Lokren

LokrenLokren je liek, ktorý sa radí do skupiny beta-blokátorov. Tieto lieky patria medzi základné lieky na vysoký tlak, ochorenia srdca a porúchy srdcového rytmu. Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina betaxolol.

Princíp lieku Lokren


Betaxolol patrí medzi tzv. kardioselektívne beta-blokátory, to zjednodušene povedané znamená, že maximum jeho účinku je na beta-receptory v srdci a znižujú sa niektoré nežiaduce účinky preparátu na iné orgány.

Betaxolol v organizme blokuje tzv. beta-receptory pre stresové hormóny (ako je napr. Adrenalín) a tým tlmí nežiaduce efekt stresovej reakcie na orgány.

Dochádza k poklesu krvného tlaku, k spomaleniu srdcovej činnosti a znižuje sa riziko vzniku závažných porúch srdcového rytmu.

Použitie

Lokren môžeme podávať pri zvýšenom krvnom tlaku a v malých dávkach u chorôb srdca (ischemická choroba srdca vrátane angíny pectoris a stavoch po infarktoch, ďalej potom kardiomyopatia) vrátane srdcového zlyhávania.

Predtým boli beta-blokátory u zlyhanie srdca zakázané, teraz sa naopak považujú v malých dávkach za nenahraditeľné.

Znižujú totiž v srdci spotrebu kyslíka, spomaľujú srdcový rytmus a bránia vzniku vážnych porúch rytmu.

Lokren možno predpísať aj pri búšení srdca a zistených porúch rytmu, pri ktorých bije srdce príliš rýchlo (napríklad rýchla fibrilácia predsiení, rýchly pulz u zvýšenej funkcie štítnej žľazy a mnohé ďalšie) – liek buď nastolí normálny rytmus alebo aspoň poruchu rytmu spomalí.

Podávanie

Záleží striktne na odporúčaní lekára a na dôvode, prečo je liek užívaný. Bežná denná dávka pri liečbe vysokého krvného tlaku je 1 tableta (20 mg) raz denne.

Denná dávka pri angíne pektoris je 1 tableta. Lekár môže dávkovanie upraviť podľa klinického stavu pacienta v rozmedzí pol tablety až 2 tablety denne.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Medzi časté vedľajšie účinky patria závraty, bolesti hlavy, malátnosť, nespavosť, bolesť žalúdka, hnačka, nevoľnosť a dávenie, výrazne pomalá tepová frekvencia, poruchy potencie, chladné končatiny.

Zriedkavé vedľajšie účinky sú kožné reakcie rôzneho druhu vrátane erupcie psoriázy alebo zhoršenie psoriázy, depresívne ochorenia, zlyhanie srdca, pokles krvného tlaku alebo poruchy vedenia srdcového vzruchu, Raynaudov syndróm (poruchy krvného obehu), zhoršenie existujúcej intermitentnej klaudikácie (kŕčovitá bolesť v dolných končatinách), zúženie priedušiek (bronchospazmus), výskyt tzv. antinukleárnych protilátok: tieto sú vo výnimočných prípadoch sprevádzané klinickými príznakmi ako systémový lupus erythematosus (závažné autoimunitné ochorenie) a ustúpia po vysadení liečby.

Veľmi zriedkavé vedľajšie účinky sú napr. pocit mravčenia, zhoršené videnie, halucinácie, zmätenosť, nočné mory, nízka hladina krvného cukru, vysoká hladina krvného cukru.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button