Vyliec.sk > Choroby > Šiesta choroba (roseola infantum, exanthema subitum)

Šiesta choroba (roseola infantum, exanthema subitum)

Šiesta chorobaŠiesta choroba je infekčné vírusové ochorenie, ktoré sa vyskytuje prevažne v detskom veku. Choroba je známa aj pod ďalšími odbornejšími názvami ako je roseola infantum a exanthema subitum.

Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje a ako ju diagnostikovať a liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v tomto článku.

Šiesta choroba a jej príčiny


Ochorenie je spôsobené vírusmi, ktoré patria do širokej skupiny herpesvírusov. Obvyklý vek nakazených je do dvoch rokov života, tj. novorodenecký a batoľací vek. Vyšší vek nie je vylúčený, ale ide o zriedkavé prípady.

Vírus sa prenáša úzkym kontaktom v kolektívoch, typickou formou prenosu je pomocou slín a kontaminovanými predmetmi dennej potreby.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Prejavy

Ochorenie začne ako epizóda vysokej horúčky dosahujúcej 39-40 ° C, ktorá môže byť sprevádzaná horúčkovitými kŕčmi. Horúčka však pomerne rýchlo ustupuje a je nasledovaná výsevom červenej kožnej vyrážky.

Najsilnejšie zasiahnutý je trup a končatiny, vyrážka nebýva svrbivá, mizne za niekoľko dní.

Diagnostika

Diagnózu väčšinou stanovuje detský lekár (pediater) na základe klinických príznakov a základného fyzikálneho vyšetrenia. Ďalšie vyšetrenia nebývajú vo väčšine prípadov potrebné.

Liečba

Infekcia sa väčšinou nijako nelieči a sama vymizne najneskôr do jedného týždňa od prvých príznakov. Odporúča sa kľudový režim a dostatočný prísun tekutín, podpornými liekmi sú antipyretiká podľa odporúčania lekára.

Rozhodne platí zákaz podávania liekov obsahujúcich kyselinu acetylsalicylovú deťom pre riziko vzniku nebezpečného Reyovho syndrómu.

Šiesta choroba (roseola infantum, exanthema subitum)

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.