Palonosetron

PalonosetronPalonosetron je liek, ktorý sa používa na prevenciu nevoľnosti a zvracania. Patrí do skupiny antiemetiká a jeho účinnou látkou je palonosetrón.

Princíp lieku Palonosetron


Palonosetrón je tzv. antagonista serotonínu, pretože účinne blokuje určitý podtyp serotonínových receptorov v mozgu a tým blokuje pocit nevoľnosti a tlmí zvracivý reflex.

Úplne presný mechanizmus účinku však stále nie je celkom jasný.

Využitie

Palonosetron používame vtedy, keď chceme utlmiť pocit nevoľnosti a zvracania.

Vzhľadom k jeho sile je zrejme najčastejšou indikáciou liečba nádorových ochorení (chemoterapia).

Podávanie

Palonosetron smie byť podaný len na odporúčanie lekára. Liek sa vyrába vo forme roztoku určeného na intravenózne podanie (do žily).

Liek býva aplikovaný asi 30 minút pred začiatkom chemoterapie.

Bežná dávka u dospelého človeka je 250 mikrogramov, ktorú zvyčajne podá lekár alebo zdravotná sestra formou rýchlej injekcie do žily.

Bežná dávka pre deti a dospievajúci (vo veku od 1 mesiaca do 17 rokov) závisí od telesnej hmotnosti. Liek je podávaný ako pomalá infúzia do žily.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Palonosetron môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Tento liek nemá väčšinou závažné nežiaduce účinky, no medzi najčastejšie patria bolesti hlavy, závraty, zápcha a hnačka.

Menej často môže spôsobiť vysoký alebo nízky krvný tlak, nezvyčajný srdcový rytmus alebo nedostatočný prietok krvi do srdca, rôzne poruchy trávenia (sucho v ústach, bolesti brucha, plynatosť), ospalosť alebo problémy so spánkom, stratu chuti do jedla, slabosť, únavu, horúčku alebo príznaky podobné chrípke, poškodenie zraku alebo podráždenie očí, zvonenie v ušiachbolesť kĺbov.

Okrem toho môže niekedy vyvolať aj zvýšenie pečeňových testovvysoké alebo nízke hladiny draslíka v krvivysoké hladiny cukru v krvi alebo cukru v moči a nízke hladiny vápnika v krvi.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik zriedkavej alergickej reakcie, ktorá sa môže prejaviť ako opuch pier, tváre, jazyka alebo hrdla, dýchacie ťažkosti, kolaps, žihľavka, pálenie alebo bolesť v mieste podania injekcie.

Liek nie je určený pre deti mladšie ako 1 mesiac.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button