Inovelon

InovelonInovelon je liek patriaci do skupiny moderných antiepileptík a jeho účinnou látkou je zlúčenina rufinamid.

Princíp lieku Inovelon

Rufinamid je látka, ktorá v centrálnom nervovom systéme ovplyvňuje sodíkové kanály na povrchu nervových buniek.

Dôsledkom je stabilizácia bunkových membrán a zníženie rizika vzniku záchvatov.

Použitie

Tento liek sa využíva najmä na liečbu niektorých foriem epilepsie ako prevencia opakovania epileptických záchvatov, veľmi často sa podáva v kombinácii s inými antiepileptikami.

Podávanie

Dávkovanie lieku sa musí vždy riadiť odporúčaním ošetrujúceho lekára, bez ktorého vedomia nesmie byť liek užívať.

Inovelon existuje vo forme tabliet o sile 100-400 miligramov a bežná denná dávka u dospelého sa pohybuje okolo 400 miligramov. Tablety sa musia užiť s vodou dvakrát denne, ráno a večer. Inovelon sa má užívať s jedlom.

Ak má pacient ťažkosti s prehĺtaním, môže tablety rozdrviť a potom zmiešať s asi polovicou pohára vody (100 ml) a ihneď vypiť.

Preparát môže spôsobiť, že pacient bude pociťovať závrat, ospalosť a poruchu videnia, predovšetkým na začiatku liečby alebo po zvýšení dávky.

Ak k tomu dôjde, nie je vhodné aby pacient viedol vozidlá ani obsluhoval stroje. Preparát nie je vhodné podávať tehotným a dojčiacim ženám. 

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Inovelon väčšinou nemáva závažné nežiaduce účinky, ale ťažkostí môže spôsobovať rôzne.

Pomerne často udávajú pacienti pri užívaní preparátu motanie hlavy, sucho v ústach, spavosť, zmeny nálad, bolesti brucha a bolesti hlavy, nutkanie na dávenie, dávanie, únava.

Časté vedľajšie účinky sú napr. ťažkosti s chôdzou, abnormálne pohyby, kŕče/záchvaty, neobvyklé pohyby očí, nejasné videnie, chvenie, zápchy, zlé trávenie, hnačky, strata alebo zmena chuti do jedla, strata na telesnej hmotnostiinfekcie ucha, chrípka, upchaný nos.

Okrem toho sa u pacientov objavili príznaky ako napríklad: úzkosť, nespavosť, krvácanie z nosa, akné, vyrážky, bolesť chrbta, nepravidelná menštruácia, tvorba modrín, úraz hlavy (v dôsledku náhodného zranenia počas záchvatu). U niektorých užívateľov môže dôjsť aj k zvýšeniu pečeňových testov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button