Začervenanie kože nad kĺbom

Začervenanie kože nad kĺbom je príznak, ktorý sa objavuje spolu s poškodením kĺbu, najčastejšie po úraze (pohmoždenie, vykĺbenie, vyskočenie či narazenie kĺbu). V takýchto prípadoch sa vyskytuje aj typický opuch. Niekedy sa začervenanie vyskytuje aj v dôsledku prítomnosti ochorenia. O aké choroby sa jedná a ako ich liečiť sa dozviete v nasledujúcom článku.
Začervenanie kože nad kĺbom a jeho príčiny:
1. Poškodenie kĺbu úrazom
Najčastejšie sa so začervenaním kože nad kĺbom stretávame pri úraze kĺbu. Typické je to najmä pri pohmoždení, no objavuje sa aj pri vykĺbení, vyskočení či narazení kĺbu.
Tieto úrazy okrem začervenania kože spôsobujú aj poruchy hybnosti kĺbov či chôdze, ktoré súvisia aj s opuchom kĺbu.
Najviac poranenými kĺbmi býva koleno, lakeť či bedrový kĺb. Tie sa poškodzujú už pri obyčajnom páde.
2. Artritída
Artritída je zápalové ochorenie kĺbov, ktoré má viacero foriem. Najznámejšia je reumatoidná artritída. Toto ochorenie kĺbov môže byť či už infekčné (v dôsledku vírusovej alebo bakteriálnej infekcie), alebo neinfekčné (dôsledok autoimunitného procesu).
Zápal kĺbu sa prejavuje najmä opuchom, stuhnutosťou a bolestivosťou kĺbov. Tieto tri príznaky nedovoľujú pacientovi vykonávať niektoré pohyby.
Prítomné môžu byť aj ďalšie príznaky, vrátane začervenania kože nad kĺbom. V neskorších štádiách artritídy môže dôjsť až k deformácii kĺbov.
3. Artróza
Artróza je chronické a veľmi časté ochorenie kĺbov, ktorého podstatou je dlhodobé poškodzovanie chrupavky.
Toto je jedno z chorôb, ktoré postihuje najmä starších ľudí. Artróza ma celkom podobné prejavy ako artritída.
Kĺby sa stávajú opuchnutými, stuhnutými a bolestivými, no niekedy je nad nimi aj začervenaná koža.
Ak chcete rozhýbať svoje kĺby postihnuté artrózou, budete sklamaní, pretože bolesť sa ďalej stupňuje práve s pohybom. Neliečená artróza spôsobuje taktiež až deformáciu kĺbov.
4. Tenisový lakeť
Tenisový lakeť je choroba, ktorá spočíva v poškodení úponových šliach. K tomuto stavu dochádza najčastejšie pri dlhodobej záťaži, no vzniká aj akútne.
Názov ochorenie nám hovorí, čo je charakteristickou príčinou. Je to tenis, no presnejšie ide o vykonávanie backhand-u, pri ktorom má tenista nedostatočné ohnutie v lakti.
Príznakmi tejto poruchy sú bolestivosť v oblasti lakťového kĺbu (niekedy vystreľuje aj do prstov či ramena), svalová slabosť a opuch šliach, ale aj začervenanie nad lakťovým kĺbom.
5. Reumatická horúčka
Reumatická horúčka je choroba, ktorá postihuje najmä srdce a kĺby. Jedná sa o autoimunitnú chorobu, kedy náš imunitný systém vyvoláva neinfekčný zápal.
Charakteristickým prejavom ochorenia je horúčka, ale aj únava.
Ďalej môže zápal napadnúť aj srdce (bolesť na hrudi, poruchy srdcového rytmu), kĺby (zápal kĺbov, bolesť kĺbov, neschopnosť hýbať s kĺbmi), kožu (vyrážky, začervenanie kože) alebo mozog (chorea).
6. Bechterevova choroba
Bechterevova choroba, odborne aj ankylozujúca spondylitída, je autoimunitná choroba, ktorá postihuje najmä mužov.
Niekedy ochorenie vzniká aj v mladom veku, no a keď sa nelieči, dokáže zapríčiniť až invaliditu. Podstatou choroby je totiž napadnutie väzív pozdĺž stavcov naším imunitným systémom. Tieto väzivá zabezpečuje stabilitu a pohyblivosť chrbtice.
Ak je prítomnosť choroby niekoľko rokov, dochádza k stuhnutosti stavcov (stavec sa stáva nepohyblivým).
Prvotným príznakom Bechterevovej choroby je bolesť chrbtice, ktorá sa odstupom času stupňuje. Po určitej dobe začne vznikať porucha pohyblivosti chrbtice či začervenanie kože nad stavcom.
