Kurie oko

kurie okoKurie oko je ľudové označenie pre veľmi častý problém dolných končatín, kedy dochádza k miestnemu zosilneniu kožného krytu. Kurie oká sa môžu zväčšovať a postihnutému spôsobovať nepríjemné problémy. Aké sú príčiny, prejavy, diagnostika a liečba kurieho oka sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny kurieho oka


Kurie oko je vlastne ochrannou kožnou reakciou na vonkajšie sily, ktoré pôsobia na okrajové časti nôh.

Typicky je za problémom príliš tesná obuv a vysoké podpätky. Kurie oká vznikajú často na kĺboch prstov a ďalších miestach, ktoré sú vystavené zvýšenému tlaku.

Prejavy

Kurie oko je okrskom zosilnenej pokožky, dalo by sa opísať ako nepravidelný čap lokálne tuhej a zosilnenej kože s povrchom drsným na pohmat.

Niekedy môže spôsobovať bolesti a opuch okolitého tkaniva. Do kurieho oka môžu preniknúť baktérie a infikovať ho, čo môže viesť k jeho zvredovateniu.

Z toho dôvodu je nutná prevencia otlakov nôh u diabetikov, kedy môže prítomnosť infikovaného kurieho oka a zhoršená hojivosť tkanív ľahko viesť k rozvoju tzv. diabetickej nohy.

Diagnostika

Diagnózu si môže urobiť každý sám, z lekárov sa problematika najviac týka kožných špecialistov a-alebo ambulantných chirurgov.

Liečba

Je nutné začať nosiť vhodnejšiu obuv a nepreťažovať nohy, čo zabráni zhoršovaniu kurích ok a tvorbe nových.

Už existujúce kurie oká sa dajú opatrne zrezať (žiletkou alebo skalpelom), alebo po namočení do teplej vody šetrne pemzou.

Veľmi účinná je lokálna aplikácia preparátov (najčastejšie mastí) obsahujúcich kyselinu salicylovú. Táto kyselina umožní zmäkčenie kože a vymiznutia kurieho oka.

Ak došlo k infikovaniu kurieho oka baktériami za vzniku vredu, môžu byť v liečbe potreba antibiotiká, zvlášť ak ide o diabetika.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/kuri-oko

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button