Opuch semenníkov

Opuch semenníkovOpuch semenníkov je najčastejšie príznakom ochorenia semenníkov, či už zápalového alebo nádorového charakteru. Nesmieme zabudnúť ani na rôzne úrazy, ktoré okrem opuchu spôsobujú aj silnú bolesť. Aké sú ďalšie príčiny a ako liečiť tento stav? Odpovede na tieto otázky nájdete v tomto článku.

Príčiny opuchu semenníkov:


1. Zápal semenníkov 

Zápal semenníkov, odborne orchitída, je u mužov bolestivý stav, ktorý najčastejšie zapríčiňujú vírusy a baktérie. Dokonca aj vírus mumpsu, ktorý je typický pri zápale príušných žliaz.

Okrem toho môže zápal vzniknúť aj sexuálne prenosným mikroorganizmami, ako sú chlamýdie a baktérie kvapavky. O týchto ochoreniach sa však budeme venovať o trochu neskôr.

Zápal semenníkov sa prejavuje najmä bolesťou, ktorá môže byť až neznesiteľná a môže vystreľovať do tresiel.

U silnejších zápalov dôjde aj ku krvi v moči či v spermiách. Dodať treba, že pohlavný styk môže byť veľmi bolestivý a to platí aj o ejakulácii.

2. Úraz v oblasti genitálií

Často aj úraz v oblasti semenníkov zapríčiňuje ich opuch. Genitálie sú u mužov veľmi citlivé, takže prípadný úraz je spájaný s intenzívnou bolesťou, ktorá vystreľuje až do podbruška.

U mladých dochádza k tomuto najmä pri športe.

3. Rakovina semenníkov

Rakovina semenníkov je menej častý typ nádorového ochorenia, ktorý však dokáže pacienta ohroziť.

Spočiatku sa prejavuje bezbolestným zväčšením semenníka, no neskôr sa dostaví únavastrata na váhe, zvýšená teplotanechutenstvo.

Prítomné môžu byť aj príznaky podobné zápalu obličiek (horúčka, únava, nevoľnosť, bolesť pri močení a iné).

4. Torzia semenníka

Torzia semenníka je akútny stav, ktorý sa vyskytuje najmä u mladých ľudí do veku 18 rokov. Ide o nešťastné zrotovanie semenníka, čo má za následok zaškrtenie cievneho zväzku. To vedie k prerušeniu toku krvi do semenníka.

Prejavuje sa to náhlou a prudkou bolesťou, nevoľnosťou, zvracaním a opuchom semenníka. Niekedy dôjde aj k zápalu nadsemenníka.

5. Zápal príušných žliaz

Zápal príušných žliaz, hovorovo príušnice, je klasické infekčné ochorenie, pri ktorom sú napadnuté hlavne slinné žľazy.

Prvými príznakmi sú horúčka, bolestivé a opuchnuté príušné žľazy, bolestivé hrče pod ušami a bolesť pri prehĺtaní.

Avšak táto choroba nesie aj iné komplikácie, ktoré sa týkajú iných častí tela. Dochádza totiž k postihnutiu mozgu (zápal mozgu, zápal mozgových blán), plodu (potrat), pankreasu (akútna pankreatitída) a semmeníkov (zápal semenníkov → opuch semenníkov).

6. Chlamýdie

Chlamýdie sú v našej populácii rozšírené a spôsobujú množstvo ochorení a infekcie chlamýdiami so sebou môžu niesť veľa vážnych komplikácií.

Tieto mikroorganizmy sa najčastejšie dostávajú do tela nechráneným pohlavným stykom.

U mužov to vedie k zápalu močovej trubice, no neskôr infekcia prechádza až do semenníkov. Vtedy si môžeme povšimnúť ich opuch.

Okrem pohlavnej sústavy napádajú chlamýdie aj iné časti tela – oči, kĺby či pľúca.

7. Kvapavka

Ďalšou pohlavne prenosnou chorobou, ktorá sa prejavuje opuchom semenníkov, je aj kvapavka. U mužov sa prejavuje bolesťou pri močením, výtokom z penisu a zakaleným močom.

Postupne však vznikajú ďalšie komplikácie – zápal prostaty, zápal nadsemenníka a niekedy aj semenníka, ktorý sa spája práve s ich opuchom.

Diagnostika

Lekár určí diagnózu na základe pacientovej anamnézy a urologického vyšetrenia, no niekedy bude potrebovať aj výsledky z iných vyšetrení.

Často sa vykonáva ultrazvuk, najmä pri ochoreniach semenníkoch. Okrem toho sa môže vykonať aj vyšetrenie krvného obrazu a moču.

Ako liečiť opuch semenníkov

Opuch semenníkov je pomerne závažný stav, takže liečba nebude jednoduchá.

V prvom rade je potrebné zistiť presnú príčinu a až potom určiť metódu terapie. Antibiotiká sa podávajú pri zápalových a infekčných ochoreniach, no presný druh záleží na konkrétnej chorobe.

Nádor semenníka sa lieči buď chirurgicky, alebo ožarovaním, no účinná je aj klasická chemoterapia.

Torzia semenníkov sa lieči okamžitým chirurgickým zákrokom, inač hrozí odumretie semenníka.

Kedy navštíviť lekára

Opuch semenníkov je stav, kedy by ste mali čo najskôr navštíviť lekára. Ak sa to už vyskytuje spolu s ďalšími príznakmi, ide pomerne o nebezpečnú poruchu.

Pri oneskorenej liečbe môže totiž dôjsť až k neplodnosti.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button