Metastázy

metastázyMetastázy sú ložiská zhubných nádorov, ktoré však so svojimi primárnymi ložiskami nie sú v priamom kontakte. Sú teda dôsledkom šírenia nádoru po tele chorého. Nádor sa začína metastaticky šíriť až potom, čo dosiahne určitej veľkosti (počtu nádorových buniek). Nájsť ho pokiaľ možno pred týmto okamihom by bolo pochopiteľne ideálne, ale nie vždy je to možné. Najtypickejšími spôsobmi šírenia zhubného nádoru je cestou krvného a lymfatického obehu.

Veľká časť nádorov sa najskôr šíri lymfatickými cievami do okolitých lymfatických uzlín a potom aj krvnou cestou do vzdialenejších orgánov.

Nález nádorov zväčšených uzlín, či nález vzdialených metastáz pochopiteľne výrazne zhoršuje prognózu a vedie k nutnosti zmeniť liečebnú stratégiu. Pomerne používaný termín je mikrometastáza.

Mikrometastázy sú drobné a ich prítomnosť predpokladáme, hoci ich pre ich malú veľkosť nedokážeme nájsť žiadnou zobrazovacou metódou.

Ak je primárne nádorové ložisko veľké, tak prítomnosť mikrometastáz v tele chorého predpokladáme, a preto môže byť chirurgický zákrok nasledovaný chemoterapiou, ktorá má za cieľ tieto predpokladané mikrometastázy zničiť. (Detailnejšie je liečba zhubných nádorov popísaná v príslušnom článku).

Ak ide o výskyt metastáz, môžu sa pochopiteľne vyskytnúť prakticky v akomkoľvek tkanive a v akomkoľvek orgáne.

Platí, že niektoré nádory ochotne metastázujú do konkrétnych miest (napríklad rakovina hrubého čreva do pečene), iné sú typické metastazováním „kedykoľvek a kamkoľvek“ (rakovina obličky, melanóm). Obvykle vyhľadávame metastázy v týchto orgánoch:

1. Pečeň

Metastázy v pečeni sú veľmi časté. Zvyčajne sa jedná o nádory tráviaceho traktu či gynekologické nádory, metastázovať sem však môže prakticky akýkoľvek zhubný tumor.

Pečeňou preteká značné množstvo krvi a tkanivo pečene je zrejme pre uchytenie metastáz viac ako vhodné.

Pečeňové metastázy sa nemusia prejaviť, inokedy nájdeme zväčšenie pečene, bolesti pod pravým rebrom, či priame narušenie pečeňových funkcií (žltačka, narušenie krvnej zrážanlivosti, apod.).

2. Mozog

Mozgová metastáza sa môže prejaviť veľmi dramaticky. Môže vyvolať epileptický záchvat, zmeny osobnosti a ochrnutie častí tela.

Okolo metastáz môže vzniknúť opuch mozgového tkaniva za vzniku vnútrolebečného pretlaku (bolesti hlavy, nevoľnosť, vracanie, poruchy vedomia), niekedy môžu aj krvácať.

Mozgové metastázy sú veľmi zle liečiteľné, v určitých indikáciách sa s veľkým úspechom používa k ich likvidácii Leksellov gama nôž.

3. Kosti

Metastázy v kostiach sú pomerne nepríjemné. Sú relatívne časté a typicky napádajú stavce. Správajú sa dvoma základnými spôsobmi.

Niektoré sú tzv. osteoblastické a vo svojom okolí spôsobujú abnormálnu novotvorbu kostného tkaniva, iné sú označované ako tzv. osteoklastické a kostné tkanivo odbúravajú. Oba typy môžu spôsobovať kruté bolesti kostí, resorpcie často vyvolávajú patologické zlomeniny.

Liečebným prostriedkom je najmä ožarovanie metastáz, ktoré chorého síce nevyliečia, ale stlmia bolesti, a u osteoklastických metastáz sa využívajú lieky blokujúce odvápňovanie kostí (napr. bisfosfonáty).

4. Pľúca

Metastázy v pľúcach sú opäť pomerne časté.

Nemusia mať výrazné prejavy, niekedy môžu byť sprevádzané kašľom, dýchavičnosťou či vykašliavaním krvi.

Poznámka: Nádory z krvných buniek (lymfómy a leukémia) sa šíria krvou do niekoľkých tkanív (lymfatické uzliny, pečeň, slezina, apod.), Ale o metastázach u nich nehovoríme. Nie sme totiž schopní určiť primárne ložisko a odlíšiť ich od ložísk druhotných.

Diagnostika

Ak nájdeme v tele zhubný nádor, zvyčajne pátrame po prítomnosti metastáz. Fyzikálnym vyšetrením môžeme nájsť zväčšenú pečeň alebo zväčšené lymfatické uzliny v podkoží (podkožné hrče).

Základnými vyšetreniami je röntgen pľúc, ultrazvuk brucha (v prípade nejasností CT vyšetrenie brucha), CT vyšetrenie mozgu a eventuálne röntgen chrbtice.

Vo vyhľadávaní kostných metastáz je perfektná scintigrafia skeletu, ktorou môžeme rýchlo a elegantne vyšetriť kosti v celom tele.

Pokiaľ ide o hľadanie hlboko uložených metastáz a jej odlíšenie od nenádorových ložísk, je úplne bezkonkurenčným vyšetrením pozitrónová emisná tomografia (presné, ale drahé a málo dostupné vyšetrenie).

Opačný prípad nastane, keď nájdeme pri nejakej vyšetrovacej metóde metastázu a nepoznáme jej zdroj.

Potom sa pochopiteľne snažíme nájsť primárny nádor, čo však nemusí byť jednoduché. Niekedy je veľmi cenné získať z metastázy vzorku tkaniva (zvyčajne biopsiou ihlou) a histologickým vyšetrením odhadnúť typ nádoru, čo nás potom môže nasmerovať v hľadaní primárneho zdroja a zvolenia liečby.

Pri smere pátrania po zdroji metastáz nám môžu do určitej miery pomôcť aj tumor markery.

Liečba

Nádorový proces s nálezom metastáz zvyčajne nemôžeme riešiť primárne chirurgicky, a preto sa väčšinou volia chemoterapie, ktoré ich ničia.

Niektoré metastázy sa môžu odstrániť chirurgicky, ale to je možné len výnimočne. Bolestivé kostné metastázy sa liečia ožarovaním (nevyliečia, ale utlmia bolesti) a v prípade zvýšeného odbúravania kostí pomocou bisfosfonátov. Detailnejšie informácie o terapii nádorových ochorení si prečítajte v texte liečby rakoviny.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/metastazy

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button