Hipres

HipresHipres je preparát z liekovej skupiny blokátorov kalciových kanálov, ktoré sa radia medzi antihypertenzíva. Účinnou látkou je zlúčenina amlodipín.

Princíp lieku Hipres


Amlodipín má efekt na hladkú svalovinu ciev vrátane svaloviny srdcových vencovitých tepien.

Látka svalovinu uvoľní, tým rozšíri priemer ciev a zníži ich odpor prúdiacej krvi.

Použitie

Tento liek je účinný v liečbe vysokého tlaku, veľmi dobre sa kombinuje s liekmi zo skupiny ACE-inhibítorov a niektorými diuretikami.

Okrem toho pôsobením na svalovinu vencovitých tepien zlepšuje prekrvenie srdca a tým môže pomôcť pacientom s anginou pectoris.

Podávanie

Podávanie lieku záleží na odporúčaní predpisujúceho lekára, väčšinou podávame dávku lieku 5-10 miligramov denne v jednej alebo dvoch tabletách.

Maximálna denná dávka je 10 miligramov a nemala by sa prekračovať.

Tento liek môže pacient užívať pred alebo po jedle alebo pití.

Liek je vhodné užívať každý deň v rovnakom čase a zapiť ho vodou. Preparát sa nesmie užívať s grapefruitovou šťavou.

Hipres môže ovplyvňovať schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

Ak po užití tabliet pacient cíti nevoľnosť, závraty, únavu alebo má bolesti hlavy, nie je vhodné aby riadil a obsluhoval stroje. Liek sa nesmie podávať deťom a tehotným a dojčiacim ženám.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Hipres môže vyvolať bolesti hlavy a opuchy dolných končatín, ktoré sú asi najtypickejším nežiaducim účinkom dihydropyridínov.

Medzi časté vedľajšie účinky patria napr. závraty, ospalosť (obzvlášť na začiatku liečby), búšenie srdca (uvedomovanie si tlkotu srdca), návaly horúčavy, bolesť brucha, pocit na zvracanie (nauzea), únava, slabosť, poruchy zraku, dvojité videnie, svalové kŕče, hnačka, zápcha, problémy s dýchaním.

Menej časté vedľajšie účinky sú napr. zmeny nálad, úzkosť, depresia, nespavosť, trasenie, poruchy chuti, mdloby, necitlivosť alebo pocit brnenia končatín, necitlivosť k bolesti, zvonenie v ušiach, nízky krvný tlak, kašeľ.

Pri predávkovaní liekom alebo v kombinácii s inými liekmi na tlak môže dôjsť k príliš veľkému zníženiu krvného tlaku s motaním hlavy a možným kolapsom.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button