Bolesť pri menštruácii

Bolesť pri menštruáciiNiektoré bolesti, kŕče a nepríjemné pocity počas menštruácie sú normálne. Avšak nájdu sa aj také, ktoré môžu byť dôsledkom vážnej choroby. Bolestivá menštruácia sa tiež nazýva dysmenorea. Existujú dva typy dysmenorey, primárna a sekundárna. Primárna dysmenorea sa vyskytuje u žien, ktoré majú bolesť pred a počas menštruácie. Ženy, ktoré mali normálne obdobia, ale neskôr sú bolestivé, môžu mať sekundárnu dysmenoreu. Preto je potrebné sa podrobne pozrieť, v čom spočíva nepríjemná bolesť pri menštruácii.

Fungovanie ženského tela je prispôsobené na to, aby privádzalo na svet potomstvo. Preto každý mesiac dochádza v pohlavných orgánoch žien k reprodukčnému cyklu, ktorý končí buď menštruáciou alebo otehotnením.

Počas menštruácie sa zbavujeme odlúpených častí sliznice maternice (preto dochádza ku krvácaniu), aby sa následne mohla vytvoriť nová výstelka.

Príčiny bolesti pri menštruácii


Tu nejde o presne identifikovateľnú príčinu bolestivého menštruačného obdobia. Niektoré ženy sú vystavené väčšiemu riziku že budú pociťovať bolesť pri menštruácii.

Medzi tieto riziká patrí vek do 20 rokov, fajčenie, ťažké krvácanie, nepravidelná menštruácia, žiadne dieťa, bolesť pri menštruácii v rodine alebo predčasná puberta (v 11 rokoch).

Hormón nazývaný prostaglandín spúšťa svalové kontrakcie v maternici. Tieto kontrakcie môžu spôsobiť bolesť a zápal. Úroveň prostaglandínu stúpa tesne pred začiatkom menštruácie.

Preto bolestné menštruačné obdobia môžu byť dôsledkom základného zdravotného stavu, ako napríklad:

1. Predmenštruačný syndróm

Je to skupina symptómov spôsobených hormonálnymi zmenami v tele, ktoré sa vyskytujú 1 až 2 týždne pred začatím menštruácie a odídu po tom, čo žena začne krvácať.

2. Endometrióza

Endometrióza je bolestivý zdravotný stav, pri ktorom bunky z výstelky maternice rastú v iných častiach tela, zvyčajne na vajíčkach, vaječníkoch alebo tkanivách, ktoré slúžia na obloženie panvy.

Endometrióza spôsobuje pomerne silnú bolesť pri menštruácii.

3. Myómy maternice

Myómy maternice sú nenádorové ochorenia, ktoré môžu vyvíjať tlak na maternicu alebo spôsobiť abnormálnu menštruáciu a aj bolesť pri menštruácii.

4. Zápalové ochorenie panvy

Ide o infekciu maternice, vajcovodov alebo vaječníkov často spôsobená pohlavne prenosnými baktériami, ktoré spôsobujú zápal reprodukčných orgánov a bolesť.

5. Adenomyóza

Adenomyóza je vzácny stav, v ktorom maternicová výstelka rastie do svalovej steny maternice a môže byť bolestivá, pretože spôsobuje zápaly a tlak.

6. Cervikálna stenóza

Ide o vzácny stav, v ktorom je kŕčok maternice taký malý, že spomaľuje menštruačný tok, čo spôsobuje zvýšenie tlaku v maternici a to vyvoláva bolesť.

Diagnostika

Na diagnostiku váš lekár skontroluje základné príčiny vášho bolestivého menštruačného obdobia. Tiež vykoná fyzickú prehliadku, čo zahŕňa vyšetrenie panvy na kontrolu akýchkoľvek abnormalít vo vašom reprodukčnom systéme a hľadanie príznakov infekcie.

Taktiež môže lekár použiť ultrazvukCT alebo MRI. V závislosti od výsledkov vašich testov môže lekár objednať aj laparoskopiu.

Ako liečiť bolesť pri menštruácii

Liečba domácej starostlivosti môže byť úspešná pri zmierňovaní bolestivých menštruačných období.

To zahŕňa masáž brucha, teplý kúpeľ, pravidelné fyzické cvičenie a cvičenie relaxačných techník alebo jogy.

Taktiež je dôležitá aj strava, kedy by ste mali jesť ľahké a výživné jedlá. Nutné je užívať aj vitamín B6 a B1, vitamín E, omega-3 mastné kyseliny, vápnik a horčík.

Okrem toho je potrebné znížiť príjem soli, alkoholu, kofeínu a cukru. Samozrejme, môžu sa užívať protizápalové lieky, ako je ibuprofén, a to niekoľko dní pred očakávaným obdobím.

Ak domáca liečba nezmierňuje menštruačné bolesti, existujú aj iné možnosti. Váš lekár vám totiž môže predpísať lieky, ako napríklad nesteroidné protizápalové lieky (napríklad paracetamol), lieky proti bolesti (napríklad ibuprofén alebo naproxen), ale aj antidepresíva, ktoré môžu pomôcť znížiť niektoré zmeny nálady.

Váš lekár môže tiež navrhnúť, aby ste užívali hormonálnu antikoncepciu. Hormóny totiž zabraňujú ovulácii, ktorá môže spôsobovať menštruačné kŕče.

Liečba bude závisieť aj od závažnosti a základnej príčiny vašej bolesti. Ak je to zapríčinené zápalom panvy, váš lekár vám predpíše antibiotiká.

Chirurgia môže liečiť endometriózu alebo myómy maternice. Toto je alternatíva, ak iné možnosti liečby neboli úspešné.

Operácia odstráni akékoľvek endometriózne implantáty, maternicové myómy alebo cysty.

V zriedkavých prípadoch je hysterektómia (chirurgické odstránenie maternice) možnosť, ak iné liečby nefungujú a bolesť je závažná.

Ak máte hysterektómiu, už nebudete mať deti. Táto možnosť sa zvyčajne používa len u žien, ktoré neplánujú mať deti alebo sú na konci svojho rodičovského života.

Kedy navštíviť lekára

Ak menštruačná bolesť zasahuje do schopnosti vykonávať základné úlohy každý mesiac, môže to byť čas, aby ste sa porozprávali so svojím gynekológom.

Porozprávajte sa so svojím lekárom o vašich príznakoch, najmä ak máte kŕče sprevádzané hnačkou a nevoľnosťou alebo bolesť panvy, aj keď nie je menštruácia.

Náhle bolesti v oblasti panvy môžu byť príznakmi infekcie. Neošetrená infekcia môže spôsobiť zjazvené tkanivo, ktoré poškodzuje pohlavné orgány a môže viesť k neplodnosti.

Ak máte príznaky infekcie (horúčka, ťažká panvová bolesť, znecitlivený vaginálny výtok), vyhľadajte okamžitú lekársku pomoc.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button