Lupiny
Lupiny sú častým ochorením kože, ktoré vo všeobecnosti ovplyvňuje pokožku hlavy. Tento chronický problém na pokožke hlavy postihuje ľudí na celom svete bez ohľadu na ich vek alebo pohlavie. Je však pravda, že sú bežnejšie u detí, dospievajúcich a mladých dospelých, no ale skôr u mužského pohlavia.
Lupiny sú zvyčajne charakterizované odlupovaním a intenzívnym svrbením, čo môže spôsobiť veľa rozpakov. Hoci to nie je vážny problém, no ľudia míňajú veľa času a peňazí na to, aby sa ich zbavili.
Niektorí ľudia majú nízku sebadôveru a nedostatok sebaúcty kvôli tomu, že majú lupiny. To môže mať značný vplyv na ich spoločenský život.
Dobrou správou je, že lupiny sú ochorením, ktoré sa dá jednoducho regulovať doma pomocou účinnej starostlivosti o vlasy, ako aj jednoduchými liekmi.
Okrem toho tento problém nie je nákazlivý a nerozšíri sa z jednej osoby na druhú, no môže sa opakovať, a preto by ste mali pokračovať v liečbe, a to dokonca aj po odstránení lupín, aby nedošlo k ich návratu.
Liečba lupín nie vždy je jednoduchá, a preto by sme mali vedieť niečo o jej prevencii, ba aj o ich príčinách vzniku.
Príčiny vzniku lupín:
1. Suchá koža
Nedostatok dostatočnej vlhkosti v pokožke spôsobuje, že sa stáva veľmi suchou.
Kvôli tomu sa pokožka začne odlupovať a odumreté bunky pokožky zostávajú na vlasoch. Aj preto môžete získať lupiny najmä počas zimných mesiacov.
2. Seboroická dermatitída
Seboroická dermatitída je stav kože, ktorý ovplyvňuje mazové žľazy nielen vo vašej hlave, ale aj v iných častiach tela, ako sú strany nosa, obočie, podpazušie a oblasť slabín.
Tento typ dermatitídy je charakterizovaný mastnou červenou kožou, ktorá je pokrytá žltými alebo bielymi šupinami.
3. Nedostatočná hygiena
Ak pokožka hlavy nie je často šampónovaná, môže sa začať odlupovať.
Mŕtve kožné bunky sa hromadia na pokožke hlavy a nakoniec vedú k lupinám.
4. Porucha kože
Medzi ochorenia kože, ktoré spôsobujú lupiny, patria psoriáza a ekzém.
Psoriáza je bežná kožná porucha, ktorá spôsobuje, že odumreté bunky pokožky sa zhromažďujú a vytvárajú hrubé šupiny. Časti, ktoré sú najviac postihnuté touto chorobou, zahŕňajú kolená, trup, lakte a práve aj pokožku hlavy.
Ekzém je taktiež bežnou poruchou, ktorá môže mať vplyv na pokožku na celom tele, vrátane pokožky hlavy.
5. Kvasinková infekcia
Kvasinkovitá huba, známa ako Malassezia, často žije na pokožke dospelých ľudí bez toho, aby vyvolala akékoľvek problémy.
Premnoženie tejto huby však môže dráždiť vašu pokožku a zvýšiť produkciu buniek kože. Nadmerné kožné bunky potom zomrú a prilepia sa k vlasom alebo ramenám.
6. Kontaktná dermatitída
Vaša pokožka hlavy môže svrbieť a odlupovať sa, ak ste vysoko citliví na určité zložky vlasových prípravkov, ako sú šampóny, kondicionéry, farbivá, gély, peny a tak ďalej.
Zložka známa ako parafenyléndiamín (PDD), bežne používaná vo výrobkoch na vlasy, spôsobuje svrbenie a odlupovanie pokožky, čo vedie k lupinám.
