Kremík

Kremík patrí medzi mikroelementy, čo sú minerály, ktoré náš organizmus využíva v dávke niekoľkých miligramov denne. Avšak, sú pre udržanie zdravia nevyhnutné. Tento minerál je výnimočný najmä tým, že zabezpečuje pružnosť a odolnosť ciev, kože, kostí, chrupaviek, vlasov a nechtov

Kremík a jeho význam pre organizmus


1. Zabezpečuje pružnosť ciev a kože

Jednou z najdôležitejších úloh kremíka je podpora pružnosti a pevnosti ciev. To má veľké pozitívum, pretože cievy sa stávajú odolnými a menej často tak dochádza k poškodeniu cievy s následným krvácaním.

Okrem toho treba spomenúť, že zabraňuje aj vzniku modrín či niektorých ochorení srdcovo-cievneho systému.

Kremík ale nezabezpečuje iba pružnosť ciev, ale aj pokožky. Dôsledkom toho je hladká a pevná pokožka.

Môžeme teda povedať, že kremík zabraňuje starnutiu pokožky, no okrem toho obmedzuje aj tvorbu vrások, čo privíta každá žena.

2. Podporuje vývoj kostí a chrupaviek

Ďalšou úlohou kremíka je aj podpora rastu kostí a chrupaviek. Tento minerál sa totiž priamo nachádza v oboch tkanivách.

Treba však spomenúť, že nie je až tak dôležitý pre kosti ako vápnik, no pozitívny účinok určite má. Skôr sa vyvyšuje podpora chrupaviek, pretože kremík hrá rolu v obnove kolagénových a elastínových vlákien.

3. Podporuje účinnosť vápnika

Vápnik je jeden z najdôležitejších minerálov pre organizmus, pretože je súčasťou kostí a zubov.

Zabezpečuje teda ich rast a zdravie (zabraňuje rednutiu kostí, osteoporóze a tvorbe zubného kazu). Jeho účinnosť zabezpečuje nielen kremík, ale aj horčík či fosfor.

4. Zlepšuje stav vlasov a nechtov

Kremík je jeden z prvkov, ktoré udržujú zdravé vlasy a nechty (okrem neho to je napríklad zinok).

Hlavnou úlohou je najmä udržiavanie ich celistvosti, čo vedie k prevencii pred vypadávaním vlasov či lámaním nechtov. Preto sa kremík používa aj do rôznych vlasových a dermatologických prípravkoch.

5. Má detoxikačné účinky

Kremík hrá veľkú úlohy v detoxikácii organizmu od toxických a škodlivých látok. To sa prejaví na celkovom zdravotnom stave, no najmä je podporená močová sústava.

Presnejšie sa jedná o prevenciu pred zápalmi močových ciest a močovými kameňmi.

Ostatné funkcie kremíka

  • napomáha k liečbe sklerózy,
  • kontroluje prenos nervových impulzov,
  • čiastočne napomáha k liečbe cukrovky.

Odporúčaná denná dávka kremíku

Odporúčaná denná dávka pre dospelého človeka je 25 – 40 miligramov kremíka. Samozrejme, v niektorých prípadoch je dávka iná.

Napríklad u starších ľudí sa môže kľudne užiť vyššia dávka. Rovnako to je aj u tehotných a dojčiacich žien.

Kremík v strave

Kremík sa nachádza predovšetkým v rastlinných produkt. Najviac ho nájdeme v čaji z prasličky roľnejpŕhľavy dvojdomej alebo podbeľa liečivého (samozrejme, aj v iných bylinkách).

Okrem toho je zastúpený aj v ovsených vločkách, zelenine (napríklad špenát, cvikla, cibuľa) či ovocí (napríklad ríbezle, jahody).

Kremík sa však nenachádza len v potravinách. Je totiž pridávaný aj do doplnkov stravy, ktoré obsahujú rozličné vitamíny a minerály.

Nedostatok kremíka

Nízka hladina kremíka sa prejaví najmä na stave pokožky, vlasov a nechtov. Dochádza totiž k vypadávaniu vlasov, lámaniu nechtov či zlom hojení rán na pokožke.

Nebezpečnejším prejavom je však urýchlenie aterosklerózy a osteoporózy.

Okrem toho môžu byť prítomné aj ďalšie príznaky, ktoré súvisia s celkovým zdravotným stavom (napríklad únava či tráviace ťažkosti).

Nadbytok kremíka

Len veľmi zriedkavo dochádza k predávkovaniu sa kremíkom. Preto ani neexistujú príznaky zvýšenej hladiny kremíka.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button