Rytmonorm
Rytmonorm je liek, ktorý sa používa v liečbe porúch krvného rytmu. Patrí do skupiny antiarytmiká a jeho účinnou látkou je propafenón.
Princíp lieku Rytmonorm
Propafenón účinkuje na bunky srdcového svalu a blokuje na nich iónové kanály pre sodíkové ióny. Tým sa mení elektrický potenciál srdcových buniek, stabilizuje ich cytoplazmatická membrána a to znižuje riziko vzniku porúch rytmu.
Využitie
Rytmonorm sa využíva v liečbe množstva porúch krvného rytmu a v prevencii ich návratu. Príkladom sú arytmie spojené s rýchlym srdcovým rytmom ako je flutter predsiení, fibrilácia predsiení, AVRT a AVNRT.
Propafenónu dávame pri chronickom užívaní prednosť pred amiodarónom (ďalšie obľúbené antiarytmikum) u pacientov s dobrou funkciou ľavej komory srdca.
Podávanie
Rytmonorm sa vyrába v podobe tabliet o sile 150 a 300 miligramov. Dávkovanie je prísne individuálne a záleží na odporúčaní lekára.
Bežná dávka u dospelého sú 2-3 tablety o sile 150 miligramov denne.
Dávka môže byť v niektorých prípadoch navýšená a maximálna denná dávka sa pohybuje okolo 600-900 miligramov (tejto dávky však u väčšiny pacientov ani zďaleka nedosahujeme).
Vzhľadom na horkú chuť a účinok spôsobujúci miestne znecitlivenie sa užívajú tablety celé, nerozpustené, nerozhryzené, s trochou tekutiny.
Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.
Nevýhody
Tak ako všetky lieky, aj Rytmonorm môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.
Liek môže mať pomerne veľa nežiaducich účinkov, čo je však typické pre väčšinu antiarytmík. Medzi najčastejšie patria závraty, nepravidelná srdcová činnosť a búšenie srdca.
Okrem toho liek môže spôsobiť tráviace ťažkosti (vracanie, nevoľnosť, hnačka, zápcha, bolesti brucha), nespavosť, bolesti hlavy, únavu alebo úzkosť.
Veľmi zriedkavo môže liek spôsobiť vznik závažných porúch krvného rytmu vrátane fibrilácie komôr a zástavy srdca. U niektorých ľudí došlo po nasadení lieku k zvýšeniu pečeňových testov a popisované boli aj rôzne alergické reakcie.
Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú Brugadov syndróm (potenciálne život ohrozujúci srdcový rytmus), infarkt myokardu, kardiogénny šok, ťažkú symptomatickú bradykardiu, ťažkú hypotenziu, myasténiu gravis alebo dýchacie ťažkosti ako sú chronická bronchitída alebo emfyzém.
Liečba sa nesmie kombinovať s liekmi, ktoré obsahujú ritonavir.
Tento liek nesmú užívať pacienti mladší ako 18 rokov a ženy počas tehotenstva alebo dojčenia.
Počas liečby je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholických nápojov.
Použité zdroje: základné zdroje textu