Sastravi

SastraviSastravi je liek predpisovaný v neurólogii. Patrí do skupiny antiparkinsoniká a jeho účinné látky sú zlúčeniny levodopa, karbidopa a entakapón.


Princíp lieku Sastravi

Levodopa je látka, ktorá je v ľudskom mozgu premieňaná na dopamín, ktorý chýba ľuďom s Parkinsonovou chorobou. Tým zmierňuje príznaky tejto choroby. Karbidopa má pomocný efekt. Dokáže totiž zablokovať enzým známy ako periférne DOPA-dekarboxyláza, ktorý by inak levodopu premenil na dopamín ešte pred jej vstupom do mozgu.

Dopamín sa do mozgu nedostáva a levodopa by preto bez karbidopy príliš dobre nefungovala. Entakapón je ďalšia podporná látka. Sám o sebe entakapón Parkinsonovu chorobu nerieši, však výrazne zlepšuje efekt levodopy. Entakapón totiž vie zablokovať enzým známy ako COMT (katechol-O-metyltransferázy), ktorý v organizme premieňa levodopu na neúčinné metabolity. Zablokovanie COMT zlepšuje dostupnosť levodopy.

Využitie

Preparát Sastravi je použivaný na liečbu pacientov, ktorí trpia Parkinsonovou chorobou. Preparát vďaka kombinovanému efektu účinných látok významne zlepšuje pohyblivosť a tlmí Parkinsonov tras. Parkinsonovu chorobu zapríčiňujú nízke hladiny látky nazývanej dopamín v mozgu.

Podávanie

Liek Sastravi je treba obmedziť podľa presného doporučenia lekára, zvyčajne sa jedná o neurológa. Preparát sa vyrába v podobe tabliet o sile 50/12,5 /200 až 200/50/200 miligramov. Prvé číslo udáva množstvo levodopy, druhé číslo množstvo karbidopy a tretie číslo obsah entakapónu.

Denná dávka je individuálna, záleží na odporúčaní neurológa. Začína sa celkovo nižšími dávkami, ktoré sú podávané viackrát denne (zvyčajne trikrát a viac).

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Bio a Raw potraviny

Nevýhody

Sastravi môže mať pomerne veľké množstvo nežiaducich účinkov. Mnoho užívateľov na začiatku liečby trpí tráviacimi ťažkosťami (nechutenstvo, zápcha, hnačka, vracanie, bolesť brucha), pocitom sucha a horkosti v ústach, bolesť svalov a hlavy.  Medzi ďalšie nežiaduce účinky patria príznaky ovplyvnenia nervového systému ako sú halucinácie, ospalosť, rozmazané videnie, brnenie končatín alebo nekontrolované pohyby.

U niektorých ľudí sa po nasadení preparátu môže Parkinsonova choroba paradoxne zhoršiť. Liek môže ovplyvniť kardiovaskulárny systém a vyvolať búšenie srdca, zhoršenie prejavov ischemickej choroby srdcazvýšenie/zníženie krvného tlaku.

U citlivejších pacientov môže liečba týmto liekom vyvolať alergickú reakciu, ktorej príznaky sú vyrážky, žihľavka, svrbenie a opuch tváre.

Sastravi nie je vhodný pre pacientov s nádorom obličiek, glaukómom alebo s iným závažným ochorením obličiek. Taktiež ho nemôžu užívať pacienti, ktorí mali niekedy neuroleptický malígny syndróm alebo rabdomyolýzu.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Momentálne prebieha aj akcia kde pri kúpe 2 vybraných produktov dostane tretí zadarmo 2+1 zadarmo – len do vypredania zásob!

Liek sa nesmie používať u detí a dospievajúcich do 18 rokov. Počas liečby sa nesmie piť alkohol. Liek ovplyvňuje pozornosť.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.