Kŕče mimického svalstva

Kŕče mimického svalstvaKŕče mimického svalstva sú príznakom, ktorý sa vyskytuje pri rôznych ochoreniach, napríklad tetanus. Niekedy za kŕče môžeme považovať aj strnulosť, stuhnutosť či mravčenie svalov. V takomto prípade môže ísť aj o nedostatok horčíka.

Mimické svaly sú tie svaly, ktoré sa pripájajú sa na kožu tváre. Pri ich kontrakcii dodávajú tvári výraz (tzv. mimika). Medzi takéto svaly patria očný kruhový sval, ústny kruhový sval, trubačský sval a ďalšie menšie svaly.

Príčiny kŕčov mimického svalstva:


1. Tetanus

Tetanus je v dnešnej dobe zriedkavým ochorením (existuje totiž očkovanie) a v minulosti bežne spôsobovala smrť. Za vznikom ochorenia stojí baktéria Clostridium tetani, ktorá sa do tela dostáva cez kožu pri poranení.

V tele sa baktéria začne množiť a produkuje toxickú látku (tetanotoxín), ktorá sa dostáva do krvi.

Toxín začne prenikať do nervových buniek a spôsobí ich nadmernú dráždivosť.

Preto sú typickým príznakom tetanu kŕče svalov a často sú postihnuté aj mimické svaly.

Niekedy sú tieto kŕče tak neznesiteľné, že spôsobujú až bolesť svalov, neustále mravčenie v končatinách či úplné znehybnenie. Smrť prichádza vtedy, keď sú postihnuté pľúca dýchacích svalov.

2. Huntingtonova choroba

Huntingtonova choroba je veľmi nebezpečné dedičné ochorenie, ktoré vedie až k smrti. Choroba spočíva v poškodzovaní niektorých nervových buniek, ktoré časom odumierajú. To sa odzrkadlí aj na príznakoch.

Spočiatku sa Huntingtonova choroba nijako neprejavuje, no čím viac neuróny odumierajú, tým sú príznaky ťažšie.

Medzi tie prvé patria zášklby v svaloch, ktoré sa časom menia na mimovoľné pohyby (chorea). Pri ťažších štádiách sú prítomné už aj kŕče svalov, vrátane mimického svalstva.

3. Mozgová mŕtvica

Mozgová mŕtvica by sa dala definovať ako náhle vzniknutá porucha funkcie mozgu, ktorá je spôsobená poškodením mozgových buniek.

K poškodeniu neurónov dochádza pri prerušenom zásobovaní mozgu krvou.

Rozlišujeme ischemickú a krvácavú mozgovú mŕtvicu. Pri oboch sú typickými príznakmi bolesti hlavy, úbytok svalovej hmoty, motanie hlavy, strata vedomia, zmeny správania, demencia, poruchy pamäte, dezorientácia či ochrnutie niektorej časti tela. Ak je čiastočne ochrnutá tvár, dochádza aj ku kŕčom mimických svalov.

4. Epilepsia

Epilepsia je neurologické ochorenie, ktoré sa prejavuje opakovanými záchvatmi.

Podstatou epilepsie je výskyt takých buniek v mozgu, ktoré narušujú funkciu mozgu. Aj preto sú prejavy pestré, no zväčša sa jedná o postihnutie pohybového aparátu.

Zaradiť sa dá sem vypadávanie predmetov z rúk, zášklby v svaloch, kŕče svalov, trasenie alebo brnenie určitej časti tela či svalovú slabosť.

Ďalšími príznakmi epilepsie sú strata pamäti, bezvedomie či časté pády.

5. Nedostatok horčíka

Horčík je jeden z najdôležitejších minerálov potrebných pre organizmus, pretože zabezpečuje mnoho proces vo vnútri buniek.

Ďalšími úlohami horčíka je zdravie zubov, kostí a chrupaviek či zmiernenie únavy.

Nesmieme ale zabudnúť na nervovo-svalovú činnosť, ktorú podporuje práve horčík. Tento minerál dokáže totiž udržať kyslík v bunkách (zabraňuje svalovici), zmierňuje kŕče svalov a uvoľňuje svalstvo. Preto sa jeho nedostatok spája najmä s kŕčmi hociktorých svalov.

Diagnostika

Na presnú diagnózu bude potrebná vaša anamnéza, na základe ktorej vysvetlíte lekárovi svoje ťažkosti.

Mnoho informácií na určenie diagnózy sa dá zistiť z vyšetrenia krvného obrazu, CT mozgu či magnetickej rezonancie, ale aj z prítomnosti príznakov.

Ako liečiť kŕče mimického svalstva

Presná liečebná metóda závisí od diagnózy. Preto vám môže byť doporučené, aby ste užívali iba doplnky stravy, ktoré vám dodajú chýbajúci horčík.

Tetanus sa najčastejšie lieči liekmi zo skupiny antibiotiká. Predtým je však nutné ošetriť poranenú kožu, cez ktorú sa dostala infekcia. Najlepšou voľbou pri tejto chorobe je prevencia, ktorá spočíva v očkovaní.

Ak kŕče mimického svalstva zapríčiňuje epilepsia, budete užívať antiepileptiká. Pri málo účinnej liečbe sa môže vykonať aj neurochirurgický zákrok.

Mozgová mŕtvica je nebezpečné ochorenie, na ktoré zomiera určitá časť starších pacientov. Preto úplná liečba ani neexistuje a u mnoho ľudí sa zdravotný stav už nevráti do normálu.

Huntingtonova choroba patrí medzi neliečiteľné ochorenia.

Kedy navštíviť lekára

Kŕče mimického svalstva sú príznakom, ktorý by sme nemali zanedbať. Ich spojitosť je práve z nebezpečnými ochoreniami, ktoré postihujú nervové bunky.

Preto keď si všímate kŕče na svojej tvári už dlhšiu dobu, navštívte lekára.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button