Úvod / Choroby / Otrava paracetamolom

Otrava paracetamolom

Otrava paracetamolomPredávkovanie (či skôr lepšie povedané otrava) paracetamolom je veľmi nebezpečný stav, kvôli riziku ťažkého poškodenia pečene. Ako sa otrava paracetamolom prejavuje a ako ju liečiť? Paracetamol je zlúčenina, ktorá je podobná nesteroidným antireumatikám, má silný účinok na tlmenie horúčky (antipyretikum) a okrem toho tlmí bolesť.

Otrava paracetamolom a jej príčiny:


Zlúčeninu paracetamol už iste užil prakticky každý z nás, obsahuje ju viacero liekov (Paralen, Paramax, Paracetamol a mnohé ďalšie). Paracetamol je celkovo pomerne šetrný, ale vo vyšších dávkach je nebezpečný pre pečeň.

Smrteľná toxická dávka pre dospelého je asi 20 tabliet o sile 500 miligramov. Toxický účinok však výrazne rastie pri súčasnej kombinácii liekov s alkoholom, v takom prípade stačí k smrteľnej otrave aj menšia dávka paracetamolu.

Prejavy:

Otrávení ľudia majú vysoké riziko rozvoja akútneho zlyhania pečene do niekoľkých dní od otravy. Toto zlyhanie sa môže prejaviť náhlym vznikom žltačky, narušením krvného zrážania so vznikom krvácavých komplikácií a pomerne náhle vzniknutej poruche mozgových funkcií, ktorú označujeme ako pečeňová encefalopatia.

Postihnutie mozgu môže vyvolať zmätenosť, poruchu vedomia a následne aj smrť. Poškodenie pečene je zvyčajne nasledované akútnym zlyhaním obličiek v rámci tzv. Hepatorenálneho syndrómu.

Diagnostika:

Diagnóza je pomerne jasná u človeka, ktorý požil či už náhodne alebo v samovražednom úmysle väčšie množstvo paracetamolu. Okrem klinických prejavov v laboratóriu nájdeme výrazne zvýšené pečeňové testy.

Otrava paracetamolom a jej liečba:

Do krátkej chvíli po otrave možno vykonať výplach žalúdka a podať živočíšne uhlie na zníženie vstrebávania paracetamolu z tráviaceho traktu. Protilátkou pri otrave je zlúčenina acetylcysteín, ktorá zjednodušene povedané chráni pečeň pred toxickým účinkom paracetamolu, musí sa však podávať vo vysokých dávkach.

Ak sa u chorého rozvinie ťažké akútne zlyhanie pečene, potom je niekedy nutné zvážiť jej transplantáciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *