormonálne prípravky.
Myómy maternice sa liečia buď chirurgickým zákrokom, alebo liekmi. Pri infekciách a zápalov pohlavného ústrojenstva sa užívajú lieky, napríklad protizápalové lieky.
Kedy navštíviť lekára
Dlhé menštruačné krvácanie nemusí hneď naznačovať, že váš zdravotný stav je vážny. Preto pri miernom predĺžení nie je potrebné navštíviť gynekológa.
Zájsť za lekárom sa odporúča v prípade, že sa krvácanie kombinuje s bolesťou alebo silnou intenzitou krvácania.
Použité zdroje: základné zdroje textu