Angioedém

angioedemAngioedém je stav, ktorý je spojený s opuchom množstva tkanív, najmä podkožia. Tento stav môže byť aj život ohrozujúci pokiaľ dôjde k opuchu dýchacích ciest. Viac o príčinách angioedému, jeho liečbe a diagnostike sa dočítate v nasledujúcom článku. 

Príčiny angioedému


Angioedém má dve základné formy – vrodenú a získanú. Vrodený (hereditárny) je spôsobený genetickou chybou.

Vada je dedičná a spôsobí narušenú funkciu zápalového systému známeho ako komplement.

Nadmerná aktivácia tohto systému vedie k záchvatom zvýšenej priepustnosti krvných ciev. Získaný je vyvolaný alergickými reakciami, pri ktorých sa zvyšuje priepustnosť ciev v množstve tkanív a niekedy sprevádza autoimunitné ochorenia. Veľmi zriedkavo môže byť spôsobený ACE-inhibítormi.

Prejavy

Angioedém sa prejaví opuchom rôznych tkanív. U dedičného angioedému ide o opakované záchvaty vznikajúce rýchlo veľmi často bez jasnej príčiny.

U získaného angioedému ide zvyčajne o reakciu na stretnutie s alergénom. Opuchy podkožných tkanív sú dobre viditeľné na tvári, nepríjemné sú najmä opuchy okolo očí a okolo úst.

Opuchnutý jazyk sa zväčší a spolu s opuchom hlasiviek a sliznicou dýchacích ciest môže spôsobiť akútne dýchavičnosť.

Opuchy čriev sú typické skôr pre hereditárny a prejavia sa náhlou bolesťou brucha s hnačkami.

Diagnostika

Diagnóza závisí na klinických príznakoch, u dedičného angioedému je typický rodinný výskyt a genetickým vyšetrením je zvyčajne možné preukázať niektorú zo známych genetických mutácií.

Liečba

Záchvaty angioedému sa lieči pomocou špeciálnych liekov, ktoré veľmi zjednodušene povedané ovplyvňujú priepustnosť ciev a znižujú opuchy.

Lieky sú to drahé a inak sa bežne nevyužívajú. V prípade náhleho opuchu horných dýchacích ciest môže byť jediným riešením intubácia pacienta a prípadne napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu s cieľom zabezpečiť okysličenie organizmu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/angioedem

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button