Pečeňová pelióza

Pečeňová peliózaPečeňová pelióza je menej známe a menej časté ochorenie, pri ktorom sa v pečeni vyskytujú abnormálne dutiny vyplnené krvou. Pelióza sa vyskytuje u mužov aj u žien, väčšina prípadov je nájdených náhodne.

Ako sa toto ochorenie prejavuje, aké sú jeho príčiny, ako ho diagnostikovať a liečiť? Viac informácií sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny pečeňovej peliózy


Presný mechanizmus vzniku peliózy pečene nie je presne známy, predpokladá sa poškodenie krvných ciev vnútri pečene, čo vedie k ich rozšíreniu a vzniku už zmienených dutín plných krvi, ktoré môžu byť považované za určitú formu aneuryziem.

Predpokladá sa, že tieto poškodenia ciev môžu súvisieť s niektorými infekciami (HIV infekcia, tuberkulóza), liekmi (kortikoidy, steroidy a niektoré imunosupresíva) a nádorovými chorobami (niektoré lymfómy, mnohopočetný myelóm a nádory pečene).

Prejavy

Pečeňová pelióza sa zvyčajne klinicky neprejavuje, len môžu byť zvýšené pečeňové testy. Pokročilé ťažké formy môžu spôsobiť narušenie pečeňových funkcií so vznikom žltačky a zväčšením pečene s rozvojom pečeňového zlyhania.

Veľkou komplikáciou môže byť prasknutie niektorej z dutín a veľké krvácanie do dutiny brušnej, ktoré môže spôsobiť smrť vykrvácaním.

Diagnostika

Pečeňová pelióza je zvyčajne stanovená na základe zvýšených pečeňových testov a prevedení zobrazovacích metód (najprv ultrazvuk, potom CT vyšetrenie), ktoré nájdu v tkanive pečene mnohopočetné dutiny s krvou. Veľkosť týchto dutín je premenlivá, môže ísť o milimetre aj o centimetre. Okrem samotnej diagnózy je vždy nutné pátrať po závažných súvisiacich stavoch.

Liečba pečeňovej peliózy

Samotná pelióza sa nedá liečiť, avšak mnohokrát dôjde k zlepšeniu pri liečbe pridruženého ochorenia, ak je to možné. Pokročilé štádia zhoršujúce zdravotný stav pacienta sa niekedy musia liečiť transplantáciou pečene.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/jaterni-pelioza

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

  Použité zdroje: základné zdroje textu

  1 komentár

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  Back to top button