Vyliec.sk > Choroby > Piata choroba (erythema infectiosum)

Piata choroba (erythema infectiosum)

Piata chorobaPiata choroba je detské vírusové infekčné ochorenie, ktoré sa označuje ako erythema infectiosum [erythema infekciózum].

Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby.

Piata choroba a jej príčiny


Príčinou je vírusová nákaza, presnejšie povedané ide o tzv. Parvovírus B19. Typickým spôsobom prenosu je kvapôčková infekcia, ktorá napáda dýchacie cesty a dobre sa šíri v detských kolektívoch. Tiež je možná kontaktná cesta, tzn. napr. používanie spoločnej šálky, uteráka.

Nákaza je možná aj transfúziou krvi. Inkubačná doba je 10 až 21 dní.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Prejavy

Piata choroba sa prejavuje ako klasická infekcia s horúčkou, slabosťou, únavou a s bolesťami svalov a kĺbov. Po niekoľko dňoch od začiatku príznakov sa objaví aj charakteristická červená vyrážka okolo úst a na lícach, postupne sa šíri na trup a na končatiny nakazeného. Vyrážka býva svrbivé a dieťa si môže ložiská vyrážky rozškrabať.

Infekcia postihuje predovšetkým deti od 3 do 15 rokov. Hoci väčšinu chorých tvoria deti, môže sa infekcia objaviť aj u dospelých, ktorí nie sú nijako chránení pred touto chorobou. Veľmi závažná je nákaza tehotných žien v prvom trimestri, ktorá často vedie k potrateniu plodu.

Diagnostika

Diagnózu obvykle stanoví pediater na základe prejavov ochorenia, ďalšia diagnostika nie je vo väčšine prípadov nutná.

Liečba

Piata choroba nie je liečiteľná, predsa len ide o virózu. Našťastie nebýva priebeh závažný a postačuje pokoj na lôžku s podávaním liekov proti horúčke a prípadne liekov proti bolesti.

Príznaky u väčšiny chorých vymiznú do niekoľkých týždňov. Chorý človek by rozhodne nemal prísť do blízkeho kontaktu s tehotnou ženou.

Piata choroba (erythema infectiosum)

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.