Vyliec.sk > Príznaky > Poruchy pamäte

Poruchy pamäte

poruchy pamätePoruchy pamäte postihujú všetky vekové kategórie – od malých detí, dospelých až po starších ľudí. Poruchy pamäte môžu byť krátkodobé, dlhodobé, čiastočné alebo úplné. Poruchy pamäte sa môžu týkať dlhodobej alebo krátkodobej pamäte. Úplná strata pamäti sa nazýva amnézia. Poruchy pamäte sú často vyvolané úrazom hlavy ako je napríklad otras mozgu. Niekedy ide o dlhodobejší proces, pri ktorom postihnutý človek stráca zmyslové a kognitívne vnímanie

Príčiny poruchy pamäte:


1. Alzheimerova choroba

Alzheimerova choroba je najčastejšou formou demencie. Ide o neurodegeratívne ochorenie mozgu, pri ktorom kvantitatívne odumierajú nervové bunky. Príčinou vzniku tohto ochorenia je ukladanie patologických bielkovín beta-amyloid a tau-proteín, ktoré vznikajú v mozgu. Tieto bielkoviny majú práve funkciu ničiť zdravé mozgové bunky, najmä tie, ktorým mediátorom je acetylcholín.

Alzheimerova choroba sa môže prejavovať príznakmi ako napríklad zhoršovanie pamäti, často opakujúce sa otázky, časté zmeny nálad a správania, zlá orientácia v známom priestore či časová dezorientácia.

V súčasnoti medicína nemá ešte také poznatky ako vyliečiť toto ochorenie, preto sa používa liečba, ktorá je zodpovedná za potláčanie ochorenia. Tak ako aj pri iných ochoreniach, tak aj pri Alzheimerovom ochorení platí, že ľahšie štádia sa omnoho ľahšie dajú stabilizovať a je oveľa väčšia pravdepodobnosť na kvalitnejší život aj napriek ochoreniu.

2. Demencia

Demencia je chronické degeneratívne ochorenie mozgu, pri ktorom odumierajú mozgové bunky a nové nie sú schopné sa vytvárať. Táto ochoroba je označovaná aj ako starecká demencia, keďže postihuje predovšetkým ľudí nad 65. rokom života.

Demencia sa vyznačuje poruchami pamäti, zhoršovaním jazykových schopnosti, stratou orientácie v čase a priestore až nakoniec človek zabudne všetko čo sa za celý život naučil. 

Tomuto degeneratívnemu ochoreniu môžeme predísť, pokiaľ budeme počas svojho života konzumovať vhodné potraviny s vysokým obsohom vitamínov, ktoré sú potrebné nielen pre náš mozog, ale aj pre nervy či svaly.

Konzumovaním potravín s vitamínmi B,C a E v spojení s vyššou mozgovou aktivitou môžeme účinne bojovať proti starnutiu mozgu a tým aj proti demencii.

3. Parkinsonova choroba

Parkinsonova choroba je progresívne neurodegeneratívne ochorenie. Dôvodom vzniku Parkinsonovej choroby je nedostatok mediátoru dopamínu. Mediátory sú látky, ktoré slúžia ako prenášacie látky, ktoré uľahčujú komunikáciu vnútorného prostredia organizmu.

Vznik Parkinsonovej choroby je podmienený vekom – čím je vek vyšší, tým je šanca na vznik tohto ochorenia vyššia. Ochorenie sa vyskytuje u ľudí medzi 40. – 75. vekom života, pričom najviac ľudí trpí týmto ochorením v 65. roku.

Medzi najtypickejšie príznaky Parkinsonovej choroby patrí tras končatín, bolesti ramien alebo chrbtice, únava, poruchy spánku či poruchy pamäte. 

Tak ako u vyššie spomínaných chorôb, tak ani pri Parkinsonovej chorobe súčasná medicína ešte nevie toto ochorenie natrvalo vyliečiť. Používa sa medikamentózna liečba, ktorá pomáha tlmiť prejavy tohto ochorenia. Najdôležitejšou súčasťou liečby sú však rehabilitácie, ktoré pomáhajú proti zhoršovaniu ochorenia.

Diagnostika

Poruchy pamäte sa môžu diagnostikovať množstvom vyšetrení ako je napríklad magnetická rezonancia mozgu, vyšetrenie mozgovo-miechového moku. Súčasťou diagnostiky je aj neurologické a fyzikálne vyšetrenie. Tiež sa vykonávajú neuropsychologické vyšetrenia.

Kedy navštíviť lekára

Veľmi dôležitým faktorom je aby sme pravidelne chodili na preventívne prehliadky, pri ktorých je omnoho väčšia šanca a spozorovanie porúch pamäti.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Ak vás poruchy pamäte trápia už dlhší čas a zhoršujú sa, tak by sme rozhodne nemali váhať a navštíviť lekára, ktorý vám urobí podrobné vyšetrenia, ktoré bližšie popíšu váš zdravotný stav.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.