Zvracanie

zvracanieZvracanie je súhrou svalových sťahov a uvoľnenia, ktoré vedú k zvýšeniu žalúdočného tlaku a vypudeniu tráveniny cez pažerák a hltan ústnou dutinou. Jedná sa primárne o obranný reflex, pre lepšie pochopenie jeho príčin je nutné si v niekoľkých vetách uvedomiť jeho mechanizmus.

Reflex zvracania tvoria na seba nadväzujúce sťahy rôznych svalov. Najprv sa stiahne bránica, čo zmenší objem žalúdka. Uvoľní sa dolný pažerákový zvierač, čo umožní vytlačenie obsahu žalúdka do pažeráka. Okrem toho sa uzatvára hrtanová záklopka, čo bráni vdýchnutiu zvratkov.

Zvracanie je riadené z mozgového centra v oblasti spodiny štvrtej mozgovej komory. Do tohto centra prichádzajú rôzne impulzy, ktoré môžu vracanie vyvolať.

Do centra prichádzajú informácie o rozpínaní tráviacej trubice, s koncentráciou rôznych zlúčenín v krvi (vrátane toxických zlúčenín) a prichádzajú do neho impulzy z ústrojenstva rovnováhy vnútorného ucha.

Centrum je v spojení aj s centrami mozgu, ktoré majú na starosti emócie a psychiku. Akékoľvek podnety, ktoré podráždia „zvracacie“ centrum, môžu reflex zvracania vyvolať.

Špeciálnu problematiku tvorí zvracanie krvi, kávovej usadeniny a črevného obsahu.

Príčiny zvracania:


1. Roztiahnutie častí tráviaceho traktu

Ak dôjde k roztiahnutiu (odborne dilatácii) tráviaceho traktu, vedie sa táto informácia cestou desiateho hlavového nervu (nervus vagus) smerom k mozgu.

Logickou požiadavkou je, aby nebola prijímaná ďalšie potrava, preto sa objaví pocit nechutenstva a niekedy nevoľnosti.

V prípade, že sa stav neupraví, dôjde k podráždeniu zvracacieho centra. V tomto prípade ma reflex na zvracanie pomôcť uvoľneniu tráviaceho traktu.

Túto príčinu vidíme pri prejedaní sa (roztiahnutie žalúdka), či pri nepriechodnosti tráviaceho traktu (cudzie telesá, vrodené chyby tráviacej trubice, pozápalové zúženie v tráviacom trakte a pod).

Pochopiteľne do tejto príčiny môžeme zahrnúť aj krvácanie do horných častí tráviacej trubice, čo vyvolá zvracanie krvi.

2. Zápaly v tráviacom trakte

Infekčný zápal žalúdočnej sliznice (menej presne označovaný ako akútna gastritída či črevná chrípka) môže viesť k zvracaniu.

Tieto ťažkosti trvajú pomerne krátko a nebezpečné sú snáď len u malých detí a starých ľudí, kedy hrozí dehydratácia. Rovnako tak sa môže zvracanie objaviť pri zápaloch pečene, pankreasu a žlčníka.

3. Dráždenie ústrojenstva rovnováhy a pohybu

Toto párové drobné ústrojenstva skladajúce sa z 3 polokruhovitých kanálikov sa nachádza hlboko v lebke vo vnútornom uchu. Umožňuje nám orientovať sa v trojrozmernom priestore. Jeho podráždenie alebo poškodenie je však spojené s motaním hlavy, nevoľnosťou a zvracaním.

Najčastejšie k tomu dochádza pri tzv. kinetózach (dopravné prostriedky, kolotoče a pod.).

U starších ľudí je dráždenie rovnovážneho ústrojenstva súčasťou tzv. Meniérovej choroby. Aj alkohol svojim účinkom priamo dráždi rovnovážne ústrojenstvo a spôsobuje tak nevoľnosť.

4. Chemické zlúčeniny

Mnoho požitých či vnútrožilovo podaných chemických zlúčenín vrátane toxínov, liekov a drog môžu vyvolať nevoľnosť a zvracanie.

Podobné príznaky môžu byť spojené aj s abstinenčnými príznakmi po náhlom vysadení týchto látok. Úplne špecifické účinky má alkohol.

