Cefzil

CefzilCefzil je antibiotikum zo skupiny cefalosporínov 2. generácie a jeho účinnou látkou je zlúčenina cefprozil.

Princíp lieku Cefzil


Cefprozil narúša schopnosť bakteriálnych buniek vytvárať bunkovú stenu, ktorá ich chráni pred okolím a tým ich priamo zabíja.

Použitie

Cefzil môžeme predpísať na infekcie horných dýchacích ciest vrátane angíny, na zápaly pľúc a močové infekcie vrátane zápalov obličiek.

Dôležitou podmienkou na nasadenie konkrétneho antibiotika je dostatočná citlivosť prítomných baktérií na toto antibiotikum (zistí sa mikrobiologickým vyšetrením).

Podávanie

Záleží na rozhodnutí predpisujúceho lekára, bežná dávka u dospelého človeka je jedna tableta o sile 250 alebo 500 miligramov podávaná každých 12 hodín.

Existuje aj Cefzil vo forme prášku na prípravu suspenzie (Cefzil O.S.).

Najvyššia celková dávka podávaná deťom nesmie prekročiť najvyššiu celkovú dávku odporúčanú pre dospelých, t.j. 500 mg každých 12 hodín, prípadne 24 hodín. 

Tento liek nemá vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Cefzil sa má používať počas tehotenstva a dojčenia iba ak je to nevyhnutné.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. U cefalosporínov vznikajú nežiaduce účinky ako sú bolesti hlavy, nechutenstvo a tráviace ťažkosti.

Ďalším nežiaducim efektom sú alergie.

Lekári by mali  byť opatrní s predpisovaním cefalosporínových antibiotík pacientom alergickým na penicilín – sú tu totiž časté skrížené alergické reakcie.

Časté vedľajšie účinky sú napr. hnačka, nevoľnosť, zvracanie, bolesti brucha, závrat, detská plienková dermatitída a infekcia vyvolaná necitlivými baktériami, zápal pošvy, zvýšenie hladiny pečeňových enzýmov, zvýšenie počtu eozinofilov (druh bielych krviniek).

Menej časté vedľajšie účinky sú napr. podráždenosť, nervozita, nespavosť, zmätenosť, ospalosť, žihľavka, vyrážka, zvýšenie hladiny močovinového dusíka a kreatinínu v sére, zvýšenie hladiny enzýmu alkalická fosfatázá v krvi, zníženie počtu bielych krviniek.

Medzi zriedkavé vedľajšie účinky patrí napr. žltačka, zvýšenie hladiny bilirubínu v krvi, zníženie zrážanlivosti krvi, anafylaxia (precitlivenosť organizmu na cudzorodú bielkovinu), horúčka, multiformný erytém (ochorenie kože a slizníc prejavujúce sa sýtočervenými fľakmi), Stevensov-Johnsonov syndróm, angioedém (opuch podkožného tkaniva), zníženie počtu krvných doštičiek, zápal hrubého čreva vrátane tzv. pseudomembranóznej kolitídy, svrbenie v oblasti pohlavných orgánov a sérová choroba (imunologická precitlivenosť na liek).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button