Medzi menej časté príčiny vzniku lupín patria aj hormonálna nerovnováha, nadmerný stres, nedostatok správnej výživy, ale aj niektoré neurologické poruchy, ako je napríklad Parkinsonova choroba.
Diagnostika
Diagnostika lupín je veľmi jednoduchá a každý vie na prvý pohľad, či nimi trpí.
Príznaky tejto kožnej poruchy sú biele vločky mŕtvej pokožky, ktoré sa nachádzajú buď medzi vlasmi, alebo sú už spadnuté na vašom oblečení.
Okrem toho sa často objavuje aj ťažké svrbenie na pokožke hlavy.
Ako liečiť lupiny
Pri každej chorobe je vždy najlepšie navštíviť lekára, ktorý nám doporučí nejaké účinné prípravky. Keďže lupiny nie sú vážnym ochorením, netreba hneď zháňať odborníka a postačí domáca liečba.
Prvým krokom pri odstraňovaní lupín je denné čistenie vlasov pomocou jemného a šetrného šampónu.
Možno budete musieť vyskúšať niekoľko rôznych typov šampónov, kým nájdete liečbu na lupiny, ktorá je pre vás účinná.
Vmasírujte šampón do pokožky hlavy dôkladne a ponechajte ho aspoň 5 minút účinkovať. Akonáhle zistíte zníženie tvorby lupín, môžete znížiť aplikáciu šampónu na dvakrát alebo trikrát týždenne.
Okrem denného šampónovania môžete tiež vyskúšať niekoľko domácich liekov na lupiny. Často sa používa biely jogurt, ktorý sa nanesie na pokožku hlavy a nechá sa účinkovať aspoň hodinu, potom sa opláchne pokožka vodou a následne jemným šampónom.
Taktiež pozitívny účinok má aj ocot, pretože má dezinfekčné a antibakteriálne účinky, ktoré pomáhajú znížiť tvorbu mastných lupín. Pridajte asi 2 polievkové lyžice octu na 6 lyžíc teplej vody a naneste zmes na pokožku hlavy.
Zakryte hlavu kusom látky a nechajte roztok cez noc účinkovať. V nasledujúci deň umyte vlasy teplou vodou a šampónom. Obyčajný ocot môžete nahradiť aj jablčným octom.
Známym prírodným liekom na liečbu nielen lupín, ale aj iných ochorení kože je Aloe Vera. Naneste gél z obsahom tejto rastliny (najlepšie z čerstvých listov) na pokožku hlavy a nechajte ho čo najdlhšie reagovať, najlepšie cez noc.
Svoju silu proti lupinám má aj obyčajný zázvor. Jedná sa o jeden z najefektívnejších prípravkov na suchú pokožku hlavy, ktorý nielen zbaví lupín, ale vyživuje aj vlasy. Zázvor sa odporúča zmiešať s teplým olivovým olejom a naniesť na hlavu.
Esenciálne oleje sú tiež dôležitou súčasťou prírodných liekov proti lupinám a medzi najúčinnejšie patria kokosový, čajovníkový a mnoho ďalších. Dbajte na to, aby ste tieto éterické oleje zriedili v nejakej čistej vode pred aplikáciou na pokožku hlavy.
Niektoré zmeny životného štýlu môžu tiež vo veľkej miere pomôcť kontrolovať lupiny. Najmä je dôležitá zdravá strava plná vitamínov, minerálov a ostatných látok potrebných pre správnu funkciu organizmu. Taktiež je potrebný pohyb na čerstvom vzduchu a dostatočný spánok.
Kedy navštíviť lekára
Väčšina prípadov lupín nevyžaduje starostlivosť lekára.
Ak však šampóny proti lupinám nepomáhajú alebo ak sa vaša pokožka na hlave stane červenou alebo opuchnutou, navštívte svojho lekára, ktorý sa špecializuje na kožné ochorenia.
Preto je to potrebné, lebo môžete mať seboroickú dermatitídu alebo inú chorobu podobnú lupinám.
Použité zdroje: základné zdroje textu