Ďalej dochádza aj k postihnutiu kĺbov (najmä kolena), čo sa spája aj so začervenaním nad kĺbom.
Typický pacient bude teda chodiť v predklone s pokrčenými kolenami.
7. Lymská borelióza
Lymská borelióza je infekčná choroba, s ktorým sa mnoho ľudí už stretlo a ani o tom nevie. Prenášačom je obyčajný kliešť, ktorý po prisatí na kožu začne prenášať infekciu do krvi.
Ochorenie má dve fázy. Prvá fáza nie je nebezpečná a jej príznakmi sú začervenanie pokožky na mieste, kde sa prisal kliešť, únava či zvýšená teplota.
Druhé štádium je omnoho nebezpečnejšie, pretože infekcia sa dostáva do tkanív a orgánov. Často bývajú postihnuté aj kĺby, kedy vznika artritída.
Okrem toho borelióza napadá aj srdce (vznik myokarditídy) či mozog (zápal mozgových blán, zápal mozgu či postihnutie nervov, ktoré je spájané aj s typickými zášklbmi v svaloch).
8. Lupienka
Lupienka, odborne aj psoriáza, je nepríjemné kožné ochorenie. Choroba je pomerne zákerná, pretože nielenže je ťažko liečiteľná, ale strieda aj obdobia, kedy dochádza k silnému zhoršeniu stavu.
Lupienka sa radí taktiež medzi autoimunitné ochorenia, kedy náš imunitný systém začne napadať našu pokožku.
Koža je pri takejto choroba začervenaná, suchá a zrohovatená, no často je pokrytá aj šupinami (zlúpnutie šupiny sa nezaobíde bez krvácania).
Dlhodobá lupienka postihuje aj kĺby, kedy dochádza najmä k deformácii kĺbov a artritíde (tzv. psoriatická artritída).
Diagnostika
Diagnóza sa v mnohých prípadoch určuje z vyšetrenia kĺbu, pri ktorom môže byť potrebná vaša anamnéza alebo röntgen.
Nájdu sa však aj také prípady, kedy toto vyšetrenie nebude stačiť. Preto sa môžu vykonať ďalšie vyšetrenia, napríklad vyšetrenie krvného či magnetická rezonancia.
Ako liečiť začervenanie kože nad kĺbom
Bez presne určenej diagnózy nie je možné stanoviť liečbu. Pri úraze bude pacient užívať lieky (najmä protizápalové, ktoré môže lekár využiť aj vo forme obstreku), aplikovať rôzne masti na postihnutý kĺb či podstúpiť rehabilitačné procedúry. Pri veľmi nešťastných úrazoch môže byť potrebný aj lekársky zákrok.
Ak začervenanie kože spôsobuje ochorenie kĺbov, v prvom rade bude potrebné zabezpečiť dostatočný odpočinok kĺbu, ktorý zvýši efektívnosť liečby.
Liečba spočíva najmä v užívaní protizápalových liekov (niekedy aj lieky ovplyvňujúce imunitný systém, napríklad pri reumatoidnej artritíde), niekedy však môže byť potrebná aj operácia, kedy sa kĺb vymení za umelý (najmä pri artróze).
Tenisový lakeť je choroba, ktorá vzniká najmä pri športe. Jej liečba bude súvisieť najmä s vyvarovaním sa pohybov, ktoré zapríčiňujú bolesť v lakti, či v užívaní liečiv.
V krajných prípadoch môže byť potrebná aj operácia.
Pri reumatoidnej horúčke sa podávajú antibiotiká a iné lieky, ktoré zabraňujú vzniku ďalších príznakoch (napríklad protizápalové lieky pri postihnutí kĺbov).
Antibiotiká sa užívajú aj pri borelióze. Imunosupresíva (niekedy aj spolu s inými liekmi či metódami liečby, napríklad kortikoidy) sa užívajú pri ťažkých formách autoimunitných ochorení, hlavne pri Bechterevovej chorobe a psoriáze.
Kedy navštíviť lekára
Začervenanie kože nad kĺbom je príznak, ktorý by sme nemali podceniť. Kĺby sú totiž veľmi zradné a ich poškodenie sa nezaobíde bez poruchy chôdze a pohybu.
Preto keď sa vyskytuje tento príznak dlhšiu dobu, navštívte lekára.
Rovnako je to aj v prípade, kedy sa vyskytuje začervenanie spolu s ďalšími príznakmi (najmä bolesť, opuch či porucha hybnosti kĺbov).
V niektorých situáciách nie je potrebné vyšetrenie odborníkom. Tu zaradíme ľahké zranenia kĺbov, na ktorých liečbu postačí dostatočný odpočinok prípadne aplikovanie mastí.
Použité zdroje: základné zdroje textu