Vyliec.sk / Choroby / Žltačka typu E

Žltačka typu E

Žltačka typu EŽltačka typu E patrí medzi vírusové infekčné hepatitídy. Preložené do slovenčiny to znamená, že ide o infekčnú chorobu spôsobenú vírusmi, ktorá sa prejavuje zápalom tkaniva pečene. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby.

Žltačka typu E a jej príčiny


Príčinou je vírus hepatitídy E, ktorý sa u chorého človeka vylučuje stolicou a šíri sa v prostredí s nedokonalou hygienou ("choroba špinavých rúk"). Je napokon v tomto smere dosť podobná žltačke typu A. Celosvetovo je žltačka typu E veľmi častá v Afrike, Ázii a Strednej Amerike.

V SR sa choroba skôr príliš nevyskytovala, v posledných rokoch však jej výskyt narastá. Vírus sa objavuje aj u domácich zvierat vrátane ošípaných a k prenosu môže dôjsť z chorej matky na plod.

Prejavy

Od nákazy do začiatku príznakov väčšinou uplynie 4-6 týždňov a priebeh infekcie je opäť podobný žltačke typu A - príznaky môžu byť pomerne mierne a zahŕňajú únavu, zvýšenú teplotu, nechutenstvo, nevoľnosť, zvracanie a hnačky. Pomerne často sa objaví aj žltačka (tj. žlté zafarbenie očného bielka, kože a slizníc).

Ak dôjde k nákaze plodu od matky, končí infekcia väčšinou potratom a existuje aj vyššie riziko smrti tehotnej ženy. U ľudí s oslabenou imunitou bol zriedkavo popisovaný prechod infekcie do chronickej fázy, u drvivej väčšiny chorých však dochádza k úplnému uzdraveniu.

Diagnostika

Dôležité je pacienta vypočuť, zistiť vyššie uvedené ťažkosti a prípadne získať informácie o cestovaní do cudzích krajín. V krvných náberoch nájdeme zvyčajne zvýšenie pečeňových testov a špeciálnymi vyšetreniami môžeme nájsť aj protilátky proti vírusu žltačky E, čím je diagnóza definitívne potvrdená.

Prevencia

Vakcína proti vírusu hepatitídy E neexistuje. Človek sa v rizikových oblastiach môže nakaziť pitím kontaminovanej vody a z potravy, najmä z bravčového mäsa - mal by si teda dávať pozor.

Liečba

Pacient je hospitalizovaný na infekčnom oddelení (tj. robí sa izolácia), má zákaz piť alkohol a dostáva diétne netučnú stravu. Môžu sa podávať aj lieky na ochranu tkaniva pečene (tzv. hepatoprotektíva), ale ich účinky nemožno považovať za zázračné.

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.