Vyliec.sk / Choroby / Žltačka typu B

Žltačka typu B

Žltačka typu BŽltačka typu B patrí medzi vírusové infekčné hepatitídy. Preložené do slovenčiny to znamená, že ide o infekčnú chorobu spôsobenú vírusmi, ktorá sa prejavuje zápalom tkaniva pečene. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike, prognóze a liečbe tohoto typu žltačky.

Žltačka typu B a jej príčiny


Príčinou je nákaza vírusom žltačky typu B (HBV vírus). Jedná sa o nebezpečné a celosvetovo veľmi rozšírené ochorenie, počty nakazených sa počítajú na stovky miliónov.

Vírus sa prenáša telesnými tekutinami, napríklad pohlavným stykom, zdieľaním injekcií u vnútrožilových narkomanov, pri neodborne vykonávanom tetovaní a piercingu, transfúziami *, dialýzou * a pod. Relatívne často dochádza k prenosu z chorej matky na plod.

* Vo vyspelých štátoch vrátane SR je riziko prenosu týmto spôsobom minimálne až nulové.

Prejavy

Po nákaze môže pretrvávať bezpríznakové obdobie v dĺžke 1-3 mesiace. Nasleduje obdobie akútneho zápalu pečene, ktoré je spojené s nevoľnosťou, nechutenstvom, zvracaním a hnačkami. Žltačka (tj. žlté zafarbenie očného bielka, kože a slizníc) môže a nemusí byť prítomná.

Po akútnej fáze u mnohých ľudí dôjde k úplnému uzdraveniu, organizmu sa podarí vírus žltačky B kompletne zničiť. U veľmi malého percenta ľudí môže akútny zápal pečene prejsť do tzv. Fulminantného priebehu spojeného s rýchlym zlyhaním pečene, ktoré končí často smrťou.

U niektorých nakazených, napríklad u chorých s oslabenou imunitou a u detí, bohužiaľ nie je imunitný systém schopný telo vírusu zbaviť a choroba prechádza do chronickej fázy. Existuje riziko, že pretrvávanie vírusu v organizme povedie k vzniku chronického zápalu pečene, ku vznik cirhózy alebo rakoviny pečene.

Diagnostika

Zaujímajú nás klinické ťažkosti pacienta, prítomnosť žltačky a prípadné rizikové správanie (nechránený pohlavný styk alebo injekčná narkománia a pod.). V krvných náberoch nájdeme zvýšené pečeňové testy.

Akútnu alebo chronickú infekciu môžeme dokázať pomocou špeciálnych náberov na antigény (časti vírusu) a protilátky proti týmto antigénom. Ťarchu postihnutia tkaniva pečene u chronického zápalu možno zhodnotiť zo vzorky získanej biopsiou pečene. Ultrazvuk brucha môže ukázať niektoré zmeny typické pre cirhózu a ložiská rakoviny pečene.

Prognóza

Môže byť rôzna. Celý rad ľudí sa po akútnom ochorení úplne uzdraví (pomerne malé percento pritom zomrie na akútne zlyhanie pečene) a u zvyšku zostane vírus v ich tele. Časť týchto ľudí budú bezpríznakoví nositelia vírusu, u iných však dôjde k poškodzovaniu pečene s možným vznikom cirhózy alebo zhubného nádoru.

Prevencia

Existuje vakcína, ktorou sa od roku 2001 plošne očkujú deti, inak je vyhradená pre ľudí s vysokým rizikom kontaktu s nákazou (zdravotníci, pacienti s chorými obličkami pred začatím dialýzy a pod.).

Žltačka typu B a jej liečba

Je nutné liečiť pacientov s chronickou infekciou HBV vírusom, u ktorých dochádza k poškodzovaniu tkaniva pečene. Používa sa množstvo špeciálnych preparátov, historicky najviac známi bol tzv. Pegylovaný interferón. Hoci sa súčasnými metódami nedajú infekciu úplne vyliečiť, sme u rady pacientov schopní navodiť stav dlhodobej remisie (tj. pacient je bez laboratórnych a klinických prejavov infekcie). Pri veľmi ťažkom postihnutí tkaniva pečene je možné zvážiť transplantáciu pečene, nie každý pacient je však tohto náročného zákroku schopný.

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.