Zmeny osobnosti

Zmeny osobnostiZmeny osobnosti súvisia so psychikou človeka. Niektoré situácie alebo zážitky dokážu človeka zmeniť na nepoznanie. Niečo podobné môže byť aj v dôsledku psychiatrických a duševných ochorení, ako je napríklad mániodepresívna psychóza. Aké ďalšie ochorenia spôsobujú tento príznak sa dozviete v tomto článku.

Príčiny zmeny osobnosti:


1. Psychické rozpoloženie

Psychikou človeka označujeme jeho správanie a prežívanie. Rozdiel medzi týmito dvomi pojmami je v tom, že správanie môžeme pozorovať (ide o prejavy človeka), no prežívanie nie (ide o vnútorný svet človeka). Obe tieto vlastnosti človeka ovplyvňuje výchova.

Nás však zaujíma, čo spôsobuje zmenu osobnosti. Sú to rôzne situácie, kedy človek pod nadvládou stresu, depresiehnevu či úzkosti koná úplne inač, ako by sme očakávali. Samozrejme, rovnako je to aj z druhej stránky, kedy človek zažíva nie stres a hnev, ale eufóriu a radosť. Tieto zmeny osobnosti sú zvyčajne len krátkodobé.

2. Životná udalosť

K dlhodobým zmenám osobnosti dochádza pri životných udalostiach, ktoré zmenia človeka od základu. Takou typickou situáciou je smrť blízkeho. Vtedy je človek ponorený do seba a vyčíta si mnoho vecí, za ktoré ani nemusí niesť vinu. Niekedy to môže mať aj drastické následky. Samozrejme, nielen smrť blízkeho, ale aj hocijaká skúsenosť, ktorá vám otvorí oči a zmení váš život, mnohokrát k lepšiemu.

3. Schizofrénia

Schizofrénia je psychiatrické ochorenie, ktorým trpí asi 1 percento dospelých ľudí. Choroba vzniká najčastejšie v období dospievania a ranej dospelosti. Príčin môže byť hneď niekoľko, napríklad stres, tragická udalosť alebo užívanie návykových látok a liekov. Schizofréniu môžeme označiť za celkové narušenie myslenia, osobnosti a vnímania reality. Takéto narušenie psychiky má vplyv najmä na racionálnom uvažovaní človeka či emočnej stabilite spolu so vznikom bludov a halucinácií.

4. Mániodepresívna psychóza

Mániodepresívna psychóza je taktiež psychiatrické ochorenie, pre ktoré sú typické nielen zmeny osobnosti, ale aj nálady. Presná príčina tejto psychózy nie je známa, ale dokázalo sa, že veľký vplyv na tom majú gény. Ochorenie môžeme označiť tiež ako dlhodobú zmenu osobnosti, ktorá sa navonok prejavuje náhlymi a opakovanými zmenami nálady. Zmeny nálady prebiehajú v dvoch fázach – depresívna a manická fáza.

Počas depresívneho obdobia má pacient klasickú depresiu spojenú s úzkosťou. V takomto prípade stráca záujem, nič ho nebaví, pociťuje smútok a stráca zmysel života, čo môže u neho vyvolať samovražedné myšlienky.

Manické obdobie je presným opakom. Pacient je optimistický a plný energie. Jeho sebavedomie vzrastie a má pocit, že všetko dokáže. V mnohých prípadoch začne mať bláznivé nápady, kedy môže utratiť peniaze na rôzne zbytočnosti. Preto môže uškodiť nielen sebe, ale aj svojej rodine, blízkym či spoločnosti.

5. Disociálna porucha osobnosti

Jedná sa o poruchu, ktorá zmení človeka k horšiemu. V prvom rade sa zhorší jeho vzťah k spoločnosti, pretože porušuje dané normy a pravidlá, niekedy aj samotné zákony. Táto dlhodobá zmena osobnosti je pomerne vážny stav, lebo chorý môže uškodiť aj svojim blízkym.

Ďalšími príznakmi ochorenia je strata záujmu druhých (zaujímajú ho len jeho záujmy, potreby a emócie), agresivita, ľahostajnosť či manipulácia druhých ľudí. Jednoducho povedané, disociálna porucha osobnosti ovplyvňuje správanie a prežívanie človeka od základov.

6. Alzheimerova choroba

Alzheimerova choroba je časté ochorenie, ktoré je v konečnom dôsledku jednou z najčastejších príčin demencie. Podstatou tejto choroby je odumieranie mozgu (úbytok mozgovej hmoty a mozgových buniek). To ovplyvňuje celú psychiku človeka – aj jeho prežívanie, aj jeho správanie.

