Úvod / Choroby / Šiesta choroba (roseola infantum, exanthema subitum)

Šiesta choroba (roseola infantum, exanthema subitum)

Šiesta chorobaŠiesta choroba je infekčné vírusové ochorenie, ktoré sa vyskytuje prevažne v detskom veku. Choroba je známa aj pod ďalšími odbornejšími názvami ako je roseola infantum a exanthema subitum.

Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje a ako ju diagnostikovať a liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v tomto článku.

Šiesta choroba a jej príčiny:


Ochorenie je spôsobené vírusmi, ktoré patria do širokej skupiny herpesvírusov. Obvyklý vek nakazených je do dvoch rokov života, tj. novorodenecký a batoľací vek. Vyšší vek nie je vylúčený, ale ide o zriedkavé prípady. Vírus sa prenáša úzkym kontaktom v kolektívoch, typickou formou prenosu je pomocou slín a kontaminovanými predmetmi dennej potreby.

Prejavy:

Ochorenie začne ako epizóda vysokej horúčky dosahujúcej 39-40 ° C, ktorá môže byť sprevádzaná horúčkovitými kŕčmi. Horúčka však pomerne rýchlo ustupuje a je nasledovaná výsevom červenej kožnej vyrážky. Najsilnejšie zasiahnutý je trup a končatiny, vyrážka nebýva svrbivá, mizne za niekoľko dní.

Diagnostika:

Diagnózu väčšinou stanovuje detský lekár ( pediater ) na základe klinických príznakov a základného fyzikálneho vyšetrenia. Ďalšie vyšetrenia nebývajú vo väčšine prípadov potrebné.

Liečba:

Infekcia sa väčšinou nijako nelieči a sama vymizne najneskôr do jedného týždňa od prvých príznakov. Odporúča sa kľudový režim a dostatočný prísun tekutín, podpornými liekmi sú antipyretiká podľa odporúčania lekára. Rozhodne platí zákaz podávania liekov obsahujúcich kyselinu acetylsalicylovú deťom pre riziko vzniku nebezpečného Reyovho syndrómu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *