Vyliec.sk / Choroby / Žltačka typu A

Žltačka typu A

Žltačka typu AŽltačka typu A patrí medzi vírusové infekčné hepatitídy. Preložené do slovenčiny to znamená, že ide o infekčnú chorobu spôsobenú vírusmi, ktorá sa prejavuje zápalom tkaniva pečene. teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike, prognóze, prevencií a liečbe tejto choroby.

Žltačka typu A a jej príčiny


Príčinou je vírus hepatitídy A, ktorý sa u chorého človeka vylučuje stolicou a šíri sa v prostredí s nedokonalou hygienou ("choroba špinavých rúk"). Má tendenciu k šíreniu v epidémiách.

Na lekárskych fakultách sa stále spomína epidémia v Československu v roku 1979, keď sa desiatky tisíc ľudí nakazili z mrazených jahôd pôvodom z Poľska.

Prejavy

Od nákazy do začiatku príznakov väčšinou uplynú 4 týždne. Sám vírus nám príliš neškodí a ťažkosti vznikajú skôr na základe imunitnej odpovede organizmu.

Príznaky môžu byť pomerne mierne a zahŕňajú únavu, zvýšenú teplotu, nechutenstvo, nevoľnosť, zvracanie a hnačky. Pomerne často sa objaví aj žltačka (tj. žlté zafarbenie očného bielka, kože a slizníc).

Diagnostika

Dôležité je pacienta vypočuť, zistiť vyššie uvedené ťažkosti a prípadne získať informácie o výskyte žltačky typu A v jeho okolí. V krvných náberoch nájdeme zvýšenie pečeňových testov a špeciálnymi vyšetreniami môžeme nájsť aj protilátky proti vírusu žltačky A, čím je diagnóza definitívne potvrdená.

Prognóza

Prognóza je výborná. Žltačka typu A nespôsobuje chronické poškodenie pečene ani cirhózu a po relatívne krátkej dobe dôjde k plnému uzdraveniu.

Prevencia

Existuje vakcína, ktorá sa nepodáva všetkým občanom, ale môžu ju preventívne dostať cestovatelia do miest s nižšou hygienickou úrovňou.

Liečba

Pacient je hospitalizovaný na infekčnom oddelení (tj. robí sa izolácia), má zákaz piť alkohol a dostáva diétne netučnú stravu. Môžu sa podávať aj lieky na ochranu tkaniva pečene (tzv. hepatoprotektíva), ale ich účinky nemožno považovať za zázračné.

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.