Zometa

ZometaZometa je liek, ktorý sa používa na liečbu ochorení kostí a na zníženie množstva vápnika v krvi. Jeho účinnou látkou je kyselina zoledrónová.

Princíp lieku Zometa


Kyselina zoledrónová patrí medzi bisfosfonáty. Pôsobí totiž v kostiach, kde účinne tlmí aktivitu tzv. osteoklastov, čo sú bunky odbúravajúce kostnú hmotu.

Okrem toho zlepšuje mineralizáciu kostí.

Využitie

Zometa sa používa na predchádzanie komplikácií v kostiach (napr. zlomeniny alebo metastázy v kostiach).

Okrem toho jeho využitie nájdeme aj na zníženie množstva vápnika v krvi, keď prítomnosť nádoru spôsobí jeho prílišný vzostup.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia. Zometa sa vyrába v podobe prášku na prípravu infúzneho roztoku na intravenózne podanie.

 Zvyčajná jednorazová podávaná dávka pre dospelých pacientov je 4 mg lieku. U pacientov, ktorí majú ťažkosti s obličkami, sa môže dávka znížiť.

Pri predchádzaní komplikácií v kostiach sa táto dávka podáva každé 3 až 4 týždne. Pri znížení vápnika sa dávka za normálnych okolností podáva len raz.

Pacientom, ktorých hladina vápnika v krvi nie je príliš vysoká, sa predpíšu aj doplnky vápnika a vitamínu D, ktoré majú každý deň užívať.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis s obmedzením predpisovania.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Zometa môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Medzi najčastejšie patria bolesti hlavysyndróm podobný chrípke (zahŕňa horúčkuúnavu, slabosť, ospalosťzimnicu), nevoľnosťvracanienechutenstvozápal spojoviek a nízky počet červených krviniek.

Menej často môže užívanie lieku spôsobiť nízky alebo vysoký tlak krvi, bolesť na hrudizávraty, úzkosť, poruchy spánku, triašku, hnačku, zápchu, bolesť brucha, sucho v ústach, nízky počet bielych krviniek a krvných doštičiek.

V niektorých prípadoch môžu bisfosfonáty zaúčinkovať príliš silno a spôsobiť pokles vápnika v krvi so vznikom kŕčov a rôznych porúch rytmu.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorej príznaky sú dýchavičnosť, opuch najmä tváre a hrdla.

Liek nie je určený pre pacientov mladších ako 18 rokov a pre ženy počas tehotenstva alebo dojčenia.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button