Choroba sa spočiatku nemusí nijako prejavovať. Odstupom času sa však objavujú prvé príznaky. Medzi ne zaradíme abúliu, príznaky demencie, stratu výkonnosti, zmenu osobnosti, neschopnosť zapamätať si nové informácie, strata pamäti, zmätenosť, neschopnosť racionálneho uvažovania a iné.

7. Epilepsia

Epilepsia je neurologické ochorenie, ktoré sa prejavuje opakovanými záchvatmi. Epilepsia sa vyznačuje výskytom buniek v mozgu, ktoré dokážu narušiť funkciu mozgu. Aj preto sú prejavy veľmi pestré, ktoré spočívajú v postihnutí nielen nervovej sústavy (strata vedomia, strata pamäti, zmena osobnosti), ale aj napríklad pohybového aparátu (vypadávanie predmetov z rúk, mimovoľné zášklby v svalochtrasenie a brnenie určitej časti telasvalová slabosť, ochrnutie, kŕče svalov, časté pády)

8. Delírium

Pod pojmom delírium rozumieme náhly záchvat zmätenosti spôsobený abnormálnym fungovaním mozgu. Treba dodať, že hovoríme len o krátkodobej abnormalite fungovania mozgu, niekoľko dní alebo týždňov. Ide o pomerne častý stav, s ktorým sa stretávame v zdravotníckych zariadeniach.

Najtypickejším príznakom delíria je dezorientácia časom a miestom, no objavujú sa aj ďalšie príznaky – halucinácie, strata pamäti, agresivita, zmätenosť či zmena osobnosti a nálady. K takémuto stavu môže dôjsť aj pri narušenom zásobovaní kyslíka v mozgu, pri užívaní liekov, pri infekciách alebo pri traume.

9. Návykové látky

Nielen ochorenia či psychické rozpoloženie človeka spôsobuje zmeny osobnosti, ale aj užívanie návykových látok. Či už sa jedná o alkohol alebo drogy, výsledok je rovnaký. Človek má problém so psychikou, čo sa prejaví na jeho správaní (najmä agresivita). Ďalej je omámený človek schopný vykonávať veci, ktoré by v skutočnosti nikdy neurobil. Tým môže ohroziť nielen seba, ale aj druhých. Síce ide len o krátkodobú zmenu osobnosti, no netreba tento problém podceniť. Rovnako je na tom aj užívanie niektorých liekov.

10. Cievna mozgová príhoda

Cievna mozgová príhoda (mozgová mŕtvica) by sa dala označiť ako náhle vzniknutá porucha funkcie mozgu, ktorá je spôsobená poškodením mozgových buniek. Toto poškodenie má na starosti krvný obeh, ktorý preruší zásobovanie mozgu krvou.

Rozlišujeme ischemickú a krvácavú mozgovú mŕtvicu. Príznaky oboch zahŕňajú ochrnutie niektorých častí tela (s následným úbytkom svalovej hmoty), bolesti hlavyzvracaniemotanie hlavystratu vedomia (niekedy aj dlhodobú), poruchy pamäti, zmeny správania a osobnosti, demenciu a dezorientáciu.

Diagnostika

Psychiater diagnostikuje zmeny osobnosti na základe vyšetrenia, ktoré spočíva v pohovore s dotyčným. Lekár sa bude týmto snažiť zistiť nielen prítomnú poruchu, ale aj jej príčinu vzniku, čo pomôže v liečbe.

Ak za vznikom tohto príznaku nemôže psychika človeka, môžu sa urobiť ďalšie vyšetrenia, napríklad CT vyšetrenie pri podozrení na mozgovú mŕtvicu alebo vyšetrenie krvného obrazu pri podozrení na obsah návykovej látky v krvi.

Ako liečiť zmeny osobnosti

Liečiť psychické poruchy je dosť náročné a dlhé. Na základe diagnózy sa určí druh liečby, no najčastejšie sa užívajú lieky (antidepresíva, antipsychotiká, neuroleptiká, antiepileptiká a iné). Samozrejme, bez posedenia u odborníka na psychiku človeka bude liečba menej efektívna.

Ak zmeny osobnosti spôsobujú návykové látky, jediným riešením bude vzdať sa ich. Pri liekoch spôsobujúce zmenu psychiky sa zvyčajne predpisujú iné, ktoré nemajú tento vedľajší účinok.

Kedy navštíviť lekára

Zmeny osobnosti môžu byť v dnešnom uponáhľanom svete časté. Už so správania dotyčného si môžeme všimnúť, že s ním nie je niečo v poriadku. Ak vás trápi nejaká situácia, porozprávajte sa s priateľom, ktorému dôverujete. Návšteva lekára sa odporúča vtedy, keď sa zmena osobnosti prejavuje aj v práci, rodine či spoločnosti. To môže zhoršiť vzťahy, čo vedie k rôznych rozporom.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.