Lyrica

LyricaLyrica [Lirika] je liek patriaci do skupiny antiepileptík, jeho účinnou látkou je zlúčenina pregabalín.

Princíp lieku Lyrica


Pregabalín je analogická (obdobná) látka gamaaminomaslovým (GABA). GABA je tzv. neurotransmiter, čo je označenie pre látku na vysielanie signálov medzi nervovými bunkami v mozgu.

Pregabalín posilňuje účinok tlmivého neuroransmiteru GABA a naopak tlmí účinky neurotransmiterov ako je glutamát a noradrenalín.

Použitie

Lyrica sa využíva najmä na liečbu niektorých foriem epilepsie ako prevencia opakovania epileptických záchvatov, často sa podáva v kombinácii s inými antiepileptikami.

Okrem toho môže byť využitá v liečbe bolesti, obzvlášť ak ide o bolesť nervového pôvodu (bolesť pri pásovom opare, bolesti pri diabetickej polyneuropatii).

Podávanie

Dávkovanie lieku sa musí vždy riadiť odporúčaním ošetrujúceho lekára, bez ktorého vedomia nesmie byť liek užívať.

Lyrica existuje vo forme kapsúl o sile 25-300 miligramov, bežná denná dávka u dospelého sa pohybuje medzi 150-600 miligramami rozdelené do dvoch alebo troch dávok. Lyrica kapsuly sa môžu užívať s jedlom alebo bez jedla.

Počas užívania lieku sa odporúča nepiť alkohol. Okrem toho sa tento liek vyrába aj v podobe roztoku určeného na vypitie.

Lyrica sa nesmie užívať počas gravidity alebo počas dojčenia. Preparát môže vyvolať závrat, ospalosť a zníženú koncentráciu.

Pokiaľ pacient nevie, či tento liek neovplyvňuje jeho schopnosť viesť vozidlo, obsluhovať zložité stroje alebo sa zapájať do iných potenciálne rizikových činností, nie je vhodné tieto činnosti vykonávať.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Medzi najčastejšie vedľajšie účinky patria závraty, ospanlivosť, bolesť hlavy

Menej časté sú napr. zvýšená chuť do jedla, pocit eufórie, zmätenosť, strata orientácie, pokles sexuálneho záujmu, podráždenosť, poruchy pozornosti, neobratnosť, zhoršenie pamäti, strata pamäti, tras, rečové ťažkosti, nepríjemné pocity, znížená citlivosť, upokojenie, otupenosť, nespavosť, únava, neobvyklý pocit, rozmazané videnie, dvojité videnie, problémy s rovnováhou, pády, sucho v ústach, zápcha, zvracanie, nadúvanie, hnačka, nutkanie na vracanie, nafúknuté bruchoproblémy s erekciouopuchy tela vrátane končatín, pocit opitosti, neobvyklý spôsob chôdze, prírastok na hmotnostisvalové kŕče, bolesti kĺbov, bolesti chrbta, bolesti v končatináchboľavé hrdlo.

Zriedkavé vedľajšie účinky strata chuti do jedla, strata hmotnosti, nízka hladina cukru v krvi, vysoká hladina cukru v krvi, zmeny vnímania osobnosti, nepokoj, depresia, agitovanosť, kolísanie nálady, ťažkosti s vyhľadávaním slov, halucinácie, abnormálne sny, panické ataky, apatia, agresivita, pozdvihnutá nálada, mentálne poškodenie, ťažkosti pri rozmýšľaní, zvýšenie sexuálneho záujmu, poruchy sexuálnych funkcií vrátane neschopnosti dosiahnuť sexuálne vyvrcholenie, oddialená ejakulácia.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button