Neschopnosť racionálneho uvažovania

Neschopnosť racionálneho uvažovaniaNeschopnosť racionálneho uvažovania je často príznakom ochorenia nervovej sústavy. Pri takejto poruche nie je človek schopný vykonávať správne rozhodnutia, kvôli ktorým trpí nielen on, ale aj okolie. Preto sa to spája aj s ďalšími príznakmi, ako je zmätenosť či poruchy krátkodobej pamäti.

Príčiny neschopnosti racionálneho uvažovania:


1. Psychické rozpoloženie

Psychika človeka ovplyvňuje život od základov. Pri niektorých pocitoch a emóciách nie sme schopní sa sústrediť, a preto je bežné, že sa nerozhodujeme správne a konáme chyby.

Ide najmä o depresiu, ale aj o iné poruchy nálady.

Často aj pocit eufórie či lásky dokáže zapríčiniť neschopnosť racionálneho uvažovania, no v takomto prípade ide iba o dočasnú poruchu, ktorá je neškodná.

2. Intoxikácia

Intoxikácia, alebo aj otrava, spôsobuje rôzne poruchy nervovej sústavy vrátane neschopnosti racionálneho uvažovania.

Najčastejšie sa to spája s poruchou vedomia, malátnosťou, nevoľnosťou a dezorientáciou časom a miestom.

Intoxikácia je akútny stav, ktorý dokáže ohroziť ľudský život. Ide najmä o otravu alkoholom, drogami, chemikáliami, jedmi a inými toxickými látkami.

3. Alzheimerova choroba

Alzheimerova choroba je časté ochorenie, ktoré je v konečnom dôsledku jednou z najčastejších príčin demencie.

Podstatou tejto choroby je odumieranie mozgových buniek. Zozačiatku nemusia byť žiadne prejavy, ale časom sa objaví abúlia, príznaky demencie, strata výkonnosti, zmena osobnosti, neschopnosť zapamätať si nové informácie, strata pamäti, zmätenosť a iné.

V pokročilých štádiách sa vyskytuje aj neschopnosť racionálneho uvažovania.

4. Demencia

Demencia je duševné ochorenie založené na poruche funkcie mozgu, ktoré patrí medzi časté príčiny smrti ľudí vyššieho veku.

Takisto aj pri tejto chorobe je hlavným príznakom zhoršené racionálne uvažovanie, ale aj zhoršenie orientácie v priestore a čase, porucha pamäti, porucha správania (niekedy až agresívne), abúlia a iné.

5. Delírium

Delírium je náhly záchvat zmätenosti spôsobený abnormálnym fungovaním mozgu.

Treba dodať, že hovoríme len o krátkodobej abnormalite fungovania mozgu, niekoľko dní alebo týždňov. Ide o pomerne častý stav, s ktorým sa stretávame v zdravotníckych zariadeniach.

Najtypickejším príznakom je síce dezorientácia, ale to neznamená, že postihnutý nebude trpieť neracionálnym uvažovaním a inými príznakmi, ako sú halucinácie, strata pamäti, zmena emócií a agresivita.

K takémuto čosi môže dôjsť pri narušenom zásobovaní kyslíka v mozgu, pri užívaní liekov a pri infekciách alebo traume.

6. Schizofrénia

Schizofrénia je psychiatrické ochorenie, ktorým trpí asi 1 percento dospelých ľudí. Choroba vzniká najčastejšie v období dospievania a ranej dospelosti.

Schizofréniu môžeme označiť za celkové narušenie myslenia, osobnosti a vnímania reality. Preto je spojená so vznikom bludov a halucinácií.

7. Huntingtonova choroba

Huntingtonova choroba je veľmi vážne, ale aj zriedkavé ochorenie. Bohužiaľ je neliečiteľné a nakoniec vedie k smrti postihnutého.

Prejavuje sa postupným poškodzovaním mozgu, kedy sa typicky objavujú svalové zášklby a chorea (mimovoľné pohyby).

Okrem toho sa objavujú aj iné príznaky, ktoré majú súvislosť s nervovou sústavou.

Diagnostika

Ak trpíme neschopnosťou racionálneho uvažovania, budeme vyšetrení buď psychiatrom, alebo neurológom.

Samozrejme, spočiatku stačí navštíviť všeobecného lekára, no ak sa nájde podozrenie na niektoré ochorenie, budú už potrební spomínaní doktori.

Presná diagnóza sa stanoví z vašej anamnézy a z výsledkov vyšetrení, ako je CT, magnetická rezonancia a EEG.

Ako liečiť neschopnosť racionálneho uvažovania

Pri narušenej psychike človeka postačí rozhovor či už s psychológom, alebo s priateľom, ktorému dôverujete. V ostatných prípadoch už bude liečba zložitejšia.

Napríklad pri duševných ochorenia bude potrebné užívať aj lieky, ako sú napríklad neuromediátory, antidepresíva či neuroleptiká. Viac o liečbe sa dozviete buď u lekára, alebo v článkoch, ktoré sú venované konkrétnej chorobe.

Kedy navštíviť lekára

Lekára sa odporúča navštíviť v takom prípade, keď sa neschopnosť racionálneho uvažovania vyskytuje niekoľko dní. Najmä pri intoxikácií je potrebná okamžitá pomoc.

Samozrejme, pri napätom psychickom rozpoložení nemusí hneď ísť o vážny stav, no problémom môže byť napríklad rozvíjajúca sa depresia, ktorá môže viesť k samovražedným myšlienkam.

Horším prípadom je však rozvoj duševných ochorení, ktorých liečba už nemusí byť úspešná.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button