Alkohol a jeho metabolity môžu mať priamy účinok na centrum zvracania, navyše má alkohol dráždivý vplyv na ústrojenstvo rovnováhy a pohybu.

5. Priame dráždenie centra zvracania pri mozgových ochoreniach

Tento stav je typický pri vnútrolebečnej hypertenzii, tj. pri pretlaku vnútri mozgu. Pretlak môže vzniknúť rôznymi mechanizmami – krvácaním, opuchom mozgu pri mozgových nádoroch, po ťažkých úrazoch hlavy a pod.

Zvracanie môže sprevádzať aj infekčný zápal mozgového tkaniva (encefalitída) alebo mozgových obalov (meningitída).

Najčastejším podráždením mozgu vedúcim k zvracaniu je však relatívne banálny otras mozgu, kedy k žiadnemu vážnemu trvalému poškodeniu mozgového tkaniva nedochádza.

Pre vnútrolebečné hypertenzie je typické nečakané zvracanie bez zodpovedajúcej nevoľnosti.

6. Rozvrat vnútorného prostredia

Významné odchýlky koncentrácie základných minerálov môžu byť sprevádzané pocitom nevoľnosti a vracaním.

Patrí sem aj hromadenie škodlivín pri zlyhaní pečene alebo zlyhanie obličiek (akútne a aj chronické).

7. Tehotenstvo

Hormonálne zmeny v tehotenstve môžu a nemusia viesť k typickým ranným nevoľnostiam a zvracaniu.

8. Bulímia

Táto psychiatrická choroba súvisí s poruchami príjmu potravy. Postihnutý jedinec trpí opakovanými záchvatmi prejedania, ktoré je nasledované zámerným zvracaním.

Diagnostika

Diagnostika zvyčajne nie je nutná. Zvracanie je najčastejšie spojené s najrôznejšími črevnými chrípkami (zvyčajne vírusového pôvodu u detí), prípadne je následkom požitia alkoholu alebo dôsledkom kinetózy. Aj u pacientov liečených chemoterapiou alebo ožarovaných nie je zvracanie nečakané.

Pravidelné nevoľnosti a vracania u ženy môžu viesť k podozreniu na tehotenstvo, dlhodobejšie vracanie môže byť spôsobené rozvratom vnútorného prostredia, hlavne u starších ľudí (na druhú stranu je samo zvracanie pôvodcom minerálového rozvratu a tak je niekedy ťažké odlíšiť príčinu a následok).

Preto je vhodné u nich vyšetriť krv na základné minerály a oplatí sa nabrať aj obličkové parametre a pečeňové testy, aby sme vylúčili zlyhávanie týchto orgánov.

Ak je vracanie spojené s motaním hlavy, mal by pacienta vyšetriť lekár ORL alebo neurológ. Neurologické vyšetrenie a eventuálne CT vyšetrenie mozgu by mali byť indikované u každého zvracajúceho pacienta, u ktorého máme podozrenie na ochorenie mozgu vrátane jeho úrazu.

Špeciálna problematikou je zvracanie ako príznak črevnej nepriechodnosti – tieto ochorenia patria najmä do pôsobnosti chirurgie.

Liečba

Ak poznáme vyvolávajúcu príčinu, snažíme sa liečiť ju. Veľakrát to však nie je možné a sme nútení liečiť priamo zvracanie ako také.

K dispozícii máme viacero liekov, ktoré sa označujú ako antiemetiká. Ide o lieky s zvyčajne širokými účinkami, ktoré spadajú do najrôznejších liekových skupín.

Tieto lieky tlmia rôzne receptory nutné na prenos signálov do mozgového centra pre vracanie, a tým tlmia pocity nevoľnosti a zvracací reflex.

Neoddeliteľnou súčasťou terapie pri ťažšom zvracanie je hydratácia pacienta pomocou vnútrožilových infúzií.

Je to extrémne dôležité najmä u detí a u starých ľudí, ktorí sú ohrození dehydratáciou. Tekutina v infúziách obchádza tráviaci trakt, nezaťažuje a tak ho pacient nemôže vyzvracať.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zvraceni

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button