Serotonínový syndróm

Serotonínový syndrómSerotonínový syndróm je nebezpečný stav, ktorý sa môže objaviť vplyvom užívania rôznych liekov. Bez správnej diagnózy a liečby môže postihnutého človeka ľahko usmrtiť, a preto je vhodné o ňom poznať niektoré základné informácie.

Serotonínový syndróm a jeho príčiny


Serotonín patrí medzi tzv. neuromediátory, tj. je to zlúčenina, ktorá v nervovom systéme prenáša informácie medzi nervovými bunkami. Týchto neuromediátorov je viac a musí medzi nimi existovať rovnováha.

Existuje však mnoho liekov, ktoré túto rovnováhu vychyľujú, a to buď cielene, alebo ako vedľajší účinok.

Ak dôjde k nadmernému posilneniu serotonínového systému, môže sa objaviť vyššie spomínaný syndróm.

Medzi lieky, ktoré môžu spôsobiť posilnenie serotonínového systému, patria niektoré antidepresíva (hlavne. SSRI, SNRI a tzv. inhibítory monoaminooxidázy), triptány, niektoré lieky stimulujúce centrálny nervový systém, niektoré lieky proti zvracaniu a opiáty používané v liečbe bolesti.

Celkový zoznam rizikových liekov je veľmi dlhý a presahuje ciele tohto zámerne jednoduchšieho textu.

Prejavy

Prejavy serotonínového syndrómu môžu byť značne nepríjemné a dramatické. Človek sa začne nadmerne potiť, má zvýšený krvný tlak, cíti búšenie srdca, rozšíria sa mu zrenice a môžu sa objaviť aj kŕče svalov.

serotonínová búrkaTypicky je tento syndróm sprevádzaný zvýšenou teplotou a neurologickými prejavmi (bolesti hlavy, halucinácie, zmätenosť a pod.).

Ťažké formy serotonínového syndrómu môžu neskôr vyústiť v rozvrat vnútorného prostredia s rozpadom svalových vlákien (rabdomyolýza), so zlyhaním obličiek a s poruchou koagulovateľného systému, čo môže vyústiť v diseminovanú intravaskulárnu koagulopatiu.

Tento stav už môže dotyčného ľahko usmrtiť.

Diagnostika

Diagnózu je možné stanoviť na základe príznakov, ktoré sa objavujú u chorého užívajúceho niektorý z potenciálne rizikových liekov.

Liečba serotonínového syndrómu

Základom je pochopiteľne okamžité vysadenie medikácie, ktorá by mohla syndróm spôsobovať.

Väčšinou je toto vysadenie nasledované pomerne rýchlou stabilizáciou stavu.

V niektorých prípadoch možno aplikovať niektoré lieky, ktoré pomôžu aktivitu serotonínového systému stlmiť.

Serotonínový syndróm a najmä jeho ťažké prípady môže byť potrebné liečiť na monitorovanom lôžku so zaistením dychových funkcií (intubácia, umelá pľúcna ventilácia), tlmením horúčky (podávanie antipyretík), dôslednou hydratáciou a udržiavaním vnútorného prostredia organizmu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/serotoninovy-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button