Piata choroba (erythema infectiosum)

Piata chorobaPiata choroba je detské vírusové infekčné ochorenie, ktoré sa označuje ako erythema infectiosum [erythema infekciózum]. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby.

Piata choroba a jej príčiny


Príčinou je vírusová nákaza, presnejšie povedané ide o tzv. Parvovírus B19. Typickým spôsobom prenosu je kvapôčková infekcia, ktorá napáda dýchacie cesty a dobre sa šíri v detských kolektívoch.

Tiež je možná kontaktná cesta, tzn. napr. používanie spoločnej šálky, uteráka. Nákaza je možná aj transfúziou krvi. Inkubačná doba je 10 až 21 dní.

Prejavy

Piata choroba sa prejavuje ako klasická infekcia s horúčkou, slabosťou, únavou a s bolesťami svalov a kĺbov.

Po niekoľko dňoch od začiatku príznakov sa objaví aj charakteristická červená vyrážka okolo úst a na lícach, postupne sa šíri na trup a na končatiny nakazeného.

Vyrážka býva svrbivé a dieťa si môže ložiská vyrážky rozškrabať. Infekcia postihuje predovšetkým deti od 3 do 15 rokov. Hoci väčšinu chorých tvoria deti, môže sa infekcia objaviť aj u dospelých, ktorí nie sú nijako chránení pred touto chorobou.

Veľmi závažná je nákaza tehotných žien v prvom trimestri, ktorá často vedie k potrateniu plodu.

Diagnostika

Diagnózu obvykle stanoví pediater na základe prejavov ochorenia, ďalšia diagnostika nie je vo väčšine prípadov nutná.

Liečba

Piata choroba nie je liečiteľná, predsa len ide o virózu. Našťastie nebýva priebeh závažný a postačuje pokoj na lôžku s podávaním liekov proti horúčke a prípadne liekov proti bolesti.

Príznaky u väčšiny chorých vymiznú do niekoľkých týždňov. Chorý človek by rozhodne nemal prísť do blízkeho kontaktu s tehotnou ženou.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/pata-nemoc

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button