Inlyta

Inlyta patrí medzi lieky používané v onkológii pri liečbe zhubných ochorení. Jeho účinnou zložkou je zlúčenina axitinib.
Princíp lieku Inlyta
Axitinib patrí medzi inhibítory tyrozínkinázy, čo sú enzýmy prenášajúce v bunkách informácie, ktoré sú okrem iného dôležité pre delenie a množenie buniek.
Axitinib blokuje najmä receptory pre vaskulárne endoteliálne faktory, čím narúša tvorbu ciev vyživujúcich nádor a vďaka tomu bráni nádoru v raste.
Použitie
Inlyta sa využíva pri niektorých formách pokročilej rakoviny obličky, ak bežnejšie užívané lieky nepreukázali dostatočný efekt.
Podávanie
Inlyta patrí len do rúk lekára so skúsenosťou liečby onkologických ochorení a bez jeho odporúčania nesmie byť liek podávaný.
Liek sa vyrába ako tablety o sile 1-7 miligramov a bežná denná dávka pre dospelého človeka je 5 miligramov 2x denne.
Tablety sa prehltajú celé a zapíjajú vodou, s jedlom alebo bez jedla.
Preparát by sa mal užívať približne každých 12 hodín. Nie je vhodné užívať tento liek spoločne s grapefruitom alebo grapefruitovým džúsom, pretože to môže zvýšiť riziko výskytu vedľajších účinkov.
Prípravok sa nesmie podávať tehotným a dojčiacim ženám. Inlyta môže poškodiť nenarodené alebo dojčené dieťa.
Nevýhody
Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.
Preparát môže spôsobiť veľa nežiaducich účinkov vrátane tráviacich ťažkostí, bolestí hlavy, nechutenstvo a úbytku na váhe.
Závažnými komplikáciami sú cievne komplikácie v podobe vyššieho výskytu trombóz (pľúcna embólia, ischemickej cievnej mozgovej príhody, a pod.). Inokedy naopak vo zvýšenom riziku krvácania.
Veľmi časté vedľajšie účinky sú napr. vysoký krvný tlak, hnačka, pocit nevoľnosti (pocit na zvracanie alebo zvracanie), bolesť žalúdka, zlé trávenie, bolestivosť v ústach, na jazyku alebo v hrdle, zápcha, dýchavičnosť, kašeľ.
Taktiež sa môže vyskytnúť napr. zachrípnutie, nedostatok energie, pocit slabosti alebo únavy, znížená funkcia štítnej žľazy (môže sa dokázať krvnými testami), sčervenanie a opuch dlaní na rukách alebo chodidiel na nohách (syndróm ruka-noha), kožný výsyp, suchosť kože, bolesť kĺbov, bolesť rúk alebo nôh, prítomnosť bielkoviny v moči (môže sa dokázať vyšetreniami moču).
Použité zdroje: základné zdroje textu