Vyliec.sk > Príznaky > Šupiny na koži

Šupiny na koži

Šupiny na kožiŠupiny na koži sa vyskytujú predovšetkým v dôsledku suchej kože, pretože dochádza k obmene starej kože za novú práve odlupovaním. V takomto prípade nejde o žiadny problém. Samozrejme, nájdu sa aj nejaké ochorenia, ktorým príznakom sú aj šupiny na koži. O aké ochorenia sa jedná sa dozviete v tomto článku.

Šupiny na koži a ich príčiny:


1. Suchá koža

Suchá koža je príznakom, ktorý sa vyskytuje pri mnohých ochoreniach alebo ako vedľajší účinok niektorých liekov. Prirodzene dochádza k tomuto stavu dehydratáciou, kedy sa strata vody prejaví aj na pokožke. Preto dochádza aj k jej šupinateniu a odlupovaniu. Okrem toho môžu vznikať aj lupiny či svrbenie kože.

2. Lupienka

Lupienka, odborne psoriáza, je kožné ochorenie, ktoré síce neohrozuje život pacienta, no dokáže znepríjemniť jeho kvalitu. K lupienke dochádza vtedy, keď bunky a protilátky nášho imunitného systému začnú z neznámeho dôvodu napádať našu pokožku. Preto ide o autoimunitné ochorenie.

Psoriáza sa môže vyskytovať kdekoľvek na tele a má pestré prejavy. Typicky sa však objavuje svrbenie pokožky, chrasty a začervenanie pokožky, ktorá je pokrytá šupinami zrohovatenej kože. Odlúpnutie týchto šupín sa nezaobíde bez bolestikrvácania. Okrem toho je pokožka suchá.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

3. Kožná mykóza

Kožná mykóza je ochorenie, ktoré najčastejšie spôsobujú dermatofyty, ale aj kvasinky a huby. Preto má aj viacej foriem. Typickými príznakmi kožnej mykózy je začervenanie pokožky v dôsledku podráždenia. Ďalej sa objavuje aj suchá koža, svrbenie kože či šupiny. Okrem kože môže mykóza napadnúť aj nechty. Vtedy dochádza aj k ryhám na nechtoch či k prehĺbeným nechtom.

4. Atopický ekzém

Atopický ekzém (dermatitída) je ochorenie, ktoré postihuje najmä deti. Za vznikom choroby stojí alergická reakcia, čo vedie k vzniku zápalu kože. Atopický ekzém sa prejavuje rôzne u detí (napríklad u dojčat sú prejavy dosť rozsiahle). Vždy však dochádza k nadmernému vysušeniu pokožky, ktorá neskôr stvrdne a na jej povrchu môžeme nájsť šupiny.

5. Alopécia

Alopécia je ochorenie, ktoré môžeme opísať ako vypadávanie vlasov a stratu ochlpenia. Stratu chlpov však nikto z nás neberie vážne, no vlasy to už je úplne niečo. U mužov je vypadávanie vlasov v dôsledku génov spolu s pokročilým vekom.

U žien ide najmä o vek, ale aj o stres, choroby či zlú životosprávu. Existujú dve formy tejto choroby – jazviaca a nejazviaca (častejšia je nejazviaca). Pre jazviacu formu sú typické rôzne jazvy a šupiny. Pre nejazviacu je typická hladká pokožka bez šupín.

6. Šarlach

Šarlach je pomerne bežné infekčné ochorenie, ktoré sa vyskytuje najmä u detí. Šarlach sa spočiatku prejavuje rovnako ako angína (bolesti hlavyhorúčkaúnavabolesti svalovbolesť v krku či opuch mandlí). Neskôr sa baktérie usadia na sliznici dýchacích ciest a začnú tvoriť toxíny, ktoré spôsobia vznik vyrážky a šupín (najčastejšie na krku, v podpazuší a na hrudníku), ale aj začervenania jazyka. Odtiaľ sa však môže šíriť ďalej, čo robí túto chorobu zákernou.

7. Hypotyreóza

Hypotyreóza je označenie pre zníženú funkciu štítnej žľazy. Dochádza k nižšiemu vylučovaniu hormónov (tyroxín a tyronín), ktoré regulujú metabolizmus a rast systémov v tele. Nedostatok týchto hormónov sa prejavuje na viacerých častiach tela.

Napríklad dochádza k predčasnej aterosklerózeúnavevysokému cholesterolu, zápchezvýšenej telesnej hmotnostisvalovej slabosti a k iným príznakom. Nás však zaujíma vplyv kožu, ktorá sa stáva suchou. Okrem tomu dochádza aj k postihnutiu nechtov (prehĺbené nechty) a vlasov (vypadávanie vlasov).

8. Pemfigus

Pemfigus je skupina autoimunitných ochorení, ktoré napadajú kožu. Vznik choroby spočíva v imunitnej reakcii, ktorá postihuje štruktúry kožných buniek. To vedie nielen k tvorbe šupín, ale aj k tvorbe pľuzgierov. Po ich prasknutí vznikajú veľké bolestivé chrasty a vredy. Veľkou komplikáciou je narušenie funkcie kože, čo môže mať za následok vznik infekcie, otravu krvi alebo až smrť.

9. Kawasakiho choroba

Kawasakiho choroba je zriedkavé ochorenie, ktoré sa vyskytuje najmä u detí ázijského pôvodu do 5 rokov. Podstatou choroby je zápal krvných ciev v dôsledku abnormálnej imunitnej reakcie. Preto môžeme povedať, že ide o autoimunitné ochorenie.

Choroba sa spája najmä s vysokou horúčkou, ktorá môže pretrvávať viac ako týždeň. Okrem toho sa objavuje aj zápal spojiviek a začervenanie pier, jazyka či podnebia. Choroba má ešte mnoho ďalších príznakov, ktoré spočívajú v poškodení kĺbov (napríklad poruchy hybnosti kĺbov), obličiek, tráviaceho traktu, srdca (napríklad zápal osrdcovníka), kože (šupiny na koži, vyrážka) a iných orgánov.

Diagnostika

Diagnóza šupinatej kože sa určí na základe vyšetrenia kože dermatológom. Niekedy sa môžu odobrať aj vzorky tkaniva, ktoré pomôžu lepšie definovať príčinu. Nie vždy to bude stačiť, a preto môže lekár navrhnúť ďalšie vyšetrenia, napríklad vyšetrenie krvného obrazu.

Ako liečiť šupiny na koži

Liečba šupinatej kože niekedy nemusí byť potrebná. Jedná sa napríklad o suchú kožu, ktorej treba nechať čas na zotavenie. Odporúča sa však použiť krémy, ktoré hydratujú pokožku, a piť dostatok vody.

Pri lupienke je potrebná vyššia starostlivosť pokožky. Okrem toho však existujú aj účinné liečivá, ktoré obsahujú kyselinu salicylovú. Dostupné sú aj ďalšie metódy liečby, napríklad užívanie imunosupresív či ožarovanie ultrafialovým žiarením.

Liečba atopického ekzému spočíva v užívaní liekov, napríklad antihistaminiká (tlmia alergický proces) alebo kortikoidy (tlmia zápal). Vypadávanie vlasov sa ťažko lieči, no nájdu sa nejaké účinné metódy, napríklad dostatok vitamínov a minerálov, či rôzne roztoky, ktoré pomáhajú vlasovým korienkom.

Šarlach sa najčastejšie lieči antibiotikami, Pemfigus kortikoidmi, Kawasakiho choroba imunoglobulínmi či kyselinou acetylsalicylovou, hypotyreóza podávaním hormónov štítnej žľazy a kožná mykóza antimykotikami.

Kedy navštíviť lekára

Šupiny na koži sú príznakom, ktorý sa bežne vyskytuje v dôsledku suchej kože. Preto nie je potrebné okamžité lekárske vyšetrenie. Nájdu sa však situácie, kedy sa odporúča navštíviť lekára. Napríklad keď sa šupiny objavujú dlhšiu dobu bez prestávky, alebo keď sú prítomné aj ďalšie príznaky (svrbenie, začervenanie a bolesť kože).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.