
Adenóm pečene
Adenóm pečene je nie celkom presný názov pre tzv. hepatocelulárny adenóm. Tento nezhubný nádor vzniká z pečeňových buniek (hepatocytov) a nie je príliš častý. Ako sa tento nádor pečene prejavuje, ako ho liečiť a diagnostikovať? Viac informácií sa dozviete v tomto článku.

Alkoholická hepatitída
Alkoholická (alkoholová) hepatitída znamená zápal pečeňového tkaniva, ktorý je vyvolaný alkoholom. Je jednou z foriem alkoholického poškodenia pečene. Tu budeme písať hlavne o akútnej alkoholovej hepatitíde, existuje však aj chronická alkoholová hepatitída vyvolaná chronickým alkoholizmom, ktorá s obľubou prechádza do cirhózy pečene.

Alkoholová demencia
Alkoholová demencia je jednou z komplikácií chronického alkoholizmu. Je to stav nepríjemný ako pre postihnutého, ktorého obmedzuje v bežnom živote, tak pre jeho blízke okolie. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe.

Alkoholové poškodenia pečene
Alkoholové poškodenia pečene je označenie pre celú skupinu chorobných stavov, ktoré vznikajú vplyvom pôsobenia alkoholu na pečeňové tkanivo. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, rizikových faktoroch, prejavoch, diagnostike a liečbe týchto chorobných stavov.

Autoimunitná hepatitída
Autoimunitná hepatitída je nepríjemné ochorenie pečene, ktorého podstatou je chronický pečeňový zápal. Ten v dlhodobom horizonte poškodzuje tkanivo pečene a spôsobuje zhoršovanie pečeňových funkcií.

Caroliho choroba
Caroliho [Karoliho] choroba je vrodené ochorenie pečene a drobných žlčových ciest. Jedná sa o veľmi vzácnu chorobu, popisovanú výskytom jedna k miliónu. O niečo častejšia je Caroliho choroba v Ázii a častejšie sa vyskytuje u žien ako u mužov.

Cirhóza pečene
Cirhóza pečene je v SR vcelku bežné ochorenie. Jej príčinou je ťažké poškodenie pečene, najčastejšie spôsobené dlhodobou konzumáciou alkoholu alebo ochorením infekčnou hepatitídou (najčastejšie k cirhóze vedie typ C, niekedy aj typ B).

Deficit alfa-1-antitrypsínu
Deficit (nedostatok) zlúčeniny alfa-1-antitrypsínu je pomerne zaujímavé geneticky podmienené ochorenie, ktoré svojho nositeľa ohrozuje množstvom komplikácií vrátane ochorenia pľúc a pečene.

Infekčné hepatitídy
Infekčné hepatitídy sú širokou skupinou ochorení. Najdôležitejšie sú hepatitídy spôsobené tzv. hepatotropnými (= pečeň-napádajúcimi) vírusmi – najmä vírusové hepatitídy typu A, B, C, D a E a práve nim je venovaný tento článok.

Mononukleóza
Mononukleóza je infekčné ochorenie do istej miery podobné klasickej bakteriálnej angíne a v SR najčastejšie postihuje dospievajúcich mladých ľudí. Nie je to choroba nijako banálna, nesie so sebou rôzne komplikácie a môže sa za istých okolností vracať. Ako sa prejavuje, ako ju diagnostikovať a aká sú príčiny vzniku tejto choroby? Rozhodne by bolo vhodné si o …

Mycosis fungoides
Mycosis fungoides [mykózis fungojdés] je zdanlivé kožné ochorenie, ktoré však v skutočnosti veľmi zaujíma hematológov (lekárov zaoberajúcich sa chorobami krvi), pretože ide o najčastejšiu formu kožných lymfómov. Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia, ako sa prejavuje, ako ho liečiť a diagnostikovať? Všetky dôležité informácie o tejto choroba sa dočítate v tomto článku.

Nedostatok bielkovín
Nedostatok bielkovín je celosvetovo pomerne častý problém, ktorý so sebou nesie veľa závažných komplikácií. Bielkoviny sú totiž jednou zo základných živín a predstavujú pre naše telo stavebný materiál. Bielkoviny okrem toho fungujú aj ako naše enzýmy a zúčastňujú sa imunitných reakcií. Ich nedostatok preto logicky vedie k rozvratu celého organizmu.

Otrava aflatoxínom
Ako sa otrava aflatoxínom prejavuje, aké sú jej príčiny ako ju diagnostikovať a liečiť? Aflatoxín je nebezpečná zlúčenina zo skupiny mykotoxínov, čo sú jedovaté látky produkované niektorými hubami a plesňami. V skutočnosti je aflatoxínov celá skupina, označujú sa veľkými písmenami (napr. aflatoxín B, aflatoxín M a pod.).

Otrava muchotrávkou zelenou
Otravu muchotrávkou zelenou sme zaradili do sekcie o chorobách pre jej závažnosť. Otrava touto hubou totiž nezriedka končí smrťou (alebo aspoň ťažkými následkami) a v našom hubársky milujúcom národe občas k podobnej tragédii dôjde.

Otrava paracetamolom
Predávkovanie (či skôr lepšie povedané otrava) paracetamolom je veľmi nebezpečný stav, kvôli riziku ťažkého poškodenia pečene. Ako sa otrava paracetamolom prejavuje a ako ju liečiť? Paracetamol je zlúčenina, ktorá je podobná nesteroidným antireumatikám, má silný účinok na tlmenie horúčky (antipyretikum) a okrem toho tlmí bolesť.

Pečeňová encefalopatia
Pečeňová encefalopatia je označenie pre narušenie mozgových funkcií, ktoré je spôsobené dôsledkom zlyhávania pečene. Aké sú príčiny, prejavy a diagnostika pečeňovej encefalopatie sa dozviete v nasledujúcom článku.

Pečeňová pelióza
Pečeňová pelióza je menej známe a menej časté ochorenie, pri ktorom sa v pečeni vyskytujú abnormálne dutiny vyplnené krvou. Pelióza sa vyskytuje u mužov aj u žien, väčšina prípadov je nájdených náhodne. Ako sa toto ochorenie prejavuje, aké sú jeho príčiny, ako ho diagnostikovať a liečiť? Viac informácií sa dozviete v nasledujúcom článku.

Pečeňové cysty
Pečeňové cysty a nález pečeňových cýst je relatívne bežný, pretože sa vyskytujú až u 5% populácie. Tieto cysty väčšinou nespôsobujú žiadne ťažkosti a bývajú náhodným nálezom. Všeobecne povedané je cysta dutina krytá vrstvou buniek, ktorá väčšinou obsahuje tekutinu. Článok venovaný problematike cýst nájdete tu.

Portálna hypertenzia
Portálna hypertenzia označuje závažný stav, kedy je zvýšený tlak vo vrátnicovej (portálnej) žile. Portálna žila je veľmi dôležitá – nachádza sa v dutine brušnej a vzniká sútokom žil odvádzajúcich krv zo sleziny a z čriev. Krv z portálnej žily vteká do pečene, kde sa vrátnicová žila rozpadá na malé žilky. V pečeni je krv zbavená …

Primárna biliárna cirhóza (PBC)
Primárna biliárna cirhóza sa označuje skratkou PBC a jedná sa o veľmi nepríjemné ochorenie vedúce k ťažkému poškodeniu pečene. Choroba má svojimi prejavmi isté podobnosti s chorobou známou ako primárna sklerózujúca cholangitída (PSC).

Rakovina pečene
V našej krajine nie je rakovina pečene až tak časté nádorové ochorenie. Jeho výskyt však narastá a z hľadiska celosvetového výskytu tento nádor nie je nijak vzácny. Pokiaľ nie je toto ochorenie zachytené včas, má veľmi závažnú prognózu.

Spontánna bakteriálna peritonitída
Spontánna bakteriálna peritonitída je vážna infekčná komplikácia ascitu (tekutiny v dutine brušnej) vzniknutého na podklade pokročilej cirhózy pečene s portálnym pretlakom. Ide o stav, ktorý je nutné správne diagnostikovať a liečiť, pretože jeho úmrtnosť môže byť vysoká. Aké sú presné a skutočné príčiny tohto stavu, ako ho diagnostikovať a liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v …

Steatóza pečene
Steatóza pečene (stukovatenie pečene) je relatívne častý stav postihujúci tkanivo pečene. Ako už názov napovedá, ide sa o hromadenie tukových častíc v pečeni, ktoré niekedy môžu narušiť ich funkciu a spôsobiť aj nezvratné poškodenie pečene.

Zápal žlčníka
Zápal žlčníka (latinsky cholecystitída) je ochorenie, s ktorým sa lekári pomerne často stretávajú. Pacienti s touto chorobou ležia aj na interných oddeleniach, ale vzhľadom k tomu, že definitívna liečba je operačná, patrí zápal žlčníka najmä do oblasti chirurgie.

Zápal žlčových ciest
Zápal žlčových ciest (cholangitída, cholangoitída) je nebezpečné infekčné ochorenie, ktoré môže chorého ohroziť na živote. Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa prejavuje a ako sa dá liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Zápaly pečene
Zápaly pečene tvoria veľmi širokú skupinu chorôb s odlišnými príčinami, priebehom a prognózou. Je vhodné si o nich povedať niekoľko slov a usporiadať si túto zložitú tému.

Žltačka typu A
Žltačka typu A patrí medzi vírusové infekčné hepatitídy. Preložené do slovenčiny to znamená, že ide o infekčnú chorobu spôsobenú vírusmi, ktorá sa prejavuje zápalom tkaniva pečene. teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike, prognóze, prevencií a liečbe tejto choroby.

Žltačka typu B
Žltačka typu B patrí medzi vírusové infekčné hepatitídy. Preložené do slovenčiny to znamená, že ide o infekčnú chorobu spôsobenú vírusmi, ktorá sa prejavuje zápalom tkaniva pečene. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike, prognóze a liečbe tohoto typu žltačky.

Žltačka typu C
Žltačka typu C patrí medzi vírusové infekčné hepatitídy. Preložené do slovenčiny to znamená, že ide o infekčnú chorobu spôsobenú vírusmi, ktorá sa prejavuje zápalom tkaniva pečene. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike prognóze a liečbe tejto choroby.

Žltačka typu D
Žltačka typu D patrí medzi vírusové infekčné hepatitídy. Preložené do slovenčiny to znamená, že ide o infekčnú chorobu spôsobenú vírusmi, ktorá sa prejavuje zápalom tkaniva pečene. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby.

Žltačka typu E
Žltačka typu E patrí medzi vírusové infekčné hepatitídy. Preložené do slovenčiny to znamená, že ide o infekčnú chorobu spôsobenú vírusmi, ktorá sa prejavuje zápalom tkaniva pečene. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby.

Zlyhanie pečene
Zlyhanie pečene možno považovať za smrteľne nebezpečný stav, ktorý sa ani pri najlepšej možnej liečbe nemusí podariť zvládnuť a chorý na neho zomrie. Je to dané prostým faktom, že pečeň je chemická továreň nášho organizmu. Je zodpovedná za výrobu celého množstva rozličných zlúčenín nutných pre správny chod organizmu a umožňujú odstraňovanie škodlivín a odpadových látok …

Biopsia pečene
Biopsia pečene je diagnostickú metódou, ktorej podstatou je získanie vzorky tkaniva pečene k ďalšiemu vyšetrovaniu.

Pečeňové testy
Čo sú to pečeňové testy, aký je význam a informačná hodnota týchto testov? Ako prebieha toto vyšetrenie? Pečeňové testy sú laboratórnym vyšetrením stavu pečene. Zaraďujeme sem najmä stanovenie 4 pečeňových enzýmov, ktoré môžeme doplniť vyšetrením bilirubínu. Pečeňové enzýmy sú zlúčeniny vyskytujúce sa v pečeňových bunkách a zaujímajú nás najmä tieto:

Vyšetrenie krvného obrazu
Vyšetrenie krvného obrazu je denným chlebom lekárov na väčšine oddelení aj v ambulanciách, špeciálny význam má predovšetkým pre hematológa. Z krvného obrazu môžeme zistiť veľké množstvo informácií, a preto je nutné o tomto vyšetrení niečo vedieť.

Vyšetrenie stolice
Čo je to vyšetrenie stolice, ako toto vyšetrenie prebieha a čo všetko sa pri ňom vyšetruje? Aké ma vyšetrenie stolice výhody a nevýhody? Vyšetrenie stolice je v medicíne veľmi dôležité. Je to napokon celkom logické – stolica predstavuje významný odpadový produkt nášho metabolizmu a môže nás informovať o stave tráviaceho traktu. V dnešnej dobe existuje viacero rôznych …