Vyliec.sk > Príznaky > Zrohovatená koža

Zrohovatená koža

Zrohovatená kožaZrohovatená koža je prirodzený stav, ktorý je dôsledkom obmeny najvrchnejších vrstiev pokožky. Okrem toho sa vyskytuje aj na miestach, ktoré sú viac namáhane, typicky ruky a chodidlá. V takomto prípade je koža nielen zrohovatená, ale aj suchá a drsná. Nie vždy ide o prirodzený stav. Preto sa poďme pozrieť, aké sú ďalšie príčiny a v čom spočíva liečba.

Zrohovatená koža a jej príčiny:


1. Obmena pokožky

Hlavnou úlohou kože je chrániť vnútorné prostredie organizmu pred vonkajšími faktormi. Preto pokrýva celé telo. Plocha kože je u dospelého jedinca 1,6 až 1,8 m² a jej hmotnosť predstavuje 7 % celkovej telesnej hmotnosti. Teoreticky môžeme povedať, že ide o najväčší ľudský orgán.

Koža sa neustále mení. Dochádza k odumieraniu vrchných vrstiev kože, čo má za následok odlupovanie kože. Tieto vrstvy sa však musia nahradiť. To zabezpečujú nižšie vrstvy, ktoré sú vytláčané na povrch. Pod nimi sa začnú tvoriť nové kožné bunky a takto sa to neustále opakuje.

2. Mechanické poškodenie pokožky

S mechanickým poškodením pokožky sa najčastejšie stretávame v práci, kedy sú najviac namáhane dlane, prsty a chodidlá. Zrohovatená koža je v tomto smere obrana kože pred vonkajším vplyvom. Dôsledkom toho je aj vznik mozoľov a pľuzgierov. V oboch prípadoch je pokožka aj čiastočne vysušená.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Aký je rozdiel medzi mozoľom a pľuzgierom? Mozoľ vzniká ako obrana pokožky pred mechanickým poškodením kože (napríklad dlhodobý tlak). Mozoľ je sfarbený ako koža, no a niekedy je aj bolestivý. Okrem toho sa môže z neho odlupovať koža. Pľuzgier vzniká pri dlhodobej námahe, typicky pri trení. Rozdiel je však v tom, že dochádza k tvorbe vrecka, ktoré obsahuje číru, niekedy aj krvavú tekutinu.

3. Lupienka

Lupienka, odborne psoriáza, je kožné ochorenie, ktoré síce neohrozuje život pacienta, no dokáže znepríjemniť jeho kvalitu. K lupienke dochádza vtedy, keď bunky a protilátky nášho imunitného systému začnú z neznámeho dôvodu napádať našu pokožku. Preto ide o autoimunitné ochorenie.

Psoriáza sa môže vyskytovať kdekoľvek na tele a má pestré prejavy. Typicky sa objavuje svrbenie pokožky, chrasty a začervenanie pokožky, ktorá je pokrytá šupinami zrohovatenej kože. Odlúpnutie týchto šupín sa nezaobíde bez bolesti a krvácania. Okrem toho je pokožka suchá a dochádza aj k zrýchlenému rohovateniu.

4. Bradavice

Bradavice sú pomerne častým kožným ochorením. Jedná sa o nezhubné nádory, ktoré zapríčiňuje infekcia vírusmi zo skupiny HPV. Typickým príznakom sú hrboľaté útvary, ktoré neskôr rastú a rohovatia. Okrem toho sú tieto bradavice plné vírusov, ktoré sa po rozškriabaní bradavice roznesú na iné miesta na tele. Najčastejšie sa táto choroba vyskytuje na chodidlách.

5. Kurie oko

Kurie oko je taktiež časté ochorenie kože, ktoré sa podobne ako lupienka vyskytuje najčastejšie na chodidlách. Podstatou choroby je zosilnenie kožného krytu, čo je najčastejšie dôsledkom nesprávnej obuvi. Vzniknuté oká sa môžu časom zväčšovať, čo nielen spôsobuje bolesť (kurie oko totiž vyvíja tlak na kosť), ale v niektorých prípadoch aj opuch.

6. Plesňové ochorenie kože

Plesňové (mykotické/hubové) ochorenia kože sú v súčasnosti najčastejšími kožnými problémami. Je to z toho dôvodu, že pre plesne je dôležité vlhké a teple prostredie. Také vzniká aj pri nosení nesprávnej obuvi.

Príznaky choroby závisia od druhu plesne. Najčastejšie však dochádza k podráždeniu pokožky, ktorá je v mnohých prípadoch na dotyk bolestivá. Okrem toho sa vyskytuje aj svrbenie a pálenie kože. Ďalej môže byť pokožka bledá, suchá, zrohovatená či popraskaná.

7. Lymfedém

Lymfatický systém predstavuje ochranný a obranný aparát tela. Avšak nesprávny odtok lymfy dokáže narušiť funkcie tela. Dochádza najmä k opuchom častí tela (najviac končatiny). Tento opuch tuhne, čo sa môže niekedy spájať so suchou a zrohovatenou pokožkou.

Diagnostika

Správnu diagnózu určí kožný lekár (dermatológ) na základe vyšetrenia pokožky. Málokedy sú potrebné aj ďalšie vyšetrenia, napríklad vyšetrenie vzorky tkaniva.

Ako liečiť zrohovatenú kožu

Prirodzené rohovatenie sa jednoducho nerieši, pretože nespôsobuje žiadne ťažké komplikácie. No pri mechanickom poškodení kože by už bolo dobré vykonať nejaké opatrenia. V prvom rade je  potrebné prestať vykonávať prácu (respektíve používať nejaký ochranný odev – rukavice), ktorá spôsobuje trenie a tlak na kožu. Okrem toho si môžete pomôcť aj medicínskymi prípravkami (napríklad na dezinfekciu prasknutého pľuzgiera) alebo prírodnými preparátmi (napríklad Aloe Vera), ktoré podporujú hydratáciu a regeneráciu pokožky.

Ak je zrohovatená koža dôsledkom lupienky, budete musieť zlepšiť svoju hygienu. Okrem toho vám bude doporučené aplikovať látky, ktoré zmäkčujú kožu (napríklad kyselina salicylová), a rôzne masti, ktoré pôsobia protizápalovo.

Bradavice sa liečia rôznymi metódami – teplom, chladom, chemickými prostriedkami alebo chirurgickým zákrokom. Kurie oko sa najefektívnejšie lieči aplikáciou preparátov s obsahom kyseliny salicylovej. Okrem toho je účinné aj opatrné zrezanie (napríklad žiletkou), najlepšie po sprche, kedy je pokožka zmäkčená. Obe choroby sa dajú liečiť aj laserom.

V prípade lymfedému bude liečba spočívať v chirurgickom zákroku, ktorý môže byť nahradený aj liekmi. Viac sa o liečbe dozviete buď u lekára, alebo z článkov, ktoré sú venované konkrétnej chorobe.

Prevencia

Správna hygiena vám pomôže predísť problémom suchej a zrohovatenej pokožky. Okrem toho sa odporúča aj nosenie správnej obuvi, najmä v lete. Taktiež sa odporúča nechodiť naboso vo verejných sprchách.

Kedy navštíviť lekára

Zrohovatená koža je prirodzenou vecou, takže nie je potrebné zájsť za lekárom. Ak sa vyskytuje dlhšie spolu s ďalšími príznakmi (najmä s bolesťou a svrbením), bude lepšie vyhľadať dermatológa.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.