Autoimunitné choroby – všeobecne

Autoimunitné chorobyTento veľmi všeobecný a krátky článok je venovaný autoimunitným chorobám ako celku. Jedná sa o pestrú skupinu chorôb, kedy je ich podstatou abnormálna reakcia nášho imunitného systému. Medzi najznámejšie autoimunitné choroby patria napríklad:

Autoimunitné choroby a ich príčiny


Príčiny vzniku týchto chorôb nie sú väčšinou celkom jasné. Zásadný je určitý genetický predpoklad pre vznik patologickej autoimunitnej reakcie.

Okrem toho je tu tiež nejaký vyvolávajúci faktor, ktorý patologickú reakciu spustí.

Väčšinou je neznámy, často sa však podozrieva nejaká banálna viróza (najmä infekcia horných dýchacích ciest). Infekcia je imunitným systémom potlačená, ale bližšie neurčitým spôsobom ho vyprovokuje k napadnutiu niektorých buniek tela.

Vyvolávajúci faktor je známy u celiakie. Tam nejde o infekciu, ale o lepok prijímaný v potrave, ktorý naštartuje imunitný proces.

Akonáhle sa imunitné reakcie odbrzdia, začnú imunitné bunky a rôzne nimi tvorené protilátky napádať jednotlivé štruktúry nášho tela.

Niekedy sa jedná o poškodzovanie buniek všetkých orgánových systémov (tak je to u SLE), často sú však postihnuté len niektoré bunky a obraz choroby sa prejavuje kvôli poruche funkcie týchto buniek.

Stáva sa často, že u človeka s jednou autoimunitnou chorobou sa kvôli jeho genetickému predpokladu, rozvinú aj iné autoimunitné ochorenia. Tak napríklad u pacienta s psoriazou sa môže rozvinúť aj Crohnova choroba.

Prejavy

Ako už bolo spomenuté vyššie, sú prejavy týchto chorôb veľmi pestré a ide o to, aké bunky nášho tela sú poškodzované. P

oškodenie buniek čreva sa prejavuje hnačkami, nálezom krvi v stolici, kŕčmi a bolesťami brucha, zlým trávením.

Poškodenie buniek kože sa prejavuje najrôznejšími vyrážkami.

Poškodenie kĺbov sa prejavuje ich bolestivosťou, zatuhnutím, v rôznej miere aj opuchmi, začervenaním a deformáciami.

Poškodenie inzulinotvorných buniek pankreasu spôsobí vznik cukrovky 1. typu.

Niekedy môžeme u autoimunitných chorôb nájsť zväčšené lymfatické uzliny a začervenané škvrny známe ako erythema nodosum na koži.

O prejavoch by sa skrátka dalo popísať niekoľko stránok a pokiaľ vás bližšie zaujímajú, pozrite sa na články o jednotlivých chorobách.

Prevencia

Prevencia vzniku týchto chorôb nie je zatiaľ možná.

Ak už človek chorobu má, je vhodné sa vyvarovať rizikovým faktorom, ktoré ju zhoršujú. Napríklad je to vyhýbanie sa lepku u celiakie, infekciám u roztrúsenej sklerózy a stresu u lupienky.

Autoimunitné choroby a ich liečba

V liečbe sa používajú rôzne typy preparátov pri jednotlivých chorôb. Vždy ide však viac-menej o to, utlmiť imunitný systém chorého človeka pomocou imunosupresív.

Problém je v tom, že potlačenie imunitného systému je nebezpečné pre jednoduchší vznik infekcií a nádorových ochorení.

Preto sa imunitu tlmiace lieky používajú s mierou a je snaha vyvinúť nové lieky, ktoré by cielenejšie tlmili len patologické imunitné reakcie.

Výnimkou je cukrovka 1. typu a ďalšie autoimunitné choroby postihujúce žľazy tvoriace hormóny. Tam podávame pacientovi chýbajúce hormóny, v prípade cukrovky 1. typu podávame inzulín. Tým v podstate riešime dôsledok choroby a nie chorobu samotnú.

Z liekov sa najčastejšie používajú kortikoidy a to ako vo forme tabliet, tak kožných mastí. Imunosupresív je však k dispozícii oveľa viac a použitie konkrétneho preparátu závisí na danom ochorení a jeho ťarche.

Relatívnou novinkou je biologická liečba. Biologická liečba je v tomto prípade snahou cielene tlmiť imunitný systém bez narušenia jeho celkových funkcií.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/autoimunitni-nemoci

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button