Emona

EmonaEmona patrí medzi kombinované preparáty hormonálnej antikoncepcie. Účinnými látkami sú zlúčeniny etinylestradiol (patrí medzi syntetické estrogény) a drospirenón (patrí medzi syntetické gestagény).

Princíp lieku Emona


Pravidelné podávanie syntetického estrogénu a progesterónu pôsobí komplexne na zníženie pravdepodobnosti počatia.

Uplatňuje sa najmä vplyv preparátu na zablokovanie ovulácie a na zmenu charakteru sekrétu, ktorý zhustne a stane sa nepriestupným pre spermie.

Použitie

Základným dôvodom užívanie preparátu Emona je zabránenie neželanému otehotneniu.

Preparát môže byť predpísaný aj ženám s nepravidelnou menštruáciou, s bolestivou menštruáciou a pri nadmernom menštruačnom krvácaní.

Za vedľajší efekt sa považuje aj zníženie rizika výskytu rakoviny vaječníkov a rakoviny sliznice maternice.

Podávanie

Emona existuje vo forme tabliet a ich presné dávkovanie musí byť určené predpisujúcim gynekológom, bez ktorého vedomia by sa preparát nikdy nemal užívať. Jedno balenie preparátu obsahuje 28 tabliet.

Z toho 24 tabliet má ružovú farbu a obsahuje účinné hormóny, 4 tablety sú biele a hormóny neobsahujú.

Prípravok sa užíva nepretržite a v období užívania bielych tabliet sa objavuje pravidelné krvácanie.

Otázky na presné začatie užívania, či na zabudnutú tabletku je vždy vhodné zacieliť na svojho gynekológa.

Nie sú informácie, ktoré by naznačovali, že užívanie Emony ovplyvňuje vedenie vozidiel alebo obsluhu strojov. Tento liek sa nesmie podávať tehotným a dojčiacim ženám. 

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Emona môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Najzávažnejším rizikom užívateliek hormonálnej antikoncepcie je nepochybne hlboká žilová trombóza a pľúcna embólia.

Hormonálna antikoncepcia môže byť preto smrteľne nebezpečná pre fajčiarky a pre ženy s vrodenými zražanlivými stavmi (napr. Leidenská mutácia).

Časté vedľajšie účinky sú napr. zmeny náladybolesť hlavynevoľnosťbolesť v prsníkoch, problémy s menštruáciami, ako sú nepravidelné menštruácie a vynechanie menštruácií.

Medzi menej časté vedľajšie účinky patrí napr. depresia, nervozita, ospanlivosť, točenie hlavy, pocit mravčeniamigréna, kŕčové žily, zvýšený krvný tlakbolesť žalúdka, zvracanie, porucha trávenia, plynatosť, zápal žalúdka, hnačkaakné, svrbenie, vyrážka, nezávažné bolesti, napr. bolesť chrbta, bolesť končatín, svalové kŕče.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button