Vyliec.sk > Syndrómy > Syndróm ruka-noha-ústa (siedma choroba)

Syndróm ruka-noha-ústa (siedma choroba)

Syndróm ruka-noha-ústaSyndróm ruka-noha-ústa je označenie pre bežné infekčné ochorenie detského veku, ktoré sa tiež nazýva ako siedma choroba (poznáme totiž aj vírusovú piatu a šiestu chorobu).

Zaujímavé informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Syndróm ruka-noha-ústa a jeho príčiny


Príčinou ochorenia je infekcia niektorými typmi coxsackie [koksakí] vírusov a enterovírusov. Prenos je veľmi jednoduchý, predovšetkým v detskom kolektíve. Jedná sa o vysoko nákazlivé ochorenie šíriace sa kvapôčkovou a orofekálnou cestou (potravinami, vodou).

Ide o sezónne ochorenie, ktoré sa vyskytuje predovšetkým v letných mesiacoch a na jeseň. Najčastejšie postihuje deti do desať rokov, ale môžu sa nakaziť aj staršie deti i dospelí. V rodinách s viacerými deťmi spravidla ochorejú všetky, a nezriedka aj rodičia. Nakaziť sa môžete prakticky všade, v kine, na detskom ihrisku, verejných ihriskách, na kúpalisku a podobne. Tiež po zjedení infikovaných potravín. Inkubačná doba sa pohybuje od troch do šiestich dní.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Prevencia

Prevencia je zložitá, avšak vo všeobecnej rovine sa dá odporučiť dodržiavanie základných hygienických pravidiel, teda pravidelné a dôkladné umývanie rúk, precízne umývanie ovocia a zeleniny a jej riadna tepelná úprava.

Infekcia sa prejavuje horúčkou, únavou, bolesťami svalov a kĺbov a ďalšími bežnými príznakmi viróz. Ťažkosti sú sprevádzané výsevom nepríjemnej začervenanej vyrážky na chodidlách, dlaniach a niekedy na perách a v okolí úst (ruka-noha-ústa). V miestach vyrážky môžu vznikať drobné pľuzgieriky.

Ochorenie väčšinou prebieha nekomplikovane a vymizne do týždňa. Relatívne vzácne sú komplikované priebehy, kedy vznikajú menej ťažké formy vírusového zápalu mozgových blán (stuhnutá šija a ďalšie príznaky) a zápalu mozgu.

Diagnostika

Diagnózu väčšinou určuje pediater na základe klinických príznakov chorého, ďalšie vyšetrovania zvyčajne nie sú potrebné.

Liečba syndrómu ruka-noha-ústa

V podstate neexistuje žiadna účinná liečba tejto choroby, ostatne ide o pomerne banálnu virózu. Základom terapie je preto pokoj na lôžku, dostatočný prísun tekutín, lieky proti bolesti a lieky proti horúčke. V prípade komplikovaného priebehu môže byť nutná hospitalizácia v zdravotníckom zariadení.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/syndrom-ruka-noha-usta

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.