Relpax

Relpax je liek, ktorý sa používa v neurológii na liečbu migrény. Patrí do skupiny antimigreniká, antiserotoniká a jeho účinnou zložkou je eletriptán.
Princíp lieku Relpax
Tento liek je tzv. triptán. Účinná látka eletriptán zjednodušene povedané ovplyvňuje serotonínový systém v centrálnom nervovom systéme.
Serotonín patrí medzi dôležité neuromediátory, čo sú zlúčeniny prenášajúce vzruchy medzi nervovými bunkami.
Výsledkom je, že liek pôsobí na tie časti mozgu, ktoré sa podieľajú na vzniku záchvatov migrény.
Využitie
Relpax sa používa pri niektorých typov bolesti hlavy, najmä pri migréne s aurou alebo bez aury počas záchvatu.
Liek sa nepoužíva na predchádzanie migrény v období mimo záchvatu. Okrem toho sa môže používať na liečbu bolesti hlavy charakteru cluster headache. Preparát sa môže podávať samostatne alebo v kombinácii s ďalšími liekmi.
Migréne môže predchádzať fáza, ktorá sa nazýva aura. Aura sa môže prejavovať poruchami videnia, citlivosti a poruchami reči. Migréna sa prejavuje záchvatovými bolesťami hlavy. Migréna sa vyskytuje u mužov aj u žien, u žien však častejšie.
Migréna sa môže objavovať niekoľkokrát do mesiaca a môže výrazne zhoršiť kvalitu života, a preto netreba zanedbať liečbu.
Podávanie
Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia. Relpax sa vyrába v podobe tabliet o sile 20, 40 a 80 mg.
U dospelého človeka sa zvyčajne podáva 1 tableta o sile 40 mg v prípade rozvíjajúceho sa záchvatu.
Táto dávka môže byť u niektorých ľudí ďalej navýšená, ale opäť iba po priamom dohovore s ošetrujúcim lekárom. Celková denná dávka nemá prekročiť 80 mg. Preventívne podávanie lieku nemá zmysel.
Liek sa užíva s jedlom alebo bez jedla a zapije sa dostatočným množstvom vody.
Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.
Nevýhody
Tak ako všetky lieky, aj Relpax môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.
Medzi najčastejšie patria tráviace ťažkosti (nevoľnosť, bolesť brucha), závrat, bolesti hlavy, spavosť, motanie hlavy, búšenie srdca a bolesť na hrudníku. Taktiež môže vyvolať aj zápal hrdla, sucho v ústach, stuhnutosť svalov, svalovú slabosť, bolesť chrbta, bolesť svalov, návaly tepla, zimnicu, potenie a iné.
U pacientov, ktorí súbežne užívajú niektoré typy antidepresív, môže užívanie triptánov spôsobiť nebezpečný serotonínový syndróm.
Veľmi zriedkavo môžu triptány narušiť okysličenie srdca a tým zhoršiť prejavy ischemickej choroby srdca.
U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorá sa najčastejšie prejavuje ako náhly opuch očných viečok, tváre alebo pier, vyrážka, svrbenie kože alebo ťažkosti s dýchaním.
Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú vysoký krvný tlak, ischemickú chorobu srdca, infarkt, anginu pectoris, srdcové zlyhávanie, poruchu rytmu srdca, poruchy prekrvenia, mozgovú mŕtvicu alebo vážne problémy s obličkami alebo s pečeňou.
Okrem toho liek nesmú užívať pacienti mladší ako 18 rokov alebo starší ako 65 rokov. Liek sa nesmie kombinovať s inými triptánmi (napr. sumatriptán, rizatriptán, zolmitriptán a frovatriptán).
Liek obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení. Okrem toho obsahuje farbivo – oranžovú žlť (E 110), ktoré môže vyvolať alergické reakcie.
Liek môže ovplyvniť pozornosť, ktorá je potrebná pri riadení vozidla alebo obsluhe stroja.
Použité zdroje: základné zdroje textu