Časté močenie u mužov

Časté močenie je stav, kedy je potreba vymočiť sa väčšia ako normálne. To môže náhle spôsobiť, že stratíte kontrolu nad močovým mechúrom. Vtedy sa môžete cítiť nepríjemne, no rovnako tak môžete mať aj pocit, že váš močový mechúr je extrémne plný. Toto sa tiež označuje ako hyperaktívny močový mechúr. Kľúčom k liečbe častého močenia je riešenie základnej príčiny. U mužov a u žien sú rozdielne príčiny, a preto si poďme teraz niečo povedať o probléme časté močenie u mužov.
Časté močenie u mužov a jeho príčiny:
1. Rakovina prostaty
Rakovina prostaty je veľmi závažnou a veľmi častou formou nádorových ochorení u mužov. Jej výskyt v poslednej dobe neustále stúpa.
Zo začiatku, ako každá rakovina, je bezpríznaková. Po čase sa prejavuje nielen častým močením počas dňa alebo noci, ale aj prerušovaným močením, bolestivým močením a krvou v moči.
2. Infekcie močových ciest
Infekcia močových ciest je častou príčinou častého močenia. K tomu dochádza, keď baktérie vstupujú do močového mechúra cez močovú trubicu.
U mužov sú tieto infekcie menej časté ako u žien, pretože mužská močová trubica je dlhšia. Preto baktérie majú väčšiu vzdialenosť na to, aby sa dostali do tela, kde by mohli infikovať močový trakt.
Tu môžeme zaradiť aj rôzne zápaly močovej sústavy, napríklad zápal močového mechúra, zápal močovej trubice a zápal obličiek.
Okrem častého močenia sa infekcia močových ciest prejavuje aj ako prerušované močenie, pálenie alebo rezanie pri samotnom močení a pocit nedokonalého vymočenia.
3. Hyperaktívny močový mechúr
Už v úvode sme sa mohli dozvedieť, že s častým močením súvisí aj hyperaktívny močový mechúr. Ide o pomerne častú poruchu, ktorá postihuje o čosi viacej mužov.
Za jej vznikom je práve svalstvo močového mechúra, ktoré je nadmerne aktívne.
Vznik hyperaktívneho močového mechúra môže zapríčiniť nejaký úraz, stavy postihujúce svaly, nervy a tkanivá (napríklad mŕtvica alebo roztrúsená skleróza) a nadmerná telesná hmotnosť, ktorá spôsobuje zvýšený tlak na močový mechúr.
4. Zväčšenie prostaty
Nezhubné zväčšenie prostaty je u mužov veľmi častým ochorením, ktorého početnosť je vyššia u starších pacientov, najmä nad 80 rokov. Nejde síce o závažnú chorobu, no napriek tomu dokáže človeku znepríjemniť život.
K zväčšeniu prostaty dochádza vtedy, keď sa bunky tohto orgánu začnú viac množiť.
Odlíšiť nezhubné zväčšenie prostaty od rakoviny prostaty je náročné a potrebujeme na to rôzne vyšetrenia. Aj preto sú prejavy u oboch chorôb rovnaké.
5. Močové kamene
Močové kamene vznikajú v močových cestách (typicky v močovodoch a v panvičke) z niektorých odpadových látok vylučovaných telom.
Ide o veľmi nepríjemnú a bolestivú chorobu, ktorú netreba podceniť, pretože časom sa môžu tieto bolesti zvýrazniť.
Komplikácie močových kameňov sú početné a niektoré závažné. Medzi závažné patrí porucha odtoku moču, pretože môže byť upchatá nejaká časť močového traktu práve močovým kameňom.
Pri liečbe močových kameňov je dôležité piť dostatočné množstvo vody, a práve preto sa objavuje časté močenie u mužov.
6. Cukrovka
Cukrovka je veľmi rozšírené ochorenie, ktoré má viacero podtypov.
Ochorenie je spojené so zvýšenou hladinou krvného cukru (hyperglykémia) a pri dlhodobom priebehu spôsobuje početné komplikácie.
U všetkých podtypov sa môže objaviť práve časté močenie u mužov, najmä počas dňa.
7. Kvapavka
Kvapavka je infekčné ochorenie bakteriálneho pôvodu, ktoré sa prenáša pohlavnou cestou pri nechránenom sexuálnom styku.
U mužov sa prejavuje ako pálenie a rezanie pri močení, výtok z penisu a zakalený moč, ale aj ako častejšie močenie.
Kvapavka môže odstupom času zapríčiniť ďalšie komplikácie, ako sú zápal prostaty, zápal nadsemenníka a zápal semenníka.
8. Niektoré látky
Nadmerné užívanie niektorých látok (napríklad kofeín, nikotín, alkohol a umelé sladidlá) dokáže dráždiť steny močového mechúra, čo môže spôsobiť zhoršenie príznakov častého močenia.
Diagnostika
Váš lekár bude na presnú diagnózu potrebovať odpovede na rôzne otázky spojené s častým močením (kedy a ako často dochádza k častému močenie?, aké sú ďalšie príznaky?…).
Na presné zistenie príčiny vzniku častého močenia bude lekár potrebovať vzorku moču a krvi. Môže vykonať aj vyšetrenie brucha a panvy.
Okrem toho bude potrebovať aj rôzne testy:
- ultrazvuk – ultrazvuk močového mechúra sa vykoná po vymočení, aby sa zistilo, či v ňom nezostalo nejaké množstvo moču,
- cystoskopia – pomocou osvetleného prístroja sa lekár môže podrobnejšie pozrieť do vnútra močového mechúra a podľa potreby odobrať vzorky tkaniva,
- urodynamický test – zahŕňa množstvo testov, ktoré sledujú, ako funguje močový systém.
Ako liečiť časté močenie u mužov
Liečba častého močenia závisí od základnej príčiny. Váš lekár najprv lieči akékoľvek primárne ochorenie, ktoré je zodpovedné za časté močenie u mužov.
Ak to je infekcia alebo zápal, lekár vám predpíše antibiotiká. Pri inkontinencii moču alebo pri strate kontroly močového mechúra poslúžia lieky, ktoré kontrolujú svalové kŕče v močovom mechúri.
Pri cukrovke sa treba zamerať na udržanie normálnej hladiny cukru v krvi.
Ak je príčinou hyperaktívny močový mechúr, môžu sa použiť lieky známe ako anticholinergiká (zabraňujú výskytu abnormálnych mimovoľných kontrakcií svalov v stene močového mechúra).
Existujú aj rôzne cvičenia na posilnenie močového mechúra. Pravidelné denné cvičenia môžu totiž posilniť svaly panvy a močovej trubice a podporiť močový mechúr.
Pre dosiahnutie najlepších výsledkov sa vykonávajú tieto Kegelove cvičenia 10 až 20-krát za sériu trikrát denne po dobu najmenej 4 až 8 týždňov. Cvičenie sa však odporúča skôr ženám.
Kedy navštíviť lekára
Ak nás trápi časté močenie, nemali by sme to podceniť. Je pravda, že to môže byť spôsobené len nadmerným príjmom tekutín, ale ak sa to vyskytuje pri nízkom príjme vody, ide už o niečo závažnejšie – infekciu, chorobu či zápal.
Preto sa odporúča zájsť za odborníkom, lebo dlhodobé problémy s častým močením môžu byť príznakom niečoho závažného.
Použité zdroje: základné zdroje textu