Úvod / Choroby / Pečeňová pelióza

Pečeňová pelióza

Pečeňová peliózaPečeňová pelióza je menej známe a menej časté ochorenie, pri ktorom sa v pečeni vyskytujú abnormálne dutiny vyplnené krvou. Pelióza sa vyskytuje u mužov aj u žien, väčšina prípadov je nájdených náhodne.

Ako sa toto ochorenie prejavuje, aké sú jeho príčiny, ako ho diagnostikovať a liečiť? Viac informácií sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny pečeňovej peliózy:


Presný mechanizmus vzniku peliózy pečene nie je presne známy, predpokladá sa poškodenie krvných ciev vnútri pečene, čo vedie k ich rozšíreniu a vzniku už zmienených dutín plných krvi, ktoré môžu byť považované za určitú formu aneuryziem.

Predpokladá sa, že tieto poškodenia ciev môžu súvisieť s niektorými infekciami (HIV infekcia, tuberkulóza), liekmi (kortikoidy, steroidy a niektoré imunosupresíva) a nádorovými chorobami (niektoré lymfómy, mnohopočetný myelóm a nádory pečene).

Prejavy pečeňovej peliózy:

Pečeňová pelióza sa zvyčajne klinicky neprejavuje, len môžu byť zvýšené pečeňové testy. Pokročilé ťažké formy môžu spôsobiť narušenie pečeňových funkcií so vznikom žltačky a zväčšením pečene s rozvojom pečeňového zlyhania.

Veľkou komplikáciou môže byť prasknutie niektorej z dutín a veľké krvácanie do dutiny brušnej, ktoré môže spôsobiť smrť vykrvácaním.

Diagnostika:

Pečeňová pelióza je zvyčajne stanovená na základe zvýšených pečeňových testov a prevedení zobrazovacích metód (najprv ultrazvuk, potom CT vyšetrenie), ktoré nájdu v tkanive pečene mnohopočetné dutiny s krvou. Veľkosť týchto dutín je premenlivá, môže ísť o milimetre aj o centimetre. Okrem samotnej diagnózy je vždy nutné pátrať po závažných súvisiacich stavoch. 

Liečba pečeňovej peliózy:

Samotná pelióza sa nedá liečiť, avšak mnohokrát dôjde k zlepšeniu pri liečbe pridruženého ochorenia, ak je to možné. Pokročilé štádia zhoršujúce zdravotný stav pacienta sa niekedy musia liečiť transplantáciou pečene.

Jeden komentár

  1. Je na SK niekto, kto sa pelioze pecene venuje blizsie?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *