Krv v stolici

krv v stoliciKrv v stolici nie je v pravom slova zmysle choroba, je to obyčajný príznak. Príčin nálezu krvi v stolici je mnoho a väčšinou sa nejedná o nič závažné. Napriek tomu sa tento príznak nesmie podceniť a mal by byť diskutovaný s lekárom. Krv môže byť nájdená buď vo vlastnej stolici alebo na rukavici pri vyšetrení konečníka prstom.Zásadné je, či je krv v stolici jasno červená alebo tmavá. Nález jasno červenej krvi sa nazýva enteroragia a čierna natrávená krv v stolici sa označuje ako meléna. Výskyt krvi v stolici neviditeľnej voľným okom sa označuje ako okultné krvácanie.

Jasno červená krv nie je natrávená a pochádza z dolnej časti tráviaceho traktu. Tmavá (až čierna) krv je natrávená a pochádza teda z vyšších poschodí tráviacej trubice.

Hranica je zjednodušene povedané anatomicky stanovená tak, že tmavá natrávená krv v stolici pochádza odkiaľkoľvek od dutiny ústnej po horné dve tretiny tenkého čreva.

Krvácanie z dolnej tretiny tenkého čreva, z hrubého čreva a z konečníka sa prejaví jasno červenou krvou.

Aké teda môžu byť príčiny krvi v stolici? Dodávam, že uvádzame len tie najčastejšie, najdôležitejšie a najznámejšie príčiny výskytu krvi v stolici.

Príčiny krvi v stolici:


1. Choroby pažeráka

Krvácanie z pažeráka sa môže prejaviť buď vracaním krvi, alebo jej priechodom cez žalúdok a črevá do stolice.

V takom prípade nachádzame v stolici čiernu natrávenú krv. Príčin je veľa a mimo zápalov pažeráka by som spomenul tzv. Mallory-Weissov syndróm.

Jeho podstatou je to, že pri úpornom zvracaní alebo kašli dôjde k poškodeniu sliznice pažeráka a tá začne krvácať. Je to častejšie, než by človek povedal.

Krvácanie z pažeráka môže pochádzať aj z pažerákových varixov, ktoré sa vyskytujú u vyspelých foriem cirhózy pečene spojených s portálnou hypertenziou.

2. Žalúdočné vredy

Môžu sa prejaviť dlhodobými drobnými stratami krvi, ktoré v stolici nie sú okom viditeľné, alebo sa môže jednať o krvácanie väčšie.

V tom prípade bude krv v stolici čierna a natrávená.

Často sa vyskytujú ďalšie príznaky vredov ako je bolesť brucha v závislosti na jedle, a pod. (viac sa dočítate v článku na túto tému).

3. Autoimunitné zápaly

V črevách sa vyskytuje napríklad Crohnova choroba a celiakia v tenkom čreve a ulcerózna kolitída v čreve hrubom.

U Crohnovej choroby sa bude vyskytovať krv červená, či tmavá podľa miesta zápalu, u ulceróznej kolitídy pôjde skôr o krv jasno červenú.

Choroby bývajú sprevádzané hnačkami, zvýšenou teplotou, niekedy sa vyskytujú kŕče a bolesti brucha a niekedy nachádzame hlien v stolici (najmä u ulceróznej kolitídy).

4. Niektoré infekčné zápaly čriev

Krv v stolici sa môže nachádzať napríklad pri bakteriálnej infekcii, ktorá je spôsobená salmonelou, Shigell (úplavica) a Campylobacter.

Sprevádza ich niekedy zvýšená teplota a úporné hnačky.

Ak týmto príznakom predchádzala konzumácia akejkoľvek podozrivej potraviny, pravdepodobnosť tejto príčiny rastie.

5. Ischemická kolitída

Jedná sa o zápal časti čreva, ktorý je vyvolaný nedostatkom kyslíka a živín prichádzajúcich do črevnej steny. Viac si prečítajte v príslušnom článku.

6. Divertikulóza

Ako divertikulóza sa označuje výskyt mnohých vydutín hrubého čreva, ktoré sú spôsobené hlavne nezdravím stravovaním s nedostatkom vlákniny. Môžu spôsobiť krvácanie, alebo v nich môže vznikať zápal (divertikulitída).

Úplne špeciálnym typom divertikla, ktorý môže spôsobiť krvácanie do tráviaceho traktu je tzv. Meckelov divertikul. Nachádza sa v tenkom čreve asi u 2% ľudí ako vrodená vada tráviacej trubice.

7. Radiačná kolitída

Ide väčšinou o chronický zápal črevnej steny, ktorý je spôsobený poškodením črevnej steny radiačným žiarením.

Typicky vzniká s časovým odstupom po ožarovaní nádorov v oblasti panvy.

8. Rakovina hrubého čreva

Nie je zase tak častá ako ostatné príčiny krvi v stolici, ale musí sa na ňu vždy myslieť. Význam to má preto, že rakovine väčšinou predchádza existencia nezhubného krvácajúceho polypu a v tejto chvíli sa dá vyliečiť pomerne jednoduchým zákrokom pri kolonoskopii.

Vzhľadom na to, že ide o hrubé črevo, bude krv v stolici jasno červená.

Ak nález červenej krvi v stolici sprevádza vyšší vek pacienta, úbytok na váhe v poslednej dobe a striedanie hnačky a zápchy, je to vždy varovné znamenie.

9. Hemoroidy

Sú zrejme najčastejšou príčinou nálezu krvi v stolici. Krv je jasnočervená, vyskytuje sa na povrchu stolice a nachádza sa aj na toaletnom papieri, ktorým sa utierate.

Ak teda máte tieto príznaky, nepanikárte – budú to zrejme hemoroidy.

Avšak znovu zdôrazňujem, že návšteva lekára je veľmi vhodná a musí sa vylúčiť rakovina hrubého čreva.

10. Cievne malformácie čriev

Ide o viac typov cievnych útvarov, ktoré môžu byť vrodené, alebo vznikajú počas života. Tieto cievne malformácie (napr. angiodysplázia, teleangiektázia, ai.) obsahujú krvné cievy, ktoré sa môžu stať zdrojom krvácania.

Hoci ide väčšinou o drobné krvácania neviditeľné ľudským okom, tak nemožno vylúčiť ani väčšiu krvnú stratu s nálezom krvi v stolici.

11. Rektálny prolaps

Tento stav sa tiež označuje ako prolaps konečníka a časť konečníka sa pri ňom dostáva von z tela.

Rektálny prolaps môže byť bolestivý a niekedy aj krváca, čo je sprevádzané nálezom čerstvej krvi na stolici alebo na toaletnom papieri. Pokročilejšie formy je nutné riešiť chirurgicky.

12. Stavy s vyšším krvácaním

Sem by som zaradil poruchy zrážania krvi, ktoré sa môžu vyskytnúť vrodene (hemofília, Von Willlebrandova choroba), alebo sú oveľa častejšie získané.

Narušenie zrážacieho systému je často dané vplyvom protizrážanlivých liekov, narúša ho napríklad warfarín.

Častejšie krvácanie z tráviaceho traktu tiež spôsobujú nesteroidné protizápalové lieky. Ku krvácaniu môže dochádzať kdekoľvek a podľa toho bude vyzerať vzhľad krvi v stolici. Okrem krvi v stolici sa v takom prípade môže vyskytovať aj krv v moči.

13. Zafarbenie stolice potravinami

Zafarbenie stolice do červena môžu spôsobiť aj niektoré potraviny, napríklad čučoriedky, červená repa a mnoho ďalších červeno sfarbených potravín.

Podobný vzhľad stolice môžu spôsobiť aj doplnky stravy obsahujúce železo.

14. Neznáma príčina

Dôvod výskytu krvi v stolici niekedy nemusí byť zistený.

Záver

Pri náleze krvi v stolici sa zrejme nejedná o nič vážne, najmä ak sa nevyskytujú žiadne ďalšie príznaky. Varovné je, ak sa okrem krvi v stolici vyskytujú príznaky, ako sú strata na váhe, nechutenstvo, striedanie hnačky a zápchy, žltačka, zvýšená teplota a bolesti brucha.

Vyšetrenie sa z pochopiteľných dôvodov sústredí najmä na vyšetrenie stolice. Dôkaz krvi v stolici neviditeľnej voľným okom je možný pomocou tzv. testu na okultné krvácanie.

Pri potvrdenom náleze krvi v stolici sa zvyčajne vykonáva diagnostická gastroskopia a kolonoskopia. Určitým problémom je tenké črevo, ktoré je týmito metódami nevyšetriteľné. U neho môžeme voliť napr. endoskopickú kapsulu alebo dvojbalonovú enteroskopiu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/krev-ve-stolici

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    3 Comments

    1. proti hemoroidom som skusala mnoho, moja rada je hemostop, z lekarne najpomocnejsi liek, neodstrani hemoroidy ale dobre sa s nimi popasuje a je prijemny

    2. Zdravím,po zistení anomálie hrubého čreva/prudký ohyb na ňom-zistené až irigoskopiou/je ešte i iné možné vyšetrenie hrubého čreva bez jeho ohrozenia.Gabriel